LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (50) - Pohledy podruhé

K pohledům se vracíme ještě jednou; tentokrát si ukážeme jejich roli při abstrakci datové vrstvy.

16.12.2005 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 16755×

Také dnes se budeme v našem seriálu věnovat pohledům. Podíváme se na to, jak nám mohou usnadnit život v konkrétních případech. Trochu mě k napsání tohoto dílu seriálu vedla diskuze v minulém díle, kde jste si přáli více příkladů na pohledy. A také jste chtěli vědět, jak mohou pohledy pomoci v situacích, kdy potřebujeme určitou mezivrstvu, abstrakci mezi aplikací a databází.

Svět se mění a my s ním

Tento otřepaný slogan se dá použít samozřejmě taky na databáze. Je přirozenou podstatou věci, že v naprosté většině databází bude docházet k výměně dat, většinou dost časté. Co je ale potřeba zároveň říci je to, že měnit se budou rovněž požadavky uživatelů na data, která mají databáze poskytovat okolnímu světu. Přičemž za "uživatele" je v této souvislosti potřeba považovat kohokoli, kdo má s daty něco do činění – od programátora po managera.

Uveďme si proto postupně několik příkladů, z nichž – jak alespoň doufám – vynikne síla použití pohledů jako mezivrstvy. Věřím, že další příklady si pak budete moci vymyslet a aplikovat sami.

Mějme třeba tabulku obsahující osobní data nějaké té skupiny lidí:

create table lidi (jmeno varchar (20), narozendne date);

S následujícícmi daty:

insert into lidi (jmeno, narozendne) values ('Jarda', '19700101');
insert into lidi (jmeno, narozendne) values ('Jana', '19751231');
insert into lidi (jmeno, narozendne) values ('Petr', '19801010');

Z ní budete chtít vytáhnout jméno člověka a jeho věk. S pomocí pohledů na to můžete jít nějak takhle:

create view vwVek
as
select jmeno, year(now())-year(narozendne) as vek from lidi;

Data z pohledu pak zabudujete do jedné či více aplikací, sestavíte potřebný kód (možná v PHP či v jiném programovacím jazyce) a je to. Takže ve finále máte:

  1. Tabulku lidi obsahující data
  2. Aplikaci, která z této tabulky čerpá, a
  3. Pohled, který toto čerpání zajišťuje.

Pozn.: Někteří programátoři si v této souvislosti zvykli označovat pohledy používané v jednotlivých aplikacích (nebo částech projektu) nějakým prefixem. Takže by to mohlo vypadat ve stylu vw_Personalistika_vek nebo podobně. Já jsem zastáncem krátkých jmen pohledů, ale jisté je jedno: zaveďte si systém, a toho se pak držte.

Jednoho dne se ale zjistí, že dotaz je sémanticky špatný. Když se někdo narodí na silvestra, hned následující den mu už pohled vrátí jeden rok věku, stejně jako člověku, který se narodil téhož roku, jenomže na nový rok. Takže nezbude, než milý pohled lehce přepsat ve stylu:

select jmeno,
case when dayofyear(now())>=dayofyear(narozendne) then
year(now())-year(narozendne)
else
year(now())-year(narozendne)-1
end as vek
from lidi

Teď už bude program porovnávat nejen letošní rok s rokem narození člověka, ale bude se rovněž zabývat zbylou částí data. (Hrátky s daty nejsou námětem tohoto článku, takže příklad vezměte s rezervou). Co se ale v tomto případě stane s naším projektem?

  1. Tabulka obsahující data zůstala nezměněna
  2. Aplikace, která z této tabulky čerpá zůstala rovněž nedotčena
  3. Změnil se jen a pouze pohled, který zprostředkovává spojení mezi aplikací a daty.

Z toho všeho je jasně vidět, že vhodným použitím pohledů si můžeme ušetřit mnoho práce při sestavování prakticky jakéhokoli databázového projektu.

Role pohledů při změně struktury dat

Možná namítnete, že předchozí příklad nebyl zase až tak přesvědčivý. Že šlo o chybu na straně logiky aplikace, kvůli níž by se tak jako tak muselo něco předělat, a že by se tomu všemu dalo vyhnout vhodným uplatněním zlatého pravidla "Dvakrát měř, jednou řež". To může být pravda, existuje však řada dalších příčin, kvůli nimž budete muset nakonec sáhnout na pohledy. Jednou z častých je změna struktury databáze.

Ideální databáze nikdy nemění svou strukturu; ale to je v praxi k vidění málokdy. Často to bývá tak, že z různých důvodů bývá nutné strukturu tabulek měnit. Schválně ukážu učebnicový příklad. Máte tabulku, která zachycuje výdej položek ze skladu:

create table pohyb (zbozi varchar(50), datum datetime, odebral varchar(20));

s daty

insert into pohyb (zbozi, datum, odebral) values ('Šrouby', '20051201','Hřebík František');
insert into pohyb (zbozi, datum, odebral) values ('Matice', '20051202','Matičný Karel');
insert into pohyb (zbozi, datum, odebral) values ('Podložky', '20051202','Hřebík František');
insert into pohyb (zbozi, datum, odebral) values ('Podložky', '20051202','Podložný Josef');

a pohled, v němž si budete přát zachytit pohyby seřazené podle data a odběratele:

create view vwPohyb
as
select datum, odebral, zbozi from pohyb order by datum, odebral;

časem ale zjistíte, že bude praktické mít pro odběratele vlastní tabulku:

create table odberatele (id int not null auto_increment, jmeno varchar(20) not null, primary key (id));
insert into odberatele (jmeno) select distinct odebral from pohyb;
alter table pohyb add odberatelid int;
update pohyb join odberatele on pohyb.odebral = odberatele.jmeno set pohyb.odberatelid = odberatele.id;
alter table pohyb drop column odebral;

Pozn.: Koho to zajímá, pro toho dodáme, že tento postup je součástí procesu, jemuž se říká normalizace databáze a který by se měl udělat předtím, než se databáze skutečně naplní a pustí do ostrého provozu. Rovněž zde uvedený příklad je školácký – žádný zkušený databázový expert by nenavrhl tabulku pohyb tak špatně. Berte to ale jako příklad věci, která se v té či oné podobně v praxi stává.

Co se ale stalo s naším pohledem? Ten přestal fungovat, protože pole odebral se v naší databázi již nevyskytuje. Naštěstí je pomoc snadná, pohled lze upravit:

alter view vwPohyb
as
select pohyb.datum, pohyb.zbozi, odberatele.jmeno as odebral
from pohyb join odberatele on pohyb.odberatelid = odberatele.id
order by pohyb.datum, odberatele.jmeno;

Protože má tento pohled stejnou logiku jako předchozí, aplikace, která z něj těží opět může zůstat beze změny. Existuje ještě celá řada situací v nichž může být dobrý nápad použít pohledy - a v aplikacích se odkazovat na ně – namísto prostého výběru dat z tabulek. Jednou z nich může být potřeba specifického řazení, které jsme již v tomto seriálu probírali. Pohledy tedy mají své místo nejen jako zkratky k datům, ale i jako abstrakční vrstva „vřazená“ mezi aplikace a data. Největším problémem pak často zůstává donutit se důsledně používat pohledy namísto přímých dotazů do tabulek, ale to už je otázka disciplíny nebo interních pravidel pro psaní kódu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

verze 20.12.2005 11:06 zdenek hejl
  L Re: verze 20.12.2005 22:10 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze