LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (60) - řádkový klient

Pojďme se dnes podívat na možnosti řádkového klienta, který je s MySQL dodáván.

24.2.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 17588×

MySQL se dá ovládat různě. Pomocí frontendů jako je PhpMyAdmin, prostřednictvím internetového portálu, prostřednictvím desktopové aplikace a rovněž celou řadou administračních nástrojů. Dnes se zaměříme na textového klienta mysql, který, jak nejspíš zjistíte může být docela efektivní.

Řádkový klient mysql

Používat řádkového klienta může někomu připadat velmi středověké, protože grafických nástrojů na správu MySQL je na světě opravdu hodně. Nicméně, možná zjistíte, že umět pracovat se základními nástroji může být velké plus. Proč? Z několika dobrých důvodů:

  • Řádkový klient bude všude nebo skoro všude, narozdíl od grafických nadstaveb, které možná používáte
  • Řádkový klient může být velmi rychlý
  • Řádkový klient může být velmi efektivní
  • Při používání textových nástrojů pro správu databáze vypadá člověk jako pořádný borec.

Aby nedošlo k matení pojmů uveďme to, co jsme již zmínili v díle o instalaci mysql. Server mysql se jmenuje mysqld, řádkový klient pak mysql. Dnes hovoříme o klientovi, takže pozor na to. Nejjednodušší použití klienta je prostě ho spustit:

mysql

V takovém případě se mysql klient pokusí přihlásit pod aktuálním uživatelem na místní server s prázdným heslem. Jak asi tušíte, to není příliš užitečné, protože to v mnoha případech nebude fungovat. Klidně se proto naučte z hlavy následující přepínače (jsou intuitivní):

Přepínač
Význam
-h
Hostitel, k němuž se chceme připojit. Zadává se IP adresa nebo název stroje (místní systém musí být schopen přeložit název stroje na adresu).
-u
Název uživatele, pod nímž se chceme k mysql připojit. Pozor, nemusí souviset s názvem uživatele, který provádí příkaz mysql.
-p
Heslo. Pokud se nezadá, počítač se na něj při přihlašování zeptá, což je mimochodem mnohem bezpečnější než ukládat heslo jako součást textového souboru.
-P
Port. Hodí se, pokud na databázovém serveru běhá více instancí MySQL (například 4.x a 5.x). Jinak je výchozím portem 3306 a většinou to vyhoví.

Ukázkové přihlášení by tedy mohlo vypadat nějak takto:

mysql -h 192.168.0.1 -u root -P 3306 -p
Enter password:
Welcome to the MySQL monitor.  Commands end with ; or \g.
Your MySQL connection id is 25 to server version: 4.1.10a-nt

Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.

mysql>

Pozn.: Jak vidíte, z Linuxu se lze přihlásit na server běžíci na Windows. Jde to i naopak. Ve Windows byste řádkového klienta našli pod názvem mysql.exe ve složce bin instalace MySQL serveru.

Řádkový klient se po přihlášení přepne do "naslouchacího" režimu a očekává Vaše příkazy. Můžete použít libovolné SQL příkazy, které jste se naučili (SELECT, INSERT, CREATE TABLE a tak dále) plus některé příkazy pro ovládání řádkového klienta.

Zadávání SQL

Důležité: Na serveru může být více databází a před zadáváním příkazů je třeba se ujistit, že pracujete s tou správnou. Mohou Vám pomoci následující příkazy:

show databases;
use test;

První ukáže seznam dostupných databází, druhý pak přepne do konkrétní databáze. Příkazy se v mysql ukončují středníky. Pokud příkaz neukončíte a odentrujete, mysql přejde na další řádek a trpělivě čeká na ukončení příkazu. Dlouhé příkazy tak nemusíte vtěsnat na jediný řádek.

mysql> select 1
    ->

Příkazy SELECT produkují data v tabulkové formě, akční příkazy pak uvádějí počet chyb, počet varování a počet řádků ovlivněných posledním dotazem. Při běžné práci je příjemným zjištěním fakt, že mysql podporuje historii příkazů tak, jak jste zvyklí z příkazové řádky linuxu. To se hodí například při ladění výběrových dotazů.

Příkazy pro ovládání řádkového klienta

Fungování klienta si můžete nastavit k obrazu svému. Slouží k tomu sada vestavěných příkazů. Tu si nemusíte pamatovat, neb ji lze zobrazit použitím vestavěného ;-)) příkazu help. Následující výpis je zkrácen:

mysql> help
clear     (\c) Clear command.
connect   (\r) Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
delimiter (\d) Set query delimiter.
edit      (\e) Edit command with $EDITOR.
ego       (\G) Send command to mysql server, display result vertically.
exit      (\q) Exit mysql. Same as quit.
go        (\g) Send command to mysql server.
help      (\h) Display this help.
nopager   (\n) Disable pager, print to stdout.
notee     (\t) Don't write into outfile.
pager     (\P) Set PAGER [to_pager]. Print the query results via PAGER.
print     (\p) Print current command.
prompt    (\R) Change your mysql prompt.
quit      (\q) Quit mysql.
rehash    (\#) Rebuild completion hash.
source    (\.) Execute a SQL script file. Takes a file name as an argument.
status    (\s) Get status information from the server.
system    (\!) Execute a system shell command.
tee       (\T) Set outfile [to_outfile]. Append everything into given outfile.
use       (\u) Use another database. Takes database name as argument.

Praxe

Pro praktické využití řádkového klienta bych měl dva tipy. Předně, tohle je přesně ten typ software, který se naučíte ovládat prostě tím, že ho budete používat. Nemá smysl biflovat se jedlotlivé příkazy nebo přepínače, s nimiž může být řádkový klient spouštěn. Člověku to přejde do krve po několikátém použití. A druhý tip: Mezi příkazy klienta je i source (viz výše). Ten slouží k převzetí následujících příkazů ze souboru.

Za domácí úkol si můžete vyzkoušet importování velkého souboru obsahujícího příkazy SQL nejprve přes PhpMyAdmin a potom přes řádkového klienta. Budete překvapeni, o kolik je import pomocí řádkového klienta rychlejší. A to je důvod, proč jej k importům tak často používám.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze