LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> PSI Jabber klient

V tomto článku bych se rád podělil o zkušenosti s programem PSI.

19.4.2004 17:00 | Vladimír Jarý | Články autora | přečteno 9845×

PSI je open source Jabber klient s celou řadou užitečných funkcí. Ačkoliv je šířen pod licencí GNU/GPL, dary jsou vítany :-). PSI je možné používat nejen pod Linuxem, ale i v Macu a 32 bitových Windows. Na domácí stránce projektu je možné stáhnout zdrojové kódy (908kB, tar.bz2 archiv) nebo balíčky pro Fedoru, Mandrake a Slackware. Mimo hlavní program jsou tu k dispozici i lokalizace včetně češtiny a alternativní sady smajlíků a stavových ikonek. Pokud se rozhodnete si PSI zkompilovat, musíte mít k dispozici Qt knihovnu ve verzi 3.1 a vyšší. Instalace probíhá příkazy ./configure - make - su - make install.

Vytvoření profilu

Po prvním spuštění se zobrazí dialog pro přidání uživatele . Máte-li již vytvořený svůj Jabber profil, vyplňte v průvodci stávající údaje, program automaticky načte Vaše kontakty. PSI komunikuje na portu 5222 (5223 pro šifrovaný SSL přenos), bohužel zatím neumí http tunel. Pokud naopak s Jabberem začínáte, musíte si nejprve zvolit jabberský server, ke kterému se budete připojovat. Doporučil bych vám vybrat si jeden z domácích serverů, protože se dá očekávat nejrychlejší odezva. Pokud máte vybráno, můžete pokračovat v průvodci. Všechny strany v průvodci jsou podrobně popsány, pouze si dejte pozor u položky Jabber ID. Jedná se o Vaše identifikační jméno v rámci sítě Jabber. Skládá se z volitelné části (přezdívka, používejte pouze malá písmena anglické abecedy a čísla) následované znakem zavináč (@) a přípony, která je shodná s adresou vybraného Jabber serveru. Na kartě Připojení nastavte proxy server (je-li třeba), na kartě detaily podle vlastního uvážení vyplňte Vaši navštívenku (vcard).

Přidání kontaktů

PSI samozřejmě zvládá transporty z účtů proprietárních protokolů jako je ICQ, Yahoo nebo Microsoft Messenger. Z toho plyne, že přechodem na Jabber neztratíte Vaše kontakty z ostatních sítí. Já mám ověřenou funkčnost pouze ICQ brány. Kontakty lze třídit do skupin, takže se v nich neztratíte. Přes menu na pravém tlačítku lze zobrazit uživatelovu vizitku (vcard). PSI umožňuje přiřadit kontaktům jejich veřejný GPG klíč, navíc můžete nastavit šifrované SSL připojení. V porovnání s ICQ je Jabber s PSI velice bezpečný způsob komunikace. Na druhou stranu docela zamrzí chybějící black list. K zaregistrování transportů a dalších služeb slouží Jabber prohlížeč, který naleznete v hlavním menu pod položkou Procházet službami. V tomto okně prohlížeče se zobrazí podporované transporty, veřejné konference a také adresáře uživatelů (tzv. JUD) s jejichž pomocí lze vyhledávat a přidávat kontakty. Přidání kontaktu je také možné realizovat přes menu Přidat kontakt. Také průvodce přidáním uživatele je dobře okomentován.

Možnosti nastavení

V PSI lze nakonfigurovat téměř vše. Veškeré volby jsou přehledně roztříděny do jednotlivých kategorii (Vzhled, Chat, Emotikony). PSI ovšem nelze skinovat, program se vzhledem přizpůsobí Vašemu pracovnímu prostředí (ať už se jedná o KDE nebo Windows). Alespoň lze změnit stavové ikonky, smajly a tlačítka v panelu nástrojů. Veškeré nastavení a také historie zpráv se ukládají do adresáře ~/.psi.

Screenshoty

Hlavní okno programu Dialog pro nastavení Chatovací okno Jabber prohlížeč

Pokec

V PSI jsou tři základní možnosti komunikace. Obyčejnou textovou zprávu využijete asi jen v případě, že druhá strana není momentálně připojená, jedná se o náhradu emailu. Pravděpodobně nejčastěji využijete chat. Myslím, že nemá cenu dopodrobna rozebírat k čemu chat slouží, určitě na to příjdete sami :-O. Jen podotknu, že není možné žádné formátování textu, pouze se automaticky mění řetězce začínající http:// a www. na odkazy a textoví smajlíci jsou nahrazeni obrázkem (lze zakázat). Výchozí smajlíci se mi moc nelíbí, ale to je věc názoru. Poslední možností komunikace je konference (group chat). Doufám, že i zde je účel zřejmý z názvu. Pozor, konference musí být podporována na Vašem jabberském serveru (oba hlavní české servery tj. Netlab Jabber Server a Jabber.cz mají tuto vychytávku implementovanou). Pro přenos a zobrazování textu je použito kódováni Unicode, tudíž speciální české znaky nedělají neplechu. Možná se ptáte jestli PSI umožňuje audio/video konference. Správná odpověď je ne, protože Jabber je síť určená pro textovou komunikaci. Jestli přesto toužíte po videokonferenci pod Linuxem, odkážu Vás na program GnomeMeeting . Největším nedostatkem PSI je podle mého názoru absence funkce pro přenos souborů, podle autorů bude již v nadcházející verzi doplněna.

Závěrem

PSI používám už půl roku a jsem s ním velice spokojen. Je velice rychlý i na mém modemu :D. Za celou dobu nezaznamenal ani jeden výpadek (!) a pád. Mohu ho tedy všem doporučit, alespoň k vyzkoušení. A to je vše.

May The Source Be With You
Vladimír Jarý (hendrek@njs.netlab.cz)

Minislovník pro nováčky

Jabber
decentralizovaná otevřená síť sloužící k textové komunikaci po internetu
JID
Jabber ID, jabberská adresa, vypadá podobně jako mailová adresa, před zavináčem je uživatelské jméno, za ním adresa Jabber serveru
JUD
Jabber User Dictionary - adresář uživatelů Jabberu
OSI
Online Status Indicator - webový indikátor uživatelovy přítomnosti
transport
služba umožňující komunikovat mezi Jabberem a proprietární síti
vcard
navštívenka - karta o uživatelovi obsahující jeho jméno, přezdívku, zájmy a další zadané údaje

Relevantní odkazy

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Konzolovi klienti 21.4.2004 03:24 Jan Houštěk
L Re: Konzolovi klienti 21.4.2004 03:46 erich kaderka
Groupchat 8.10.2004 21:43 GeBu
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze