LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (6)

Pojďme se společně v dalším dílu Softwarových novinek podívat, co nám naježil softwarový Ježíšek.

27.12.2005 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 8165×

Co nového v distribucích?

Vyšla první opravná verze stabilního GNU/Linux Debian 3.1 r1 s označením "sarge", která opravuje bezpečnostní chyby a další závažné nedostatky. Aktualizovat můžete běžnou cestou pomocí "apt". Pokud pravidelně svůj systém aktualizujete ze security.debian.org budete stahovat jen minimum balíčků. Na seznam chyb a aktualizovaných balíčů se můžete podívat sem.

NetBSD oznamuje vydání verze 3.0. Tento operační systém zaměřující se hlavně na stabilitu, bezpečnost a z názvu vyplývající síťování je nyní portován na 57 různých architektur. Jejich seznam si můžete přečíst zde. Pokud vás zaujme, stačí vybrat některé ze zrcadel a začít stahovat. Použít se dá i BitTorrent.

Projekt ReactOS si klade za cíl vytvořit systém, který by uměl spouštět programy napsané pro Windows. Jeho prostředí se velice podobá již zmíněnému komerčnímu systému (což je také cílem vývojářů). Poslední verzi 0.2.9 můžete stáhnou jako LiveCD, instalační CD, image pro VMware player, nebo připravenou pro emulaci v Qemu. Bylo přepracováno startovací menu, zlepšena práce se sítí, přidány lokalizace (například pro naše Polské sousedy) atd. (celý přehled změn můžete nalézt zde).

Firefox v ReactOSu, který je emulovaný pomocí VMware

Co nového v software?

Jak jsem psal minulý týden v testování je nová verze poštovního klienta Mozilla Thunderbird 1.5. Máme tady Release Candidate 2 opravující chyby nalezené v RC1. Stahovat můžete (v češtině) zde. Pokud již používáte RC1 budete na novou verzi upozorněni pomocí automatických aktualizací.

Zmiňoval jsem se i o tom, že vyšla nová verze známého emulátoru Windowsových programů wine. Jeho vývojáři nepolevují v práci ani přes Vánoce a tak můžeme stahovat Wine 0.9.4, který opět přináší několik vylepšení.

Ani ve společnosti nVidia se nezahálelo a nová verze binárních Linuxových ovladačů spatřila světlo světa. Nese označení 1.0-8178. Mimo oprav několika chyb byla přidána utilita nvidia-xconfig, která umožňuje aktualizovat konfigurační soubory X serveru.

Při psaní předešlého článku mi mezi prsty proklouzlo vydání nového Sane. Tento program vám umožní scanování pod Linuxem. Verzi Sane 1.0.17 jistě s radostí přivítají zvláště majitelé scanerů HP ScanJet 4200, sérií Lexmark X1100 a Mustek BearPaw 2448 TA Pro, protože právě pro ně byla přidána podpora.

A teď již konečně přistoupíme k novinkám týdne od 19. do 25. 12. Vyšla nová verze emulátoru Qemu. Ten nám umožňuje emulovat počítač, na kterém potom můžeme spouštět různé operační sytémy. Zdrojové kódy Qemu 0.8.0 můžete získat zde. Pokud používáte gcc verze 4 a vyšší Qemu se vám nepodaří nainstalovat. Buď budete muset downgradovat, nebo při kompilaci použít volbu --disable-gcc-check. To ale může způsobit problémy. Chcete-li si vyzkoušet nějaké live CD a nerebootovat kvůli tomu počítač Qemu je na to ideální. Hravě zvládne i systémy z Redmontu.

Dva měsíce po vydání kancelářského balíku OpenOffice.org 2.0 je tu opravná verze 2.0.1. Správce systémů jistě potěší možnost skrýt některá nastavení OOo před běžnými uživateli. Rozšířeny byly možnosti odrážek a číslování. Všechny změny si můžete přečíst zde. Pro Linux jsou dostupné verze v .rpm, nebo .deb.

Při vánočních chvílích odpočinku si možná budete chtít pustit nějaký relaxační film. Můžete k tomu využít například známého přehrávače Xine, jemuž nedávno vyšla nová verze. Umí přehrávat formáty AVI, MOV, WMV, MP3, ale i další ze všech používaných médií (CD, DVD i VCD). Nezklame vás ani pokud budete chtít zhlédnout stream z Internetu. Xine 0.5.2 můžete stahovat z CVS, jako deb balík pro Debian, port pro BSD, nebo v podobě zdrojových kódů. Nová verze samozřejmě opravuje některé malé chyby z těch předešlých.

Pravděpodobně k vám o vánocích přijdou na návštěvu nějací známí a vy jim budete chtít ukázat fotografie z dovolené. Pokud používáte KDE (ale samozřejmě není podmínkou, pouze QT >= 3.3) můžete zkusit novou verzi KSquirrel 0.6.1. Tento prohlížeč obrázků nyní podporuje 41 grafických formátů (mimo těch běžných třeba PSD či SVG). Umí dělat náhledy, rotovat a zvětšovat/zmenšovat obrázky, slideshow, tisk a další. O kvalitách se můžete přesvědčit také ze screenshotů.

Několik novinek se objevilo i v kategorii RSS čteček. RSS je dnes již hodně rozšířený formát, který vám umožní rychle sledovat novinky na vašich oblíbených serverech. Potřebovat k tomu budete program anglicky zvaný reader, čili čtečka. Někdy se mu také říká agregátor. Dobrá čtečka používající GTK je Liferea, která na Štědrý den vyšla ve verzi 1.0.

RSS čtečka Liferea

Pokud byste svou RSS čtečku chtěli mít po ruce v práci/škole i doma mohlo by se vám zalíbit Tiny Tiny RSS, které je napsáno v PHP. K jejímu běhu budete také potřebovat SQL server. Na jejích stránkách si můžete vyzkoušet demo (jako Login použijte admin a Password demo).

Tipy na zajímavý software

Příznivce geocachingu (hledání pokladů, kterým se říká cache, pomocí GPS - o co jde se dozvíte třeba na wikipedii) by mohl zajímat skript GeoLog, který vám umožní číst informace o vámi skrytých cache, těch které jste nalezli i nenalezených ze stránek http://www.geocaching.com/. Svůj výstup umí ukládat do formátu HTML. Pokud chcete vidět fungující GeoLog můžete se podívat na stránky autora projektu.

Ačkoli je zima, venku to tak nevypadá. Na Vánoce nespadla ani vločka sněhu. Pokud to chcete napravit, mrkněte se na XSnow. Většina z vás už si asi pomocí něj někdy nechala zasněžit okna programů v X. Tomu zbytku přeji příjemnou zábavu při pozorování Santa Clause s jeho spřežením a při posouvání zasněžených oken. Nastavit si můžete třeba stromky na pozadí, sílu vichřice apod.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Santa 27.12.2005 11:22 medulin
  L Re: Santa 27.12.2005 11:39 Ondřej Čečák
    L Re: Santa 27.12.2005 12:22 o.k.
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze