LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> BeleniX

Belenix logoTentokrát jsme podrobili důkladnému testu live-CD OpenSolarisu - BeleniX ve verzi 0.3. BeleniX ovšem není jediná distribuce založená na OpenSolarisu. Pokud vás tento systém zajímá, můžete zkusit například i Schillix, který vypadá také velmi zajímavě.

27.2.2006 09:00 | Jakub Vyvážil | Články autora | přečteno 10225×

OpenSolaris je operační systém UNIXového typu (zpočátku BSD větev, později vývoj přešel na System V). Vychází ze Solarisu, který byl dříve označovaný jako SunOS. SunOS je nyní vlastně pouze operační systém a Solaris je "distribuce" (tedy navíc je v něm grafické prostředí a spousta různých programů). Původně byl vyvíjen pro počítače používající architekturu SPARC, ale dnes existují i verze pro x86 či x86-64. Za tímto systémem stojí společnost Sun Microsystems, která ho 14. června 2005 vydala jako OpenSolaris pod CDDL (Common Development and Distribution License) - byly otevřeny zdrojové kódy, zpřístupněna dokumentace...

Co může OpenSolaris nabídnout? Například grafické prostředí Java Desktop System. Nebo dynamické trasování - DTrace. OpenSolaris by měl být robustní a stabilní systém. Jistě by pro někoho mohlo být lákadlem to, že byl dlouhou dobu vyvíjen jednou firmou. Ale když vezmeme v potaz fakt, že k dnešnímu datu jsou zdrojové kódy uvolněny něco přes půl roku, musí nám být jasné, že například komunita nebuda tak obrovská jako komunita okolo gnu/linuxu. I když se každým dnem uživatelská základna rozšiřuje. Stejně tak nenajdete řešení každého problému na internetu - prostě ho před vámi ještě nikdo neřešil- s tím se u linuxu setkáte asi málokdy (a i samotná dokumentace zatím není kompletní - a to je ještě optimistický náhled na věc). Spousta věcí je ještě v plenkách, což ale neznamená, že OpenSolaris nemá potenciál se stát oblíbeným a používáným systémem. Pokud ho zkusíte a zalíbí se vám, je zde velmi mnoho příležitostí, jak komunitu podpořit.

Jednou z nich by mohlo být třeba vytvoření liveCD. Stejně asi uvažovali v Bangalore India Engineering Center (je to vlastně přímá aktivita Sun Microsystems, takže důvody mohou být trošku jiné). Vznik BeleniXu je v první řadě zapříčiněn touhou o zviditelnění OpenSolarisu mezi indickou opensource komunitou. Mělo by to tedy být liveCD sloužící pro prezentaci systému a pravděpodobně i k snadné instalaci pomocí nějakého (nejlépe grafického) instalátoru. Jak se můžete dočíst na stránkách distribuce, hlavně na vývoji tohoto instalátoru se intenzivně pracuje.

Nyní tedy k samotnému BeleniXu. Zhruba 300MiB soubor se zkomprimovaným obrazem CD si můžete stáhnout třeba zde a MD5sum zde. Po vypálení vložte CD do mechaniky a případně v BIOSu nastavte boot z CD. Nyní už by vám měl naběhnout BeleniX. Jen dodám, že pro login root je heslo belenix.

Po nastartování počítače mě přivítalo menu GRUBu. Vše v barvách BeleniXu. Zde bych zmínil, že logo BeleniXu se mi vůbec nelíbí. Název této distribuce vychází ze slova Belenos, což by měl být bůh Slunce - podle keltské mytologie. Proto i logo představuje jakési Slunce v kombinaci s obličejem. Obrázek vypadá velmi "indicky", což by se mohlo zamlouvat všem lidem, kteří mají tuto oblast v oblibě. Pokud někdo sdílí mé pocity ohledně loga, tak věřte, že vás na tomto distru bude provázet po celou dobu vaší práce. GRUB vám nabídne tyto možnosti:

  • Belenix (32 bit)
  • Belenix (32 bit) with no ACPI
  • Boot from harddisk
Boot Belenixu

Vybral jsem tedy první položku. Po chvilce naběhlo menu pro výběr znakové sady. Poté již stačilo vybrat, zda chci nastartovat do textového režimu (do konzole), nebo do grafického prostředí. Vybral jsem tedy Xka, je to jedna z věcí, kterými se BeleniX pyšní. Nyní už je čekání delší, ale nakonec XFCE nabíhá a systém je připraven k práci. Boot probíhal necelých šest minut. V minulé verzi prý BeleniX nabíhal kolem deseti minut, nyní už to není tak strašné (proběhly nějaké optimalizace), ale stále to není úplně ideální.

S čím tedy můžeme pracovat? Jako internetový prohlížeč je zde použit Firefox 1.5beta2. Pro IM lze použít gaim - 1.5.0. Pro editaci textu je zde gvim. A nechybí ani XMMS. To by bylo asi to nejdůležitější ze skromné sbírky programů, které jsou v tomto distru použity. Jen doplním, že to celé běží na xorg - 6.9cvs s XFCE 4.2.3. Zbytek programů můžete nalézt například na distrowatch.

XFCE je velmi hezky nastaveno, například dekorace oken se mi doopravdy zalíbila. Práce v grafickém prostředí je intuitivní i v případě, že jste XFCE nikdy neviděli.

Tato verze již obsahuje skript pro instalaci na harddisk, ale instalátor ještě není naprosto kompletní. Instalaci bych proto doporučoval pouze zkušenějším uživatelům, i když s pozorným čtením dokumentace a diskuzí na internetu by to jistě zvládl každý.

Belenix Belenix Belenix
Belenix Belenix

Vývoj BeleniXu postupuje velmi rychle kupředu. S každou novou verzí je opravena a přidána spousta věcí. Například tato verze obsahuje GUI pro nastavení sítě, což v praxi znamená, že by neměl být problém se připojit k internetu. Na druhou stranu je ovšem velmi vidět, že se k "jedničkové" verzi ještě neblíží. Spousta věcí nefunguje bez chybičky (například instalátor), optimalizace také není nejlepší.

K čemu tedy toto live-CD použít? Chcete vyzkoušet OpenSolaris, podívat se, jak vypadá? Výborně, zkuste BeleniX, nemusíte nic instalovat a pravděpodobně ani konfigurovat. Jako záchranné distro je BeleniX použitelný daleko méně. Šestiminutový boot asi není to pravé, zvlášť, když by oprava spočívala v přepsání konfiguráku, protože o moc víc toho s BeleniXem nezvládnete. Na nějakou práci bych ho také stěží doporučil, přeci jenom je výběr aplikací dost omezený. BeleniX je vyvíjen k propagaci Open Source (a OpenSolarisu, samozřejmě). Ale v současné verzi je i pro tento účel téměř nepoužitelný. Samozřejmě vím, že je stále ve vývoji a zároveň si myslím, že pokud se vývojáři budou ubírat stejnou cestou, má BeleniX šanci stát se výbornou distribucí, která bude sloužit k propagaci Open Source, ale beta Firefoxu, GAIM, gvim a XMMS moc lidí nepřesvědčí.

Komerční oznámení:
BeleniX verze 0.3 máme v našem Linux PC Shopu na CD za 30 Kč.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Důkladné testování? 27.2.2006 14:48 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze