LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Perl (27) - Prototypy

Pomocí prototypů lze kontrolovat datové typy proměnných vstupujících do podprogramu.

21.2.2006 06:00 | Jiří Václavík | Články autora | přečteno 18863×

Téměř všechny smysluplné podprogramy přijímají nějaké argumenty, které jsou potom v podprogramu přístupné v podobě seznamu. Již z minulého dílu víme, jak argumenty přijímat. Nevíme však, jak si je i vynutit. Právě pomocí prototypů lze určit kolik jakých argumentů má podprogram vyžadovat.

Prototyp obsahuje posloupnost speciálních znaků, podle které se určuje, co za parametry bude podprogram požadovat. Je uveden vždy za názvem podprogramu v jeho deklaraci nebo definici v kulatých závorkách.

sub jméno(prototyp) {
    příkazy
}

U podprogramů s prototypem je nutné, aby byla definice nebo deklarace před samotným voláním. V opačném případě nebude na prototyp brán zřetel.

Jednoduché prototypy

V tabulce jsou znaky, jimiž lze určit prototyp.

ZnakVýznam
$skalár
@pole
%hash
&anonymní podprogram
*typeglob

Znak $ určuje, že bude očekávána hodnota ve skalárním kontextu. Skalární kontext je vynucen - tzn. při předání seznamu je vrácen počet jeho prvků. Pomocí * se dá předat typeglob, což se používá pro přijímání ovladačů. Prototyp pole a hashe spolkne vše až do konce seznamu argumentů.

Pokud definujeme funkci s prototypem $$$$$$, je očekáváno 6 skalárních argumentů. Prototyp $@ zase vyjadřuje skalár a pole v daném pořadí. Pozor na zápisy jako @@. Pole se slijí, protože 1. pole spolkne vše až do konce seznamu a na 2. pole žádné hodnoty nezbydou.

sub f($$$) {
    print @_;
}

f(1, 2);          #chyba, funkce f požaduje 3 skalární argumenty
f(1, 2, 3);       #ok
f(1, 2, 3, 4, 5); #chyba, funkce f požaduje 3 skalární argumenty

Pokud spustíte tento úsek kódu, bude hlásit chyby. Prohoďme pořadí definice a volání funkcí tak, aby volání bylo před definicí.

f(1, 2);          #zdánlivě ok
f(1, 2, 3);       #ok
f(1, 2, 3, 4, 5); #zdánlivě ok

sub f($$$) {
    print @_;
}

Žádné chyby nejsou hlášeny! Jakoby prototypy nebyly specifikovány. Pokud však budete spouštět program s přepínačem -w,

$ perl -w prototyp.pl

tedy zapnutými varováními, zobrazí se pro taková volání funkcí

main::f() called too early to check prototype

Znamená to, že argumenty nebyly zkotrolovány pomocí prototypu. Zabránit se tomu dá, jak již bylo řečeno, buď definicí podprogramů před jejich použitím, nebo dopřednou deklarací podprogramu.

Deklarace popisuje parametry podprogramu před jeho definicí.

sub podprogram;

Deklarace s prototypem pak vypadá následovně:

sub podprogram(prototyp);

Ukažme si, použití v praxi. K poslednímu úseku kódu, který hlásil varování, přidáme deklaraci.

sub f($$$);

f(1, 2);          #chyba, funkce f požaduje 3 skalární argumenty
f(1, 2, 3);       #ok
f(1, 2, 3, 4, 5); #chyba, funkce f požaduje 3 skalární argumenty

sub f($$$) {
    print @_;
}

Teď už byl prototyp normálně aplikován. Jen pozor na to, aby nedošlo ke konfliktu prototypů. V deklaraci musí být stejný prototyp jako v definici.

Protože to, zda bude prototyp volán, záleží i na syntaxi volání podprogramu, rozlišíme si volání na 2 případy podle toho, zda bude prototyp aplikován. Tabulka obsahuje 4 možné zápisy volání:

Zápis voláníPrototyp?
&podprogram(parametry);není aplikován!
&podprogram; (jako &podprogram(@_);)není aplikován!
podprogram(parametry);ok
podprogram; (jako bez parametrů)ok

Jinak řečeno, je-li podprogram volán s ampérsandem, prototyp není nikdy aplikován.

Zde jsou další příklady využití prototypů:

sub f(@@);  #nemá smysl - pole se slijí
sub f();    #funkce nepřijímá argumenty
sub f($@);  #přijme skalár a pole
sub f(&$$$);#přijme anonymní podprogram a 3 skaláry
sub f(*);   #přijme ovladač souboru

Zajímavá situace může nastat, pokud voláme funkci příkazem podobným následujícímu:

funkce +10;

Jak je vlastně takový příkaz interpretován? Jako funkce s argumentem 10 nebo jako součet návratové hodnoty funkce s hodnotou 10? Je-li definován prototyp, mělo by to být jasné. V případě prázdného prototypu se příkaz bere jako součet, jinak je číslo parametrem podprogramu.

Předávání odkazů a další vlastnosti

Před symbolem, označujícím datový typ, může být znak \. To znamená, že podprogram přijímá datový typ, který označuje symbol, ale předává odkaz na něj. V samotném volání podprogramu pak nesmí být konstantní hodnota.

sub f(\@@);   #1. pole bude převedeno na odkaz
sub f(\%@);   #hash bude převeden na odkaz
sub f(\@\@\@);#pole budou převedena na odkazy

Na posledním řádku funkce přijímá jako parametr 3 pole, které jsou v podprogramu dostupné jako odkazy (skaláry) a neslijí se tak. Pak je možné volat podprogram klidně takto:

sub f(\@\@\@);

@a = (100, 200);
@b = (10, 20, 30);
@c = (1, 2, 3, 4, 5);
f(@a, @b, @c);

sub f(\@\@\@){
    print "1. předané pole: ", @{$_[0]};
    print "2. předané pole: ", @{$_[1]};
    print "3. předané pole: ", @{$_[2]};
}

Nepovinné parametry se od povinných oddělují středníkem. Můžeme tak definovat podprogram, který bude přijímat právě 1 nebo 2 skalární hodnoty.

sub f($;$){print @_;}

f(10);         # ok
f(10, 20);     # ok
f(10, 20, 30); # chyba

Další možnost, kterou prototypy nabízejí, je specifikace více možných datových typů na tutéž pozici. Podprogram s touto deklarací přijme buď skalár nebo pole:

sub f(\[$@]);

Pojmenované argumenty

V případech, kdy funkce přijímá velké množství argumentů, z nichž jsou navíc některé povinné a některé ne, je těžké udržet si v nich pořádek. Právě s tímto mohou pomoci pojmenované argumenty. Nejde syntakticky o nic nového, jen použijeme novou filozofii předávání argumentů.

Předáme-li funkci hash s pevně danou strukturou, vytváříme vlastní systém správy argumentů. Je pak už na nás, jak si je ošetříme a zpracujeme.

Argumenty se často uvozují znakem -. Uvedeme si jednoduchý příklad.

vypis_jmeno("-jmeno" => "Josef", "-prijmeni" => "Adamec");

sub vypis_jmeno(%){
    my %args = @_;
    print "Jméno: ", $args{"-jmeno"}, "\n";
    print "Příjmení: ", $args{"-prijmeni"}, "\n";
}

Příští díl se bude zabývat rozsahy platnosti proměnných.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze