LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programy, které musíte mít (11) - RSS čtečky

V článku vám představím několik použitelných čteček (agregátorů) formátu RSS.

5.1.2006 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 11134×

RSS (Really Simple Syndication) je formát, který nám umožňuje pohodlně kontrolovat změny na našich oblíbených zpravodajských serverech. Jak zjistíme, že server RSS kanál nabízí? Pokud používáte Firefox objeví se vám v adresním řádku takováto ikonka: ff ikonka (toto platí pro Firefox 1.5. Ve starších je ikonka v pravém dolním rohu prohlížeče). Nedávno se objevila zpráva, že takovou ikonku bude používat i nový Internet Explorer 7! O možnosti sledování novinek přes RSS se určitě dočtete i přímo na konkrétních stránkách. Mnohdy jsou u textu podobná tlačítka jako ve Firefoxu.

Sage

Zmínil jsem Firefox a tak jako první uvedu rozšíření umožňující číst RSS a ATOM kanály v tomto výborném prohlížeči. Jeho název je Sage a instalaci můžete zahájit jednoduchým kliknutím sem. Sage vám vytvoří okno v levé části prohlížeče, tak jak to vidíme na screenshotu. V tom se pak odehrává prohlížení zdrojů. V okně tohoto rozšíření se však dá pracovat i s dalšími funkcemi Firefoxu, jako je například stahování, historie navštívených stránek nebo správce témat a rozšíření. Čtení velkého množství zdrojů však může být trochu zdlouhavé a nepříjemné.

Sage - rozšíření pro Firefox

AKregator

Z velkého K v názvu programu je jasné, že tato čtečka je primárně určena pro prostředí KDE. Samozřejmě ho však můžete použít i v jiných prostředích, pokud máte nainstalované QT knihovny. Umí číst všechny verze RSS i ATOM zdroje. Jednotlivé články si můžete otevírat v tabech, které pro mě však nebyly moc pohodlné (tab neobsahuje ikonu pro jeho zavření - klikat se musí až na konci řádku, nebo v nabídce po kliknutí pravým tlačítkem). Integrováno je samozřejmě vyhledávání. Zdroje můžete zadávat buď ručně, nebo importovat jejich seznam ve formátu OPML, či XML. Program umí takový seznam i vytvořit (exportovat). S velkou pravděpodobností bude program obsažen ve vaší distribuci. V případě, že byste měli zastaralou verzi, nebo tam nebyl, můžete navštívit stránky projektu.

Akregator

Straw

Pro GNOME existuje jednoduchý program Straw. Jeho funkce jsou téměř stejné jako u Akregatoru. Také podporuje RSS i ATOM, zvládá import/export ve formátu OPML a umí vyhledávat v článcích jednotlivých zdrojů. Také ho asi najdete ve vaší distribuci, ale samozřejmě je možno stahovat ho z jeho stránek.

Straw

Liferea

V popisu další čtečky je také uvedeno, že je určena hlavně pro GNOME. Liferea na první pohled vypadá téměř stejně jako Straw. Má ale větší možnosti v nastavení. O nových článcích se můžete nechat informovat pomocí ikony v oznamovací oblasti, nebo vyskočením okna. Pomocí externích programů (např. wget) vám umožní stáhnout případné přílohy, nebo je rovnou otevřít. Samozřejmostí je import/export ve formátu OPML a možnost otevření článku ve webovém prohlížeči.

Liferea

RSSOwl

RSSOwl se svým vzhledem nápadně podobá programům Firefox a Thunderbird ze stáje Mozilla, ale nikde jsem nenašel zmínku o tom, že by tomu tak bylo. Čtečka je rozdělena na tři oddíly. V levém sloupci jsou vaše oblíbené zdroje (kterých je hodně již přednastaveno). Po kliknutí na některý z nich se v pravé části vytvoří nový "tab" jaký známe z Firefoxu. Díky nim je prohlížení RSS zdrojů velice přehledné. Jednotlivé články si můžete otevřít buď ve vámi nastaveném externím prohlížeči, nebo v zabudovaném (což vyžaduje Mozillu). RSSOwl je dostupný pro Linux, Mac OS, Solaris i Windows. Stahovat můžete buď zdrojové kódy, nebo binární balíček. Našince jistě potěší, že program je plně lokalizovaný. Pro jeho běh je nezbytné mít nainstalovanou Java Runtime Environment (JRE).

RSSOwl

Snownews

Pokud jste příznivci textového režimu můžete v něm provozovat i kvalitní RSS agregátor. Nejznámější je právě Snownews. Nebudu se o něm však rozepisovat, protože na tomto serveru o něm již článek vyšel. Dnes máme k dispozici verzi 1.5.7, která je obsažena ve většině distribucí.

Snownews

Tiny Tiny RSS

Tato čtečka je poněkud zvláštní, protože jejím prostředím je webový prohlížeč. Pokud ji chcete provozovat budete na svém stroji muset mít spuštěn funkční webový server s php a databázový server s MySQL(ve verzi 4.1), nebo PostgreSQL. Kromě toho si pro její běh také musíte stáhnout nástroj MagpieRSS a zkopírovat ho do adresáře na vašem webovém serveru, kde máte Tiny. Podrobné instrukce samozřejmě najdete v souboru INSTALL k Tiny přiloženém.

Samotná práce s Tiny je docela příjemná i zásluhou toho, že je předdefinováno několik klávesových zkratek. Neuklikáte se tedy k smrti, jak by se dalo předpokládat, když jde o web-based čtečku. Například pomocí písmen "n" a "p" přeskakujete na další, nebo předchozí příspěvek, "r" pro aktualizaci apod. (viz. přiložený soubor README). Pokud tedy chcete mít přehled o tom, které články již máte přečtené nejen doma, ale i v práci či škole je Tiny Tiny RSS určitě dobrou volbou. Pokud vás tento popis o jejích výhodách nepřesvědčil můžete vyzkoušet autory nabízenou demoverzi (Použijte login: admin, password: demo).

Tiny Tiny RSS

RSS-planet

Zajímavým projektem (nevím jak to bude s využitelností:-) je RSS-planet, který zobrazuje události ve světě přímo na globusu umístěném na vaší pracovní ploše. Používá k tomu utilitky xplanet, která globus vytváří. RSS-planet do ní jen dopisuje nadpisy světových událostí získávané ze serverů BBC News, Yahoo! News, CNN.com a Washington Post (na podpoře dalších se prý pracuje). Na výběr máte z několika možností pohledů na naši Zemi: Amerika, Amerika a Evropa, Evropa a Asie, Asie a Austrálie, západní a východní polokoule a celý svět (rozplácnutý:-).

RSS-planet

Představil jsem tedy čtečky pro KDE, GNOME, do konzole, pro grafické prostředí, webovou, rozšíření přímo do prohlížeče Firefox i jednu raritu na plochu. RSS je dnes již hodně rozšířený formát, který vám jistě ušetří mnoho času. Tak proč to nevyzkoušet? Jako první můžete mít třeba RSS LinuxSoftu. :-)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Wizz 5.1.2006 06:12 MaReK Olšavský
a co Opera? 5.1.2006 17:34 Daniel Kvasnička jr.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze