LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 2/2006

V únorovém čísle největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o vytváření aplikací v Qt, o aplikacích pro Sony PlayStation Portable, dále o PDF v Linuxu a nebo třeba o udev.

31.1.2006 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 8444×

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Roman Joura, Szymon Ciachotny, Filip Koky, Piotr Leśniewski; korekci má na starosti Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • editorial
  • obsah
  • popis DVD
 • Aktuality
  • novinky
  • jádro Linuxu
  • Debian
  • Mandriva
  • Aurox
  • Gentoo
 • Programování
  • Qt ISO Maker – má první aplikace v Qt
  • Tvoření aplikací pro Sony PlayStation Portable
 • Pro programátory
  • Diagram komponent Tvého počítače
 • Rozhovor
  • Rozhovor s Benoitem Minisinim, vedoucím projektu Gambas
 • Software
  • KDE – KleanSweep – vyhledávač zbytečných souborů
  • GNOME – Gajim – klient komunikátoru Jabber
  • Hry – Darwinia – jedinečná realtimová strategie
  • Linuxfresh
   • Umbrello – nástroj pro modelování aplikací v UML
   • Tvtime – program pro sledování televize na počítači
   • JFtp – program pro zasílání souborů pomocí různých protokolů
 • Pro začátečníky
  • Dokumenty PDF v Linuxu
  • Tipy a triky
 • Hardware
  • Udev – správa souborů zařízení
 • Testy
  • A4Tech NB-95 a Creative FreePoint Travel
  • Konica Minolta Dimage Z3
 • Distribuce měsíce – T2
 • Knihovna

Podrobněji k obsahu čísla

Nevím jestli se mi to pouze zdá, ale papír je opět oproti minule trošku jiný, ovšem rozhodně ne méně kvalitní. Složení textů zůstalo zhruba stejné – po editorialu šéfredaktora následuje obsah CD a nejprve všeobecné a postupně podrobněji zaměřené novinky (kernel, Debian, Mandriva, Aurox, Gentoo).

Na jednom z přiložených DVD je jako vždy live distribuce Linux+Live 2/2006, která obsahuje především programy představované v článcích, které tak můžete snadno a bez problémů vyzkoušet. Hráče jistě potěší, že na DVD je také mimo jiné Quake 4 Demo. Na DVD B najdete distribuci Kubuntu 5.10 – samotné Ubuntu si jako grafické desktopové prostředí vybralo GNOME, což právě distribuce Kubuntu 5.10 řeší. Mimo to je na DVD také FreeBSD 6.0, DesktopBSD 1.0-rc3 a T2 Desktop 2.1.0.

Téma aktuálního čísla je programování a je to dost znát – nejprve se naučíte pracovat s Qt (verze 3.3.3) na příkladu, jehož cílem je vytvoření grafického frontendu k mkisofs; pro ulehčení práce je použit nástroj Qt Designer.

Druhý článek už je ještě více specificky zaměřený – zabývá se tvorbou aplikací pro Sony PlayStation Portable; nejprve se dozvíte, jak programy snadno spouštět (a jak případně zneužít chybu v novém firmware, který se spouštění snaží bránit) a závěrem článku by mělo být funkční programové prostředí na počítači a zobrazení klasického Hello World po stisknutí jednoho tlačítka na konzole.

Poslední tutoriál o programování je určen především pro příznivce prostředí, v jehož logu je "vielka stopa" (opsáno z časopisu :)) – totiž GNOME. V článku je představena práce s widgetem Canvas, který bude použit k vypsání aktuální hardwarové konfigurace počítače (pro vlastní detekci je využit /proc/ a Kudzu).

Závěrem "bloku věnovanému programátorům" je rozhovor s Benoitem Minisinim, vedoucím projektu Gambas (Gambas je objektově orientovaný jazyk podobný Visual Basicu, napsán byl s ambicemi vytvoření co možná nejjednoduššího programovacího jazyku s maximálním výkonem).

Následující rubrika je věnována software – nejprve pro desktopové prostředí KDE je představen program KleanSweep. Pokud si v domovském adresáři neudržujete nějaký rozumný systém a tím pádem i pořádek, je víceméně obvyklé, že vznikne chaos, resp. pořádný bordel, ve kterém je jednak těžké čas od času něco najít a jednak zpravidla obsahuje zbytečné soubory, které pouze zabírají místo na disku. Programy jako KleanSweep tento problém částečně řeší tím, že umožňují podle různých kritérií vyhledávat soubory, které jsou pak typicky smazány.

Pro uživatele GNOME je připraven článek o programu Gajim, který umí komunikovat pouze přes protokol Jabber (o ICQ a další IM protokoly nepřijdete díky tzv. transportům).

Hráčům je určena recenze už na první pohled netradiční real-time strategie Darwinia (od společnosti Introversion), ve které se snažíte se svojí vlastní civilizací Darwinianů (kteří jako syntetická forma života žijí v počítačové síti) přežít a prosperovat.

Další představený program je určený spíše pro skutečnou práci – v článku si přečtete, jak s pomocí nástroje Umbrello navrhovat/modelovat aplikace v UML. Do rubriky programů "nezávislých" na typu grafického prostředí patří také Tvtime, program pro sledování televize na počítači a JFtp, docela zajímavě vypadající program pro práci se soubory a hlavně síťovými protokoly.

Začátečníkům je určen rozsáhlý článek o dokumentech PDF, respektive o programech, ve kterých je můžete zobrazovat a vytvářet. Představeni jsou téměř všichni hlavní zástupci, takže po zdolání textu by setkání s PDF v Linuxu neměl být žádný problém. Samozřejmě i tentokrát se dočkáte několika tipů a triků.

Do sekce hardware byl začleněn článek na zajímavé téma – totiž udev, který nahrazuje klasický statický /dev/ a řeší mnoho jeho problémů. Pokud v práci se zařízeními z tohoto pohledu ještě nemáte jasno, bude vám článek docela přínosem, protože kromě teorie je popsána také běžná práce s udevem včetně řešení některých problémů.

Na samý závěr časopisu jsou představeny tři hardwarové zařízení a distribuce T2, která je tak trochu netradiční – s její pomocí si můžete snadno vytvořit distribuci vlastní a to pro různé architektury.

Závěr

I v únorovém čísle najdete dva různé formuláře k zřízení předplatného, ale to asi už k časopisu neodmyslitelně patří. Po hodně chybovém lednovém čísle přišla naštěstí úleva, nicméně úlety korektora se stále najdou.

Jinak je "Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, téměř každý si v něm něco najde a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiloženy dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk), která ale pravděpodobně odpovídá.

Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze