LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (60) - řádkový klient

Pojďme se dnes podívat na možnosti řádkového klienta, který je s MySQL dodáván.

24.2.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 17290×

MySQL se dá ovládat různě. Pomocí frontendů jako je PhpMyAdmin, prostřednictvím internetového portálu, prostřednictvím desktopové aplikace a rovněž celou řadou administračních nástrojů. Dnes se zaměříme na textového klienta mysql, který, jak nejspíš zjistíte může být docela efektivní.

Řádkový klient mysql

Používat řádkového klienta může někomu připadat velmi středověké, protože grafických nástrojů na správu MySQL je na světě opravdu hodně. Nicméně, možná zjistíte, že umět pracovat se základními nástroji může být velké plus. Proč? Z několika dobrých důvodů:

  • Řádkový klient bude všude nebo skoro všude, narozdíl od grafických nadstaveb, které možná používáte
  • Řádkový klient může být velmi rychlý
  • Řádkový klient může být velmi efektivní
  • Při používání textových nástrojů pro správu databáze vypadá člověk jako pořádný borec.

Aby nedošlo k matení pojmů uveďme to, co jsme již zmínili v díle o instalaci mysql. Server mysql se jmenuje mysqld, řádkový klient pak mysql. Dnes hovoříme o klientovi, takže pozor na to. Nejjednodušší použití klienta je prostě ho spustit:

mysql

V takovém případě se mysql klient pokusí přihlásit pod aktuálním uživatelem na místní server s prázdným heslem. Jak asi tušíte, to není příliš užitečné, protože to v mnoha případech nebude fungovat. Klidně se proto naučte z hlavy následující přepínače (jsou intuitivní):

Přepínač
Význam
-h
Hostitel, k němuž se chceme připojit. Zadává se IP adresa nebo název stroje (místní systém musí být schopen přeložit název stroje na adresu).
-u
Název uživatele, pod nímž se chceme k mysql připojit. Pozor, nemusí souviset s názvem uživatele, který provádí příkaz mysql.
-p
Heslo. Pokud se nezadá, počítač se na něj při přihlašování zeptá, což je mimochodem mnohem bezpečnější než ukládat heslo jako součást textového souboru.
-P
Port. Hodí se, pokud na databázovém serveru běhá více instancí MySQL (například 4.x a 5.x). Jinak je výchozím portem 3306 a většinou to vyhoví.

Ukázkové přihlášení by tedy mohlo vypadat nějak takto:

mysql -h 192.168.0.1 -u root -P 3306 -p
Enter password:
Welcome to the MySQL monitor.  Commands end with ; or \g.
Your MySQL connection id is 25 to server version: 4.1.10a-nt

Type 'help;' or '\h' for help. Type '\c' to clear the buffer.

mysql>

Pozn.: Jak vidíte, z Linuxu se lze přihlásit na server běžíci na Windows. Jde to i naopak. Ve Windows byste řádkového klienta našli pod názvem mysql.exe ve složce bin instalace MySQL serveru.

Řádkový klient se po přihlášení přepne do "naslouchacího" režimu a očekává Vaše příkazy. Můžete použít libovolné SQL příkazy, které jste se naučili (SELECT, INSERT, CREATE TABLE a tak dále) plus některé příkazy pro ovládání řádkového klienta.

Zadávání SQL

Důležité: Na serveru může být více databází a před zadáváním příkazů je třeba se ujistit, že pracujete s tou správnou. Mohou Vám pomoci následující příkazy:

show databases;
use test;

První ukáže seznam dostupných databází, druhý pak přepne do konkrétní databáze. Příkazy se v mysql ukončují středníky. Pokud příkaz neukončíte a odentrujete, mysql přejde na další řádek a trpělivě čeká na ukončení příkazu. Dlouhé příkazy tak nemusíte vtěsnat na jediný řádek.

mysql> select 1
    ->

Příkazy SELECT produkují data v tabulkové formě, akční příkazy pak uvádějí počet chyb, počet varování a počet řádků ovlivněných posledním dotazem. Při běžné práci je příjemným zjištěním fakt, že mysql podporuje historii příkazů tak, jak jste zvyklí z příkazové řádky linuxu. To se hodí například při ladění výběrových dotazů.

Příkazy pro ovládání řádkového klienta

Fungování klienta si můžete nastavit k obrazu svému. Slouží k tomu sada vestavěných příkazů. Tu si nemusíte pamatovat, neb ji lze zobrazit použitím vestavěného ;-)) příkazu help. Následující výpis je zkrácen:

mysql> help
clear     (\c) Clear command.
connect   (\r) Reconnect to the server. Optional arguments are db and host.
delimiter (\d) Set query delimiter.
edit      (\e) Edit command with $EDITOR.
ego       (\G) Send command to mysql server, display result vertically.
exit      (\q) Exit mysql. Same as quit.
go        (\g) Send command to mysql server.
help      (\h) Display this help.
nopager   (\n) Disable pager, print to stdout.
notee     (\t) Don't write into outfile.
pager     (\P) Set PAGER [to_pager]. Print the query results via PAGER.
print     (\p) Print current command.
prompt    (\R) Change your mysql prompt.
quit      (\q) Quit mysql.
rehash    (\#) Rebuild completion hash.
source    (\.) Execute a SQL script file. Takes a file name as an argument.
status    (\s) Get status information from the server.
system    (\!) Execute a system shell command.
tee       (\T) Set outfile [to_outfile]. Append everything into given outfile.
use       (\u) Use another database. Takes database name as argument.

Praxe

Pro praktické využití řádkového klienta bych měl dva tipy. Předně, tohle je přesně ten typ software, který se naučíte ovládat prostě tím, že ho budete používat. Nemá smysl biflovat se jedlotlivé příkazy nebo přepínače, s nimiž může být řádkový klient spouštěn. Člověku to přejde do krve po několikátém použití. A druhý tip: Mezi příkazy klienta je i source (viz výše). Ten slouží k převzetí následujících příkazů ze souboru.

Za domácí úkol si můžete vyzkoušet importování velkého souboru obsahujícího příkazy SQL nejprve přes PhpMyAdmin a potom přes řádkového klienta. Budete překvapeni, o kolik je import pomocí řádkového klienta rychlejší. A to je důvod, proč jej k importům tak často používám.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze