LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Programy, které musíte mít (11) - RSS čtečky

V článku vám představím několik použitelných čteček (agregátorů) formátu RSS.

5.1.2006 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 11254×

RSS (Really Simple Syndication) je formát, který nám umožňuje pohodlně kontrolovat změny na našich oblíbených zpravodajských serverech. Jak zjistíme, že server RSS kanál nabízí? Pokud používáte Firefox objeví se vám v adresním řádku takováto ikonka: ff ikonka (toto platí pro Firefox 1.5. Ve starších je ikonka v pravém dolním rohu prohlížeče). Nedávno se objevila zpráva, že takovou ikonku bude používat i nový Internet Explorer 7! O možnosti sledování novinek přes RSS se určitě dočtete i přímo na konkrétních stránkách. Mnohdy jsou u textu podobná tlačítka jako ve Firefoxu.

Sage

Zmínil jsem Firefox a tak jako první uvedu rozšíření umožňující číst RSS a ATOM kanály v tomto výborném prohlížeči. Jeho název je Sage a instalaci můžete zahájit jednoduchým kliknutím sem. Sage vám vytvoří okno v levé části prohlížeče, tak jak to vidíme na screenshotu. V tom se pak odehrává prohlížení zdrojů. V okně tohoto rozšíření se však dá pracovat i s dalšími funkcemi Firefoxu, jako je například stahování, historie navštívených stránek nebo správce témat a rozšíření. Čtení velkého množství zdrojů však může být trochu zdlouhavé a nepříjemné.

Sage - rozšíření pro Firefox

AKregator

Z velkého K v názvu programu je jasné, že tato čtečka je primárně určena pro prostředí KDE. Samozřejmě ho však můžete použít i v jiných prostředích, pokud máte nainstalované QT knihovny. Umí číst všechny verze RSS i ATOM zdroje. Jednotlivé články si můžete otevírat v tabech, které pro mě však nebyly moc pohodlné (tab neobsahuje ikonu pro jeho zavření - klikat se musí až na konci řádku, nebo v nabídce po kliknutí pravým tlačítkem). Integrováno je samozřejmě vyhledávání. Zdroje můžete zadávat buď ručně, nebo importovat jejich seznam ve formátu OPML, či XML. Program umí takový seznam i vytvořit (exportovat). S velkou pravděpodobností bude program obsažen ve vaší distribuci. V případě, že byste měli zastaralou verzi, nebo tam nebyl, můžete navštívit stránky projektu.

Akregator

Straw

Pro GNOME existuje jednoduchý program Straw. Jeho funkce jsou téměř stejné jako u Akregatoru. Také podporuje RSS i ATOM, zvládá import/export ve formátu OPML a umí vyhledávat v článcích jednotlivých zdrojů. Také ho asi najdete ve vaší distribuci, ale samozřejmě je možno stahovat ho z jeho stránek.

Straw

Liferea

V popisu další čtečky je také uvedeno, že je určena hlavně pro GNOME. Liferea na první pohled vypadá téměř stejně jako Straw. Má ale větší možnosti v nastavení. O nových článcích se můžete nechat informovat pomocí ikony v oznamovací oblasti, nebo vyskočením okna. Pomocí externích programů (např. wget) vám umožní stáhnout případné přílohy, nebo je rovnou otevřít. Samozřejmostí je import/export ve formátu OPML a možnost otevření článku ve webovém prohlížeči.

Liferea

RSSOwl

RSSOwl se svým vzhledem nápadně podobá programům Firefox a Thunderbird ze stáje Mozilla, ale nikde jsem nenašel zmínku o tom, že by tomu tak bylo. Čtečka je rozdělena na tři oddíly. V levém sloupci jsou vaše oblíbené zdroje (kterých je hodně již přednastaveno). Po kliknutí na některý z nich se v pravé části vytvoří nový "tab" jaký známe z Firefoxu. Díky nim je prohlížení RSS zdrojů velice přehledné. Jednotlivé články si můžete otevřít buď ve vámi nastaveném externím prohlížeči, nebo v zabudovaném (což vyžaduje Mozillu). RSSOwl je dostupný pro Linux, Mac OS, Solaris i Windows. Stahovat můžete buď zdrojové kódy, nebo binární balíček. Našince jistě potěší, že program je plně lokalizovaný. Pro jeho běh je nezbytné mít nainstalovanou Java Runtime Environment (JRE).

RSSOwl

Snownews

Pokud jste příznivci textového režimu můžete v něm provozovat i kvalitní RSS agregátor. Nejznámější je právě Snownews. Nebudu se o něm však rozepisovat, protože na tomto serveru o něm již článek vyšel. Dnes máme k dispozici verzi 1.5.7, která je obsažena ve většině distribucí.

Snownews

Tiny Tiny RSS

Tato čtečka je poněkud zvláštní, protože jejím prostředím je webový prohlížeč. Pokud ji chcete provozovat budete na svém stroji muset mít spuštěn funkční webový server s php a databázový server s MySQL(ve verzi 4.1), nebo PostgreSQL. Kromě toho si pro její běh také musíte stáhnout nástroj MagpieRSS a zkopírovat ho do adresáře na vašem webovém serveru, kde máte Tiny. Podrobné instrukce samozřejmě najdete v souboru INSTALL k Tiny přiloženém.

Samotná práce s Tiny je docela příjemná i zásluhou toho, že je předdefinováno několik klávesových zkratek. Neuklikáte se tedy k smrti, jak by se dalo předpokládat, když jde o web-based čtečku. Například pomocí písmen "n" a "p" přeskakujete na další, nebo předchozí příspěvek, "r" pro aktualizaci apod. (viz. přiložený soubor README). Pokud tedy chcete mít přehled o tom, které články již máte přečtené nejen doma, ale i v práci či škole je Tiny Tiny RSS určitě dobrou volbou. Pokud vás tento popis o jejích výhodách nepřesvědčil můžete vyzkoušet autory nabízenou demoverzi (Použijte login: admin, password: demo).

Tiny Tiny RSS

RSS-planet

Zajímavým projektem (nevím jak to bude s využitelností:-) je RSS-planet, který zobrazuje události ve světě přímo na globusu umístěném na vaší pracovní ploše. Používá k tomu utilitky xplanet, která globus vytváří. RSS-planet do ní jen dopisuje nadpisy světových událostí získávané ze serverů BBC News, Yahoo! News, CNN.com a Washington Post (na podpoře dalších se prý pracuje). Na výběr máte z několika možností pohledů na naši Zemi: Amerika, Amerika a Evropa, Evropa a Asie, Asie a Austrálie, západní a východní polokoule a celý svět (rozplácnutý:-).

RSS-planet

Představil jsem tedy čtečky pro KDE, GNOME, do konzole, pro grafické prostředí, webovou, rozšíření přímo do prohlížeče Firefox i jednu raritu na plochu. RSS je dnes již hodně rozšířený formát, který vám jistě ušetří mnoho času. Tak proč to nevyzkoušet? Jako první můžete mít třeba RSS LinuxSoftu. :-)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Wizz 5.1.2006 06:12 MaReK Olšavský
a co Opera? 5.1.2006 17:34 Daniel Kvasnička jr.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze