LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SCONS - nástroj pro sestavování software - 3

Po prvních dvou dílech, víceméně úvodních, si dnes poprvé představíme SCons na jednoduchém příkladu.

23.2.2006 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 5365×

SCons se používá poměrně dost i ve světě komečního software. Hlavním důvodem pro jeho použití je jeho bezproblémová činnost pod Windows. Použití GNU autotools pod Windows je lépe se vyhnout a klikací easy-to-use buildovací nástroje integrované v různých IDE prostředích neposkytují potřebnou flexibilitu, pokud vůbec nějakou poskytují.

Některé projekty se vydaly cestou ručně psaných Makefile, které se velice rychle stanou neudržovatelnými. I když pomineme občasné přestavby buildovacího systému, rutinní úlohy, jako je např. správa závislostí, je lépe přenechat počítači. Pokud nám projekt nabobtná a máme stovky ručně psaných makefiles, tak nejenže přestavba takového systému vyžaduje značné usilí, ale díky lidským chybám závislosti nebudou správné a korektní rebuildy vyžadují buďto make clean nebo speciální workaroundy.

V dnešním díle si už poprvé ukážeme praktickou aplikaci nástroje SCons v praxi. Pro následující příklady budeme potřebovat tento software:

 1. Python
 2. SCons 0.96.91
 3. FSPlib

První dva balíčky je vlastní SCons + Python Runtime, třetí balíček je knihovna, kterou budeme s pomocí SCons sestavovat. Knihovna je jednoduchá, ale obsahuje několik kompilačních voleb, přičemž některé lze autodetekovat před vlastní kompilací. Knihovna již s pomocí SCons buildována je, takže si můžete již nyní prohléhnout použití SCons v praxi nespadající do kategorie hello world.

Ahoj SCons

Balíček FSPlib obsahuje tři zdrojové soubory v jazyku C: fsplib.c, lock.c a test.c. První dva tvoří knihovnu, třetí je testovací program. FSP knihovna je komerční produkt a v komerčním světě platí "Co je doma, to se počítá", což v prostředí software engineeringu znamená "Linkuj staticky, nikdy nevíš, co uživatel při údržbě systému vyvede".

Sestavení statické knihovny fsp je jednoduchý oneliner. Do souboru SConstruct stačí dát:

StaticLibrary(target = 'fsp', source = ['fsplib.c','lock.c'])

Jak jsem již zmínil, soubory SConstruct/SConscript jsou vlastně programy v jazyce Python. Ačkoliv znalost programování v tomto jazyce není pro použití SCons nezbytná, je naprosto nutné znát alespoň základní syntax tohoto jazyka.

Po spuštění scons na výše uvedení oneliner zjistíme, že by možná pro úplný začátek byl hello.c vhodnější:

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
gcc -o fsplib.o -c fsplib.c
In file included from fsplib.c:33:
lock.h:34:2: #error "No locking type specified"
In file included from fsplib.c:33:
lock.h:39: error: syntax error before '*' token

Abychom prozatím nezabíhali do zbytečných detailů přidáme do lock.h řádek #define FSP_NOLOCKING 1

Pokud jste výše uvedený řádek umístili syntakticky správně, překlad se povede:

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
gcc -o fsplib.o -c fsplib.c
gcc -o lock.o -c lock.c
ar r libfsp.a fsplib.o lock.o
ar: creating libfsp.a
ranlib libfsp.a
scons: done building targets.

Dalším krokem je přeložení programu test.c a jeho slinkování s knihovnou. Toho lze v prostředí SCons dosáhnout různými zbůsoby, například uvedením nově vytvořené knihovny mezi ostatní zdrojové kódy programu. To, že je možné dosáhnout stejného výsledku různým způsobem, nepovažuji za nevýhodu, ale naopak za výhodu. Abychom snížili náklady na údržbu kódu, doporučuje se v rámci projektu používat preferovaný postup, specifikovaný Coding Style Guide příslušného projektu.

knihovna=StaticLibrary(target = 'fsp', source = ['fsplib.c','lock.c'])
Program(target = 'test', source = ['test.c', knihovna])

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
gcc -o test.o -c test.c
gcc -o test test.o libfsp.a
scons: done building targets.

Podle očekávání došlo pouze ke kompilaci a linkování programu test, nikoliv k rekompilaci celé knihovny. Jednou ze sympatických vlastností Scons je automatické generování cleanup pravidel místo obvyklého make clean se používá:

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons -c
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Cleaning targets ...
Removed fsplib.o
Removed lock.o
Removed libfsp.a
Removed test.o
Removed test
scons: done cleaning targets.

Pokud se knihovna nebo program skládá z více zdrojových souborů, je jejich zápis pomocí Python syntaxe ['fsplib.c','lock.c'] dost nepraktický. V prostředí Scons je definována funkce Split(), která rozdělí řetězec podle whitechar a vrátí seznam. Tato funkce je užitečná zejména v kombinaci s další vlastností Pythonu - víceřádkovým řetězcem, jelikož se takto dá využít výstup z programu ls:

sources= Split("""
lbuffer.c  ldelay.c   lmacro.c   lprompt.c  lshell.c   ltimeout.c
lburst.c   lecho.c   lmaxdelay.c lpwd.c    lsince.c   ltrace.c
lclose.c   lflush.c   lopen.c   lquit.c   lskipto.c  util.c
ldatestamp.c lif.c    lpager.c   lreadme.c  lsource.c
ldebug.c   llcd.c    lport.c   lrehash.c  lstat.c
""")

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Frekvence 24.2.2006 04:34 Petr Zajíc
zkusenost 24.2.2006 08:27 Ondrej Holecek
  L Re: zkusenost 24.2.2006 15:27 Radim Kolář
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze