LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (9)

Ve světě otevřeného software se programy vyvíjí velice rychle. Sledování všech změn zabere nemálo času, a proto vám přínáším přehled toho (jak doufám) nejdůležitějšího a nejzajímavějšího, co se událo.

28.2.2006 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 8211×

Co nového v distribucích?

První letošní vydání Gentoo Linuxu je venku. Nová varze Gentoo 2006.0 obsahuje nejnovější programy jako jsou: KDE 3.4.3, GNOME 2.12.2, XFCE 4.2.2, GCC 3.4.4 a kernel řady 2.6.15. Příznivci této známé distribuce se k novému Gentoo mohou prokousat z těchto stránek.

Pokud by si někdo z vás chtěl vyzkoušet SUSE Linux, ale nechce ho instalovat na svůj počítač, má možnost zkusit ho emulovat. Nedávno se objevil obraz pro VMware Player. Zájemci mohou stahovat na těchto stránkách.

Máme tu také další betu připravovaného SUSE Linuxu 10.1. V pořadí je již pátá. Ti, kdo touží po jejím vyzkoušení, si mohou vybrat z těchto mirrorů a začít stahovat. K dispozici jsou i dva české.

Další z velkých a známých distribucí Mandriva (bývalý Mandrake - pořád si nemůžu zvyknout a málem jsem to napsal i sem) také nezahálí a pro testování uvolňuje Mandriva Linux One 2006.0 Beta. Vývojáři by byli rádi, aby uživatelé otestovali instalační proces a případné chyby nahlásili v Bugzille.

Aby toho nebylo málo máte možnost vyzkoušet připravovanou Fedoru. Fedora Core 5 Test 3 je dostupná pro architektury i386, x86_64 a PPC/PPC64. Stáhnout si ji můžete z některého mirroru, či pomocí BitTorentu.

Co nového v software?

Je možné, že Thunderbird od Mozilly vám už připadá jako zbytečně velká aplikace. Pokud chcete používat malého a rychlého e-mailového klienta doporučuji vyzkoušet Sylpheed. V minulosti jsem ho také nějakou dobu používal a byl jsem vcelku spokojen. Nedávno vyšla nová verze s označením 2.2.0. Vývoj pokročil a dnes je Sylpheed stabilní e-mailový klient (kterého mohou používat i Windowsoví uživatelé). Nejnovější vydání Sylpheed 2.2.1 vychytává několik chybek. Program určitě stojí za vyzkoušení.

Nezadržitelně se nám blíží 15. březen a s ním plánované vydání nové verze GNOME. Tvůrci slibují, že bude výrazně rychlejší, než jeho předchůdci. Pokud jste příznivci GNOME máte možnost si (v Angličtině) přečíst novinky verze 2.14. Pokud rádi testujete můžete vyzkoušet vývojovou verzi GNOME 2.14.0 Beta 2 (neboli 2.13.91).

V sedmém a prvním dílu softwarových novinek jsme upozorňovali na vcelku kvalitní video editor LiVES. Pokud ho používáte jistě byste měli vědět, že nyní vychází nová verze 0.9.6-pre1. Kromě nových funkcí a vylepšení, které použijete při práci s videem jsou novinkou balíčky pro Debian a RedHat.

Dalším programem pro editaci audia a videa je PiTiVi. S jeho pomocí můžete mixovat, stříhat, zvětšovat, přidávat efekty atp. Program je založený na GStreameru. Na menší úpravy by vám mohl stačit.

Známý klient pro komunikaci určený pro grafické prostředí Gnome GnomeICU vyšel v nové verzi. Její označení je 0.99.10 a stáhnout si ji můžete zde. Tento klient zvládá používat seznam kontaktů z ICQ serveru (což u všech Linuxových klientů běžné bohužel není), poradí si s přenosy souborů atd.

OpenOffice.org je již vyspělý kancelářský balík, který lze získat úplně zadarmo. Pro běžného uživatele je v něm obsaženo vše co potřebuje. Je však možné, že zrovna vám něco chybí. Pokud tomu tak je můžete testovat Release Candidate nové verze 2.0.2. Zájemci mohou stahovat z tohoto ftp. Vývojáři zároveň prosí, aby podnikaví uživatelé testovali nově upravené slovníky pro kontrolu pravopisu. Máte-li chuť touto cestou přiložit ruku k dílu přečtěte si návod jak slovník získat a nainstalovat.

Finanční program KMyMoney určený pro KDE vyšel ve verzi 0.8.3. Nová verze opravuje chyby a přináší několik zlepšení do uživatelského prostředí. Používáte-li tento program pravděpodobně bude dobré upgradovat. Stahovat můžete začít zde.

Máme tu novou verzi Internetového prohlížeče Galeon. Založený je na vykreslovacím jádru Gecko. Pro někoho však může být nevýhodou, že ke svému běhu vyžaduje Gnome a Mozillu. Můžete si ho prohlédnout na screenshotech a stáhnout zde.

Tipy na zajímavý software:

Jste-li vlastníkem sluchátek, či reproduktorů, ale hlavně mikrofonu už jste určitě někdy zkoušeli volat přes Internet. Pro tento způsob komunikace, který je navíc zcela zdarma (pokud voláte zase jen kamarádovi na počítač), můžete použít například program Gizmo. Kromě základní vlastnosti, což je přenos vašeho hlasu, Gizmo disponuje možností přehrát kamarádovi do ucha hlas koně, brždění auta apod. Celý rozhovor si můžete jednoduchým stiskem jednoho tlačítka nahrát a pokud se chcete se svým protějškem sejít máte možnost na mapě si zobrazit, kde bydlí. Další možnosti jako chat, avatar ikonky atd. jsou samozřejmostí. Můžete se o tom přesvědčit vyzkoušením nejnovější verze 1.0.0.18.

Gizmo

Ukázka vlastností programu Gizmo

Jako jeden z tipů na zajímavý software dnes nabízím věc, kterou vyvíjí jeden ze čtenářů LinuxSoftu. Jedná se o software pro zvýšení vaší bezpečnosti. Umí totiž rozpoznávat vzdálené zařízení a služby pomocí informací, které od nich dostane. Jeho nejnovější verze SAT 1.2 vyšla nedávno. Více informací o jeho schopnostech se můžete dozvědět na domovských stránkách projektu.

Jen u počítače se žít nedá, a tak se každý z nás potřebuje nějakým způsobem odreagovat. Způsob, při kterém se dostanete do přírody a ještě si užijete legraci a chvilky napětí se nazývá Paintball. Hru, při které po sobě hráči střílí kuličky s barvou, aby byl vidět zásah jistě každý z vás zná. A co takhle uspořádat nějaký turnaj? Pro návrh herního území můžete použít program Field Designer.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze