LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (7)

Přehled novinek za poslední týden dnes již minulého roku 2005.

4.1.2006 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 8889×

Co nového v distribucích?

Mandriva Linux uvolnila k testování beta verzi 2006.1-0.3. Najdeme v ní množství nových balíčků jako například X.Org 6.9 final, KDE 3.5.0, GNOME 2.12 a OpenOffice.org 2.0.0. Zlepšeno bylo nastavení X.Org, tisk, síťování a mnoho dalších věcí. Všechny změny naleznete v changelogu. Stahovat můžete: iso 1, iso 2 a iso 3.

V prvních minutách nového roku 2006 bylo vydáno LiveCD distribuce Kanotix verze 2005-04. Vývojáři v popisu své distribuce uvádějí, že Kanotix má nejlepší hardwarovou detekci a automatickou konfiguraci systému mezi všemi LiveCD. Pokud to chcete vyzkoušet můžete si stáhnout light verzi ve které je jako kancelářský balík KOffice 1.4.2. Plná verze obsahuje OpenOffice 2.0.0-5.

Zaujalo mě smělé tvrzení autorů o bezvadné hardwarové detekci a rozhodl jsem se vyzkoušet to. Na mém počítači (Athlon 1300MHz, 512MB RAM, 80GB SATA disk, onboard audio, ethernet) proběhlo vše bez problémů. Při bootu si dejte pozor aby jste stihli zvolit jako jazyk Angličtinu (defaultní je Němčina). Správně se nakonfigurovaly i X. Kanotix používá správce oken KDE. Po nastavení sítě (a změně jazyku v KDE) jsem mohl připsat tento odstavec do článku.

K dispozici mám ještě jeden počítač (Celeron 400MHz, 128MB RAM), který používám jakou router na připojení k Internetu přes WiFi (mám kartu Zcomax XI-626). Kanotix bootoval skvěle (až na bootovací obrázek, ale to je vinou staré grafické karty, možná by to rozchodit šlo) a pohodlně jsem na něm nastavil i WiFi kartu. Vývojářům tedy mohu dát za pravdu, že jejich hardwarová detekce je výborná.

Máme také novou verzi stabilního Linuxového kernelu řady 2.6 s označením 2.6.14.5. Změny jsou k dispozici zde.

Co nového v software?

Nejznámější Linuxový program na úpravu obrázků GIMP vydal novou stabilní verzi 2.2.10. Opravuje chyby, které si můžete přečíst zde. Vývojová větev GIMPu je nyní k dispozici ve verzi 2.3.6. Její novinky naleznete na vývojových stránkách, kde si ji můžete také stahnout.

Pokud potřebujete upravovat video, určitě se vám bude hodit program LiVES. Pro svou práci vyžaduje Mplayer, na kterém také záleží s jakými video formáty bude umět pracovat. Stahovat aktuální verzi LiVES 0.9.5 můžete zde. S instalací i používáním vám určitě pomůže tento tutoriál.

Příznivce klikacího GUI by mohl zajímat program BUM (Boot-Up Manager), který vám umožní upravovat runlevel módy v distribucích založených na Debianu. Balíček pro tento systém je k dispozici zde. Více o tomto projektu se můžete dozvědět na jeho stránkách, kde jsou k dispozici i zdrojové kódy.

BUM (Boot-Up Manager)

BUM (Boot-Up Manager)

Máte-li na starost nějakou firmu a chcete na vše používat Open source řešení bude vás možná zajímat finanční program KMyMoney. Nejnovější verzí je 0.8.2.

V dnešní době vlastní mobilní telefon skoro každý. Program Gammu vám pomůže zálohovat váš adresář, sms, výpisy hovorů, nahrávat loga apod. Telefon k počítači můžete připojit pomocí kabelu, infraportu, nebo bluetoothu. Gammu podporuje tyto značky mobilních telefonů: Nokia (2100, 3100, 32xx, 33xx, 3410, 35xx, 51xx, 5210, 5510, 61xx, 62xx, 63xx, 6510, 6610, 6800, 71xx, 7210, 7250, 7250i, 82xx, 83xx, 8910, 9110, 9210), Siemens, Alcatel, Samsung a další. Nejnovější verzi, která vás umí informovat o nových firmwarech pro váš telefon, můžete stahovat odsud.

Nejen děti, ale i někteří dospělí čtou rádi komiks. Ty mohou být klasicky tištěné na papíře, nebo v elektronické podobě. Potom k jejich čtení budete potřebovat nějaký prohlížeč obrázků. Jedním takovým, který je určen přímo pro čtení komiksů je Comix, který v poslední době prožívá rychlý vývoj. Nyní je k dispozici verze 2.4. Jeho výhodou je například schopnost čtení archivů ve formátech zip, rar a tar (bzip2, gzip).

Tipy na zajímavý software:

Někdy se může stát, že vás okolnosti donutí komunikovat s někým, kdo používá pouze MSN. Potom vám pravděpodobně nezbyde nic jiného, než si pořídit nějakého MSN klienta. Tím může být například program aMSN. Jeho funkce se dočtete na domácích stránkách projektu. Stahovat můžete tamtéž.

aMSN messenger

aMSN messenger

Příznivcům počítačových her by život mohl usnadnit GOIM. Jedná se o Jabber klienta, který má speciální funkce pro hráče. Ukáže vám jakou hru právě hrají vaši kamarádi a umožní vám připojit se k nim. Seznam všech funkcí a podporovaných her naleznete zde. Nejnovější verzí je GOIM 1.0.2. Ke svému běhu program vyžaduje JRE 5.0

Pokud máte výčitky svědomí z toho, že jste přes svátky moc přibrali a hodláte s tím něco dělat můžete využít následující program. Cycling vám umožní zaznamenávat si délky uběhnutých, ujetých na kole, či jinak zdolaných vzdáleností i s jejich časy. Můžete pak sledova, jak se zlepšujete. Mimoto si v programu můžete zaznamenat jaké bylo počasí, jaký jste měli puls apod. Nejnovější verzi 0.3.9 stáhnete zde.

Určitě je zajímavé a užitečné mít přehled o tom, kolik máte místa na disku, jak je zaneprázdněn váš procesor atd. Systémový monitor Conky toho nabízí ještě více. Budete mít přehled kolik CPU zabírají jednotlivé procesy, uvidíte aktuální vytížení připojení k síti a pokud používáte notebook určitě přijde vhod i ukazatel stavu baterie. Přehled všech dostupných funkcí můžete nalézt zde. Vybírat si můžete i vzhled tohoto monitoru. Conky byl klonem podobného systémového monitoru Torsmo, který však má pomalý vývoj (poslední verze v roce 2004). Od verze Conky 2.x už ale není na Torsmo postavené.

Toužíte-li při bootování svého systému vidět nějaký obrázek místo hlášek o tom, kterou službu se (ne)podařilo spustit můžete zkusit program Splashy. Jeho výhodou je, že vám bootovací obrázek umožní bez nutnosti kompilace kernelu. Potřebovat budete pouze knihovnu libdirectfb.

Toho kdo je zdatný v Angličtině by mohl zajímat program Gaupol. Jedná se o editor titulků k filmům. Dobrou funkcí v nové verzi Gaupol 0.2.0 je určitě kontrola pravopisu. Využít se dá také pro konvertování titulků do různých formátů.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Dobree 4.1.2006 12:28 Jožko Mrkvička
stahování nedokončeno.. 13.1.2006 16:33 Hynek Schutz
  L Re: stahování nedokončeno.. 13.1.2006 19:02 Ondřej Čečák
    L Poděkování 13.1.2006 20:45 Hynek Schutz
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze