LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> C/C++ (32) - Omezení C++ oproti C

Jazyk C++ není jen rozšířením C, přináší i některá omezení a drobné nekompatibility. Nejdůležitější omezení si dnes projdeme a ukážeme si, že rozumně napsaný kód v C bude fungovat i jako C++.

23.1.2006 06:00 | Jan Němec | Články autora | přečteno 20995×

Drobná omezení C++

Restrikcí je v C++ oproti C celá řada, ale zpravidla se nejedná o podstatné záležitosti a v některých případech je pro plné pochopení rozdílu jazyků zapotřebí poměrně pokročilá znalost příslušných norem. Navíc téměř vždy kód, který lze přeložit pouze jako C nebo má dokonce v obou jazycích jiný význam, odporuje zásadám správného programování v C, i když je třeba v souladu s normou jazyka.

Nová klíčová slova

C++ obsahuje celou řadu nových klíčových slov, které pochopitelně nemůžeme použít jako identifikátory. Následující definice je sice korektní v C, ale v C++ neprojde překladem, neboť class je zde klíčové slovo.

int class = 1; 

Přísnější typová kontrola

V C++ neprojdou některé implicitní konverze, například mezi ukazateli různých typů

int *pi;

pi = malloc(sizeof(int));

a je třeba explicitně přetypovávat. Přísnější pravidla se týkají především ukazatelů, ale změny jsou i u přetypování intu na výčtový typ a podobně.

int *pi;

pi = (int *) malloc(sizeof(int));

Návratová hodnota funkcí

Funkce, která formálně podle hlavičky vrací hodnotu nějakého typu různého od void, ji musí vracet i fakticky.

int funkce() {
}

Jedná se o užitečnou kontrolu běžné programátorské chyby - zapomenutého returnu. V poměrně vzácných případech funkcí, které nikdy nekončí standardním způsobem (například zavolají exit, exec, nekonečnou smyčku a podobně) nebo nás jejich návratová hodnota nezajímá, ale přesto mají z nějakého důvodu v hlavičce uvedený neprázdný návratový typ, tak musíme zavolat return.

Prototyp funkcí

Původní verze C se chovaly vůči parametrům funkcí trochu jako asembler. Volající kód prostě uložil na zásobník nějaké parametry a jejich počet a typ plně závisel na rozhodnutí programátora. Kód funkce pak definoval parametry podobně jako lokální proměnné a bylo jen na programátorovi, zda se předané a vybrané parametry typem, počtem a pořadím shodují. Díky tomu překladač nepotřeboval znát v místě volání hlavičku funkce. Uvedený postup například umožňuje dávat funkcím přebytečné parametry, které nevyužijí, a jistě i některé mnohem nebezpečnější věci od nepřenositelného kódu až po vyložené chyby. Na dalším vývoji jazyka C je vidět snaha tato pravidla zpřísnit a neumožnit zde přílišnou a nebezpečnou volnost, ale teprve C++ řeší problém definitivně. Překladač musí znát v místě volání prototyp funkce a ta musí být zavolána přesně podle hlavičky. (Situaci v C++ trochu komplikují implicitní konverze, implicitní parametry a přetěžování funkcí, nicméně na úrovni přeloženého kódu to na celé věci nic nemění.) Stará definice podle původní normy C K & R je v C++ zakázána.

Návratová hodnota

Funkce musí vždy explicitně uvádět návratový typ a tento typ nesmí být deklarován přímo v hlavičce funkce. Možná vás to překvapí, ale C by mělo umožnit (ale v praxi často neumožňuje) například zápis

struct s {int i;} f(void) {
 /* ... */ 
}

Funkce main

Funkce main nesmí být rekurzivní a nelze získat její adresu.

Předběžná definice

C umožňuje opakovaně předběžně definovat globální (ale již nikoli lokální) proměnnou i bez klíčového slova extern, pouze jednou však smí být v definici inicializována. Jedná se pochopitelně o jedinou proměnnou, i když je definována vícekrát. V C++ je to zakázané.

int i;
int i;
int i = 1;

int main(void) {
 return 0;
}

I v C++ je samozřejmě možné nejprve deklarovat proměnnou (typicky v hlavičkovém souboru) pomocí extern a to klidně i vícekrát, ale definována bez extern smí být pouze jednou. Tento postup se dnes považuje za standardní v obou jazycích.

Skok přes lokální definici

V C++ je zakázáno přeskočit například pomocí goto nebo break ve switch lokální definici proměnné. Standard C++ totiž umožňuje (a překladač C často toleruje) definici lokální proměnné mimo začátek bloku tj. až po nějakém příkazu. V C++ má každý typ formálně nějaký konstruktor (i když třeba prázdný) a překladač jej proto nedovolí přeskočit, výjimkou je pouze přeskočení celého bloku. Jedná se o poměrně otravné omezení, které je navíc u typů bez faktického konstruktoru zcela zbytečné.

switch (i) {
 case 0:
  int j;
  /* Proveď něco */
  break;
 case 1:
  /* Proveď něco jiného */
  break;
}

Nejjednodušší zpravidla bývá kus kódu s definicí proměnné zabalit do bloku.

switch (i) {
 case 0: {
   int j;
   /* Proveď něco */
  }
  break;
 case 1:
  /* Proveď něco jiného*/
  break;
}

Samozřejmě programátor by měl v podobných případech zvážit, zda není lepší kód rozčlenit a například pro každou case větev definovat funkci.

String o jedničku menší

C umožňuje definovat řetězec o jedničku menší než je jeho inicializace, pokud ji počítáme i s ukončovací nulou. V C++ to neprojde.

char str[3] = "C++";

puts(str);

Spoléhat se však na to, že překladač C za řetězec umístí znak '\0', by bylo dosti riskantní, například moje gcc 4.0.1 to tak neudělá. Funkce puts v uvedeném příkladu tak nejspíše vypíše za řetězcem ještě kus paměti až po nejbližší nulu, případně program spadne.

Otevřené pole

C umožňuje použít ve struktuře pole bez uvedené velikosti, C++ to zakazuje.

struct T {
 int i;
 char s[];
};

V tomto případě však gcc nepotvrdilo moje teoretické znalosti a příklad jsem přeložil i jako C++.

Kompatibilita struktur

V C jsou do určité míry (například pro přiřazení) zaměnitelné dvě na dvou místech stejným způsobem definované struktury, v C++ nikoli, zde se jedná o 2 různé typy. Moje pokusy s gcc (bez ohledu na jazyk a přepínače určující normu) ovšem skončily chybou při překladu.

Dalším podstatným rozdílem je prostor jmen struktur a typů. Z nějakých (poměrně nepochopitelných) důvodů C zavádí místo jediného hned dva různé pojmy: typ a struktura. Tím pádem lze v C pomocí nejrůznějších kombinací klíčových slov struct a typedef a definice proměnné hned několika způsoby zavést proměnnou strukturovaného typu. Jméno typu a jméno struktury jsou přitom dvě různé věci, navíc existují pro obojí dva odlišné prostory jmen. Lze tedy pojmenovat strukturu stejně jako nějaký (třeba zcela nesouvisející) typ. V C++ lze jméno struktury použít, jako by to byl typ, a samostatný prostor jmen struktur zde neexistuje. Díky tomu může dojít při překladu C kódu pomocí překladače C++ ke konfliktu identifikátorů.

typedef int signed32;
struct signed32 {
 int i;
};

Uvedené definice typů by asi žádný rozumný programátor nenapsal. Hodilo by se však pojmenovat nějaký konkrétní typ a odpovídající strukturu stejně. To naštěstí možné je i v C++.

/* Projde v C i v C++. */
typedef struct T {
 int i;
 int j;
} T;

C dokonce umožňuje v rámci struktury definovat proměnnou, která má jméno stejné jako nějaký typ definovaný pomocí typedef. C++ to jednoznačně zakazuje.

typedef int signed32;
struct T {
 int signed32;
};

Ukázali jsme si, že i v čistém C lze snadno psát tak, aby výsledný kód odpovídal rovněž normě C++ a to bych také programátorům doporučil. Vede to k větší přenositelnosti a tím i použitelnosti nejen kódu, ale i programátora samotného. Konstrukce, které projdou pouze v C jsou ve většině případů nebezpečné a často naznačují místa možných chyb. Trochu pedantské je snad jen explicitní přetypovávání ukazatelů po malloc, ale v řadě jiných případů odhalí právě silnější typová kontrola C++ nepříjemné chyby již v době překladu.

Domácí úkoly

Ověřte si rozdíly mezi C a C++ uvedené v článku na svých oblíbených překladačích. Při použití nějaké novější verze gcc by mělo vše fungovat tak, jak je v článku popsáno, ale s jinými překladači můžete narazit na odlišnosti.

Vyzkoušejte si na některých příkladech z předchozích dílů tohoto seriálu, zda je možné překládat běžný C kód překladačem C++. Pokud narazíte na problém, napište o něm do diskuse pod článkem.

Pokračování příště

I v příštím dílu nás budou zajímat odlišnosti obou jazyků.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Pretypovani 23.1.2006 14:25 Oldrich Pikhart
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze