LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (55) - zálohování MySQL z pohledu správce

Správce databázového serveru má větší možnosti, ale i větší zodpovědnost. Jak se tedy postavit k zálohování dat?

20.1.2006 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 27889×

Jak asi tušíte, dnes se zaměříme na zálohování MySQL databází z pohledu správce systému. Budeme tedy uvažovat o situacích, kdy máme daný server na starosti a můžeme, když je to potřeba, pracovat jako superuživatel. Jak uvidíme, i zde je více možností zálohování.

Příkaz BACKUP TABLE

Superuživatel samozřejmě může využít všechny možnosti, o nichž jsme hovořili v předchozích dvou dílech seriálu. Rovněž může použít některé další nástroje. Patří mezi ně příkaz BACKUP TABLE, který slouží k zálohování jediné tabulky. Jeho syntaxe je následující:

BACKUP TABLE [názevtabulky] TO '/cesta/k/zaloze'

A upřímně řečeno, používám jej dost nerad. Tento příkaz má následující výhody:

 • Umožňuje elegantně pořídit kopii jediné tabulky
 • Je principielně dosti rychlý
 • Dá se velmi snadno zapamatovat

Ale rovněž následující nezanedbatelné nevýhody:

 • Při zápisu do cílového adresáře jste omezeni právy systému (tato nevýhoda pochopitelně není pro superuživatele podstatná)
 • Funguje to jen s tabulkami typu MyISAM.
 • Příkaz je v dokumentaci označen jako zastaralý.
 • Neumožňuje přepsat existující data
 • A konečně - situace, v níž byste chtěli zálohovat jedinou tabulku je z hlediska správy serveru poměrně vzácná.

Jak to funguje? Jednoduše. Na serveru jsou pro každou tabulku typu MyISAM vyhrazeny až tři soubory:

Soubor
Obsahuje
*.frm
Definice tabulky MyISAM. Jsou zde uloženy typy a velikosti jednotlivých sloupců tabulky.
*.MYD
Samotná data pro tabulku.
*.MYI
Indexy pro danou tabulku

Pozn.: Seznam není vyčerpávající. V MySQL 5 může napříkad existovat soubor *.TRG s definicí triggerů pro danou tabulku, ale to teď není podstatné.

Když přijde příkaz pro zálohování pomocí BACKUP TABLE, databáze se postará aby do dané tabulky nemohl nikdo zapisovat a pak prostě vykopíruje soubory frm a MYD do cílového adresáře. Indexy se nekopírují, neboť je lze z obnovených dat poměrně snadno zrekonstruovat. Jak vidíme, není tedy za příkazem BACKUP TABLE žádná velká alchymie.

Příkaz mysqldump

Tento užitečný příkaz vytvoří zálohu dat tak, že sestaví SQL příkazy, které povedou k vytvoření dané tabuky nebo tabulek. Příkad:

mysqldump -u root test lidi > ~/lidi.sql

Povede k tomu, že bude vytvořen v domovském adresáři soubor lidi.sql se zhruba následujícím obsahem:

-- MySQL dump 10.10
--
-- Host: localhost    Database: test
-- ------------------------------------------------------

<zkráceno>

--
-- Table structure for table `lidi`
--

DROP TABLE IF EXISTS `lidi`;
CREATE TABLE `lidi` (
  `jmeno` varchar(20) collate utf8_czech_ci default NULL,
  `narozendne` date default NULL
) ENGINE=MyISAM DEFAULT CHARSET=utf8 COLLATE=utf8_czech_ci;

--
-- Dumping data for table `lidi`
--

LOCK TABLES `lidi` WRITE;
INSERT INTO `lidi` VALUES ('Jarda','1970-01-01'),('Jana','1975-12-31'),('Petr','1980-10-10');
<zkráceno>
UNLOCK TABLES;

Je tedy vytvořena jak definice tabulky, tak i data. Příkaz mysqldump má poměrně hodně přepínačů, s nimiž bude dobré se seznámit, pokud to myslíte s tímto příkazem vážně a dá se použít i na jiné typy tabulek než MyISAM. Osobně ho mám docela rád, protože produkuje výstup, který je člověku čitelný, textový a který se dá rozumně zkomprimovat. Lze se také zmínit o tom, že vygenerované příkazy se mohou náramně hodit při exportu struktury a dat na jiný typ DBMS.

Skript mysqlhotcopy

Ten mám rád ze všech nejméně. Nejdřív ale, co to dělá. Funguje v podstatě tak jako BACKUP TABLE s tím rozdílem, že může zálohovat více tabulek nebo i více databází. Rovněž se v dokumentaci praví že je rychlejší než BACKUP TABLE a není označen jako zastaralý.

Teď něco nevýhod:

 • Skript je v PERLu, což znamená, že musíte být schopni spouštět perlové skripty, aby to fungovalo.
 • Skript vyžaduje závislosti: Data::Dumper a některé další. Většinou je budete v systému mít.
 • Není obecně přítomen ve Windows distribucích MySQL

Neříkám, že mysqlhotcopy nemáte používat nebo že to nebude fungovat, ale raději bych zálohování svěřil odzkoušenému binárnímu programu než skriptu (je to věc názoru, nekamenujte mě v diskuzi).

Závěr

Zdaleka jsme nevyčerpali všechny možnosti zálohování. V praxi bude zvolená strategie nejspíš nějakou kombinací uvedených způsobů. Přitom, když se budete rozhodovat co a jak zálohovat, Vám mohou pomoci následující otázky:

 • Co by se stalo, kdybych právě o tato data přišel?
 • Jak často by se měla právě tato databáze či tabulka zálohovat?
 • Kolik (historicky) záloh těchto dat budu potřebovat?
 • Jaký způsob zálohování bude nejrychlejší/nejvýkonnější/nejbezpečnější

Jak vidíte, je toho dost. Cílem bylo seznámit Vás s nejběžnějšími technikami zálohování s tím, že svoji cestu si musí najít každý sám.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

binary log 22.1.2006 20:44 Jakub Velkoborský
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze