LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 2/2006

V únorovém čísle největšího evropského magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o vytváření aplikací v Qt, o aplikacích pro Sony PlayStation Portable, dále o PDF v Linuxu a nebo třeba o udev.

31.1.2006 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 8702×

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Jan Gregor, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta, Lubomír Peterek, Roman Joura, Szymon Ciachotny, Filip Koky, Piotr Leśniewski; korekci má na starosti Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • editorial
  • obsah
  • popis DVD
 • Aktuality
  • novinky
  • jádro Linuxu
  • Debian
  • Mandriva
  • Aurox
  • Gentoo
 • Programování
  • Qt ISO Maker – má první aplikace v Qt
  • Tvoření aplikací pro Sony PlayStation Portable
 • Pro programátory
  • Diagram komponent Tvého počítače
 • Rozhovor
  • Rozhovor s Benoitem Minisinim, vedoucím projektu Gambas
 • Software
  • KDE – KleanSweep – vyhledávač zbytečných souborů
  • GNOME – Gajim – klient komunikátoru Jabber
  • Hry – Darwinia – jedinečná realtimová strategie
  • Linuxfresh
   • Umbrello – nástroj pro modelování aplikací v UML
   • Tvtime – program pro sledování televize na počítači
   • JFtp – program pro zasílání souborů pomocí různých protokolů
 • Pro začátečníky
  • Dokumenty PDF v Linuxu
  • Tipy a triky
 • Hardware
  • Udev – správa souborů zařízení
 • Testy
  • A4Tech NB-95 a Creative FreePoint Travel
  • Konica Minolta Dimage Z3
 • Distribuce měsíce – T2
 • Knihovna

Podrobněji k obsahu čísla

Nevím jestli se mi to pouze zdá, ale papír je opět oproti minule trošku jiný, ovšem rozhodně ne méně kvalitní. Složení textů zůstalo zhruba stejné – po editorialu šéfredaktora následuje obsah CD a nejprve všeobecné a postupně podrobněji zaměřené novinky (kernel, Debian, Mandriva, Aurox, Gentoo).

Na jednom z přiložených DVD je jako vždy live distribuce Linux+Live 2/2006, která obsahuje především programy představované v článcích, které tak můžete snadno a bez problémů vyzkoušet. Hráče jistě potěší, že na DVD je také mimo jiné Quake 4 Demo. Na DVD B najdete distribuci Kubuntu 5.10 – samotné Ubuntu si jako grafické desktopové prostředí vybralo GNOME, což právě distribuce Kubuntu 5.10 řeší. Mimo to je na DVD také FreeBSD 6.0, DesktopBSD 1.0-rc3 a T2 Desktop 2.1.0.

Téma aktuálního čísla je programování a je to dost znát – nejprve se naučíte pracovat s Qt (verze 3.3.3) na příkladu, jehož cílem je vytvoření grafického frontendu k mkisofs; pro ulehčení práce je použit nástroj Qt Designer.

Druhý článek už je ještě více specificky zaměřený – zabývá se tvorbou aplikací pro Sony PlayStation Portable; nejprve se dozvíte, jak programy snadno spouštět (a jak případně zneužít chybu v novém firmware, který se spouštění snaží bránit) a závěrem článku by mělo být funkční programové prostředí na počítači a zobrazení klasického Hello World po stisknutí jednoho tlačítka na konzole.

Poslední tutoriál o programování je určen především pro příznivce prostředí, v jehož logu je "vielka stopa" (opsáno z časopisu :)) – totiž GNOME. V článku je představena práce s widgetem Canvas, který bude použit k vypsání aktuální hardwarové konfigurace počítače (pro vlastní detekci je využit /proc/ a Kudzu).

Závěrem "bloku věnovanému programátorům" je rozhovor s Benoitem Minisinim, vedoucím projektu Gambas (Gambas je objektově orientovaný jazyk podobný Visual Basicu, napsán byl s ambicemi vytvoření co možná nejjednoduššího programovacího jazyku s maximálním výkonem).

Následující rubrika je věnována software – nejprve pro desktopové prostředí KDE je představen program KleanSweep. Pokud si v domovském adresáři neudržujete nějaký rozumný systém a tím pádem i pořádek, je víceméně obvyklé, že vznikne chaos, resp. pořádný bordel, ve kterém je jednak těžké čas od času něco najít a jednak zpravidla obsahuje zbytečné soubory, které pouze zabírají místo na disku. Programy jako KleanSweep tento problém částečně řeší tím, že umožňují podle různých kritérií vyhledávat soubory, které jsou pak typicky smazány.

Pro uživatele GNOME je připraven článek o programu Gajim, který umí komunikovat pouze přes protokol Jabber (o ICQ a další IM protokoly nepřijdete díky tzv. transportům).

Hráčům je určena recenze už na první pohled netradiční real-time strategie Darwinia (od společnosti Introversion), ve které se snažíte se svojí vlastní civilizací Darwinianů (kteří jako syntetická forma života žijí v počítačové síti) přežít a prosperovat.

Další představený program je určený spíše pro skutečnou práci – v článku si přečtete, jak s pomocí nástroje Umbrello navrhovat/modelovat aplikace v UML. Do rubriky programů "nezávislých" na typu grafického prostředí patří také Tvtime, program pro sledování televize na počítači a JFtp, docela zajímavě vypadající program pro práci se soubory a hlavně síťovými protokoly.

Začátečníkům je určen rozsáhlý článek o dokumentech PDF, respektive o programech, ve kterých je můžete zobrazovat a vytvářet. Představeni jsou téměř všichni hlavní zástupci, takže po zdolání textu by setkání s PDF v Linuxu neměl být žádný problém. Samozřejmě i tentokrát se dočkáte několika tipů a triků.

Do sekce hardware byl začleněn článek na zajímavé téma – totiž udev, který nahrazuje klasický statický /dev/ a řeší mnoho jeho problémů. Pokud v práci se zařízeními z tohoto pohledu ještě nemáte jasno, bude vám článek docela přínosem, protože kromě teorie je popsána také běžná práce s udevem včetně řešení některých problémů.

Na samý závěr časopisu jsou představeny tři hardwarové zařízení a distribuce T2, která je tak trochu netradiční – s její pomocí si můžete snadno vytvořit distribuci vlastní a to pro různé architektury.

Závěr

I v únorovém čísle najdete dva různé formuláře k zřízení předplatného, ale to asi už k časopisu neodmyslitelně patří. Po hodně chybovém lednovém čísle přišla naštěstí úleva, nicméně úlety korektora se stále najdou.

Jinak je "Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, téměř každý si v něm něco najde a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiloženy dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk), která ale pravděpodobně odpovídá.

Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze