LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> SCONS - nástroj pro sestavování software - 3

Po prvních dvou dílech, víceméně úvodních, si dnes poprvé představíme SCons na jednoduchém příkladu.

23.2.2006 06:00 | Radim Kolář | Články autora | přečteno 5441×

SCons se používá poměrně dost i ve světě komečního software. Hlavním důvodem pro jeho použití je jeho bezproblémová činnost pod Windows. Použití GNU autotools pod Windows je lépe se vyhnout a klikací easy-to-use buildovací nástroje integrované v různých IDE prostředích neposkytují potřebnou flexibilitu, pokud vůbec nějakou poskytují.

Některé projekty se vydaly cestou ručně psaných Makefile, které se velice rychle stanou neudržovatelnými. I když pomineme občasné přestavby buildovacího systému, rutinní úlohy, jako je např. správa závislostí, je lépe přenechat počítači. Pokud nám projekt nabobtná a máme stovky ručně psaných makefiles, tak nejenže přestavba takového systému vyžaduje značné usilí, ale díky lidským chybám závislosti nebudou správné a korektní rebuildy vyžadují buďto make clean nebo speciální workaroundy.

V dnešním díle si už poprvé ukážeme praktickou aplikaci nástroje SCons v praxi. Pro následující příklady budeme potřebovat tento software:

 1. Python
 2. SCons 0.96.91
 3. FSPlib

První dva balíčky je vlastní SCons + Python Runtime, třetí balíček je knihovna, kterou budeme s pomocí SCons sestavovat. Knihovna je jednoduchá, ale obsahuje několik kompilačních voleb, přičemž některé lze autodetekovat před vlastní kompilací. Knihovna již s pomocí SCons buildována je, takže si můžete již nyní prohléhnout použití SCons v praxi nespadající do kategorie hello world.

Ahoj SCons

Balíček FSPlib obsahuje tři zdrojové soubory v jazyku C: fsplib.c, lock.c a test.c. První dva tvoří knihovnu, třetí je testovací program. FSP knihovna je komerční produkt a v komerčním světě platí "Co je doma, to se počítá", což v prostředí software engineeringu znamená "Linkuj staticky, nikdy nevíš, co uživatel při údržbě systému vyvede".

Sestavení statické knihovny fsp je jednoduchý oneliner. Do souboru SConstruct stačí dát:

StaticLibrary(target = 'fsp', source = ['fsplib.c','lock.c'])

Jak jsem již zmínil, soubory SConstruct/SConscript jsou vlastně programy v jazyce Python. Ačkoliv znalost programování v tomto jazyce není pro použití SCons nezbytná, je naprosto nutné znát alespoň základní syntax tohoto jazyka.

Po spuštění scons na výše uvedení oneliner zjistíme, že by možná pro úplný začátek byl hello.c vhodnější:

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
gcc -o fsplib.o -c fsplib.c
In file included from fsplib.c:33:
lock.h:34:2: #error "No locking type specified"
In file included from fsplib.c:33:
lock.h:39: error: syntax error before '*' token

Abychom prozatím nezabíhali do zbytečných detailů přidáme do lock.h řádek #define FSP_NOLOCKING 1

Pokud jste výše uvedený řádek umístili syntakticky správně, překlad se povede:

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
gcc -o fsplib.o -c fsplib.c
gcc -o lock.o -c lock.c
ar r libfsp.a fsplib.o lock.o
ar: creating libfsp.a
ranlib libfsp.a
scons: done building targets.

Dalším krokem je přeložení programu test.c a jeho slinkování s knihovnou. Toho lze v prostředí SCons dosáhnout různými zbůsoby, například uvedením nově vytvořené knihovny mezi ostatní zdrojové kódy programu. To, že je možné dosáhnout stejného výsledku různým způsobem, nepovažuji za nevýhodu, ale naopak za výhodu. Abychom snížili náklady na údržbu kódu, doporučuje se v rámci projektu používat preferovaný postup, specifikovaný Coding Style Guide příslušného projektu.

knihovna=StaticLibrary(target = 'fsp', source = ['fsplib.c','lock.c'])
Program(target = 'test', source = ['test.c', knihovna])

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Building targets ...
gcc -o test.o -c test.c
gcc -o test test.o libfsp.a
scons: done building targets.

Podle očekávání došlo pouze ke kompilaci a linkování programu test, nikoliv k rekompilaci celé knihovny. Jednou ze sympatických vlastností Scons je automatické generování cleanup pravidel místo obvyklého make clean se používá:

(hsn@ttyv3):/tmp/2% scons -c
scons: Reading SConscript files ...
scons: done reading SConscript files.
scons: Cleaning targets ...
Removed fsplib.o
Removed lock.o
Removed libfsp.a
Removed test.o
Removed test
scons: done cleaning targets.

Pokud se knihovna nebo program skládá z více zdrojových souborů, je jejich zápis pomocí Python syntaxe ['fsplib.c','lock.c'] dost nepraktický. V prostředí Scons je definována funkce Split(), která rozdělí řetězec podle whitechar a vrátí seznam. Tato funkce je užitečná zejména v kombinaci s další vlastností Pythonu - víceřádkovým řetězcem, jelikož se takto dá využít výstup z programu ls:

sources= Split("""
lbuffer.c  ldelay.c   lmacro.c   lprompt.c  lshell.c   ltimeout.c
lburst.c   lecho.c   lmaxdelay.c lpwd.c    lsince.c   ltrace.c
lclose.c   lflush.c   lopen.c   lquit.c   lskipto.c  util.c
ldatestamp.c lif.c    lpager.c   lreadme.c  lsource.c
ldebug.c   llcd.c    lport.c   lrehash.c  lstat.c
""")

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Frekvence 24.2.2006 04:34 Petr Zajíc
zkusenost 24.2.2006 08:27 Ondrej Holecek
  L Re: zkusenost 24.2.2006 15:27 Radim Kolář
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze