LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (56) - Obnova zálohovaných dat

Umět data zazálohovat je sice záslužné, mnohem důležitější však je, aby šla správně obnovit. Dnes si ukážeme, jak na to.

27.1.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 19000×

Protože jsme poslední tři díly seriálu věnovali zálohování dat, nebude na škodu zmínit se rovněž o opačném procesu - obnově dat. Zvládneme to v jednom díle, protože většina zásad a postupů, které jsme probrali při zálohování dat platí úměrně i pro jejich obnovu.

Obecně k obnově dat

Nejprve mi však dovolte něco "otcovských" rad k obnově dat. Obecně zřejmě budete obnovovat data ve dvou typických scénářích:

  1. Protože jste zálohovali data na vývojovém systému a nyní je obnovujete pro "ostrý" provoz. Například vyvíjíte webovou apikaci s databázovým backendem a nyní nahráváte konfigurační data na ostrý server.
  2. Protože jste přišli o nějaká data vlivem výpadku, havárie či útoku a potřebujete systém co nejdříve dostat zpátky "na nohy".

K prvnímu bodu není příliš co dodat - obnova dat bude tak jako tak provedena prakticky ihned a jestliže není něco v pořádku, projeví se to okamžitě. Ke druhému bodu bych však přispěl dobrou radou: Vyzkoušejte si, jestli vám obnova jde dat tak, jak jste předpokládali ještě dříve, než budete data skutečně potřebovat obnovit! Přestože se to zdá samozřejmé, často se na to zapomíná. Několik potřehů z praxe snad pomůže zdůraznit, jak moc je to potřeba:

  • Obnovu dat při havárii budete skoro vždy dělat v časovém presu. Jestliže budete schopni provést to rychle, je to plus.
  • Při obnově dat budete pravděpodobně zápasit s větším množstvím záloh. Je třeba vybrat správná data - pořádkumilovnost se v tomto případě vyplácí.
  • Obnova dat bude muset být kompletní. Z argumentů typu "sklad máte v pořádku, ale databázi uživatelů se bohužel nepovedlo obnovit" asi zákazník příliš nadšený nebude.
  • Obnova dat je většinou (narozdíl od záloh) neplánovaná akce. Podle zákona schválnosti potřeba obnovit data nastane v době, kdy se Vám to nejméně hodí.

Je tedy potřeba si udělat "cvičný poplach" (klidně si nějakou tu havárii nasimulujte) a ověřit si, zda obnova dat dělá opravdu to, co má. A to bez ohledu na použitou metodu. Mluvím o tom schválně dříve, než budu rozebírat jednotlivé varianty obnovy, protože to je opravdu důležitá koncepční otázka.

Obnova z textových souborů

Uvedli jsme, že lze zálohovat data pomocí příkazu SELECT INTO OUTFILE. Komplementární příkaz pro obnovu dat je LOAD DATA INFILE. Platí pro něj stejná omezení jako pro SELECT INTO OUTFILE s jednou podstatnou výjimkou - za určitých okolností lze pomocí rozšíření LOAD DATA LOCAL INFILE nahrávat do tabulky data ležící jinde než na serveru.

Pozn.: Lidé si to často pletou - takže pro upřesnění: pokud máte 1) PC doma, na němž vyvíjíte web, 2) PC na webhostingu, na němž web běží a 3) PC na webhostingu, na němž běží databáze, pak platí, že pomocí LOAD DATA INFILE můžete nahrávat soubory ležící na PC3, pomocí LOAD DATA LOCAL INFILE soubory umístěné na PC2, ale soubory z PC1 pomocí LOAD DATA INFILE nemůžete nahrát skoro nikdy. Důvodem je, že budete mít stěží povoleno manipulovat s databází z domácí IP adresy.

To celé však může být zákázáno - a na webech často je zakázán celý příkaz LOAD DATA INFILE. To je škoda, protože příkaz sám o sobě je dosti rychlý. Uveďme si příkad, jak může záloha a obnova dat probíhat:

select * from lidi into outfile 'lidi.txt';
load data infile 'lidi.txt' into table lidi;

Jak vidíte, je to poměrně přímočaré. I když těžko zapamatovatelné, protože člověk by instinktivně čekal v nahrávacím příkazu klíčové slovo INSERT.

Obnova dat na webu

Pokud zálohujete z webu (viz tento díl seriálu), můžete pro obnovu dat použít PhpMyAdmin stejně jako pro zálohování. Je to dosti jednoduché, pokud máte k dispozici soubor s jednotlivými příkazy pro databázi. Prostě přepnete v PhpMyAdminu do okna SQL a vložíte do něj jednotlivé příkazy. Toto okno umí zpracovat i více příkazů, pokud jsou odděleny středníky, a umí soubor s instrukcemi uploadovat pomocí formuláře i ze vzdáleného stroje.

Pozn.: PhpMyadmin je naprogramován v PHP. Tudíž při uploadování souborů můžete narazit na omezení webserveru a/nebo PHP týkající se maximální velikosti dat odesílaných pomocí formuláře nebo maximální velikosti uploadovaného souboru. Takže čas od času bude potřeba rozdělit si obnovovaná data na více dílů. Naštěstí to není takový problém, protože soubory jsou textové.

Jestliže jste prováděli zálohu "ručně" pomocí skriptu vlastní provenience, můžete stejným způsobem provést i obnovu dat. Pokusím se opět o ilustraci v pseudojazyce:

otevřít spojení na databázi
otevřít textový soubor
dokud jsou k dispozici další řádky souboru {
  načíst řádek dat
  rozdělit na sloupce
  procházet sloupce a {
    data z textu pospojovat
  }
  z pospojovaných dat vytvořit příkaz INSERT
  provést INSERT
}
zavřít textový soubor
zavřít spojení na databázi
nahlásit úspěch

Přitom Vás může potkat spousta nepříjemností. Nastíním ty hlavní:

  • Nikde není řečeno, že nebudete kromě dat muset obnovit rovněž strukturu, Takže může přijít ke slovu příkaz CREATE TABLE.
  • Musíte se postarat, aby textová data byla převedena na "správné" datové typy - například na kalendářní data.
  • Musíte zjistit, zda vám vadí či nevadí dílčí neúspěchy importu a musíte se podle toho zařídit. Někdy lze pár neobnovených řádků lhostejně ignorovat, zatímco jindy díky tomu musíme celý import prohlásit za neúspěšný.
  • Konečně, je třeba nějak odkontrolovat, zda se obnovilo to, co jsme chtěli.

Obecně platí, že napsat kvalitní skript na obnovu dat je o něco náročnější než napsat skript na zálohu. A doufám, že po přečtení prvního oddílu článku vás ani nenapadne sestavovat obnovovací skript až ve chvíli, kdy jej budete potřebovat!

Obnova dat z pohledu správce serveru

Opakem příkazu BACKUP TABLE, o němž byla řeč je příkaz RESTORE TABLE. Má stejné nectnosti jako jeho kolega; mezi největšími připomeňme, že funguje jen pro tabulky MyISAM.

Příkaz mysqldump nemá žádného bratříčka mysqlrestore. Je tomu tak proto, že obnovu dat můžeme provést pomocí řádkového klienta mysql. Bude o něm ještě podrobněji v seriálu řeč, teď jen poznamenejme, že tento program má mezi spoustou jiných voleb rovněž možnost načíst požadované instrukce ze souboru - což je přesně ten soubor, který nám vznikl pomocí mysqldump. Pokud chcete něco podobného vyzkoušet, v řádkovém klientovi mysql se poohlédněte po příkazu source.

Ani mysqlhotcopy nemá bratříčka. Chcete-li obnovit zálohu vytvořenou pomocí mysqlhotcopy, nezbyde než nahradit soubory v adresáři aplikace ručně.

Závěr

Techniky, které jsme pro zálohu a obnovu dat použili, zdaleka nejsou jediné. Existuje například možnost použít k obnovení dat databáze binární protokol aktualizací. V běžné praxi se však mnohem častěji setkáváme spíše s řešeními, které jsem popisoval. Je nesmírně důležité testovat zálohy ještě předtím, než je budete potřebovat k obnově dat.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

obnova dat 30.1.2006 08:18 Ondrej Kapusta
  |- Re: obnova dat 30.1.2006 09:12 Jan Houštěk
  L Re: obnova dat 30.1.2006 10:24 Petr Zajíc
    L Re: obnova dat 30.1.2006 12:42 Ondrej Kapusta
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze