LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (5)

Pojďme se po delší době podívat co nového se událo ve světě software.

20.12.2005 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 8816×

Co nového v distribucích?

Objevila se nová verze Ark Linuxu s označením 2005.2. Tato distribuce je podle autorů určena pro nováčky a technicky nezdatné jedince toužící používat Linux. To se však podle článku na distrowatch.com nedaří, protože jeho instalace ve všech případech není bezchybná (i když byl přepracován instalátor). Nicméně tato nová verze 2005.2 obsahuje nejnovější software jako je např. nový Firefox 1.5, KDE 3.5.0, X.Org 6.9 či OpenOffice.org 2.0. Ark Linux má tedy ještě co dělat, než se stane opravdu přívětivou distribucí pro začátečníky, která je od dalšího používání Linuxu neodradí.

Jako zajímavost v kategorii distribucí uvedu Wolwix Linux. Jedná se o live distribuci Linuxu obsahující více než 50 her z různých kategorií. S tím samozřejmě souvisí řada obsažených emulátorů. Distribuce však obsahuje i další programy pro běžné využití. Seznam her (ale i dalších programů a emulátorů) si můžete přečíst zde.

Co nového v software?

NVidia vydala novou verzi linuxových ovladačů pro své grafické karty. Byla přidána podpora pro nové karty GeForce 6100, GeForce 6150 a GeForce 7800 GTX 512 a pro nVidia SLI. Binární ovladače naleznete zde.

Všichni už asi vědí, že vyšel Firefox 1.5. Pokud chcete o kvalitách Firefoxu přesvědčit někoho, kdo ho ještě nepoužívá můžete ho díky projektu Portable Firefox nahrát na svůj USB flash disk a předvédst ho bez nutnosti instalace na jeho počítač. Thunderbird novou verzi teprve chystá. Její Release Candidate 1 můžete pro testování stahovat zde. Na RC2 se podle vývojářů můžete těšit do konce roku a finální verze je plánována na leden 2006. Zajímavostí je upravená verze Thunderbirdu, která umožňuje prohlížení zpráv v tabech jako ve Firefoxu.

Minulý týden bylo na czilla.cz lokalizováno 125-té rozšíření pro Firefox a Thunderbird. Několik rozšíření, které používám a připadají mi dobré: Sage - RSS a ATOM čtečka zabudovaná do Firefoxu (v postranní liště také umožňuje práci např. se stahováním, historií atp.), Web Developer - lišta, kterou ocení tvůrci webů (vypínání a prohlížení CSS, validace stránek, zmenšování okna prohlížeče na různé velikosti, ...), Tab mix plus - rozšiřuje možnosti práce s taby ve Firefoxu

Nové verze 0.9.3 se dočkal i známý emulátor Windowsových programů Wine. Pokud používáte pro stahování pošty fetchmail měli byste vědět, že vyšla verze 6.3.1 opravující některé chyby.

Projekt TinyMCE dospěl k verzi 2.0. Jedná se o webový wysiwyg editor na formátování textu vkládaného do stránek pomocí textarei (jak vidíte na screenshotu). Umí vkládat obrázky, vytvářet tabulky, odkazy, nastavovat velikosti a typy písem a mnoho dalších užitečných věcí. Funguje v prohlížečích Mozilla, Firefox, Opera, Netscape, MSIE a částečně v Safari. Je přeložen do mnoha jazyků (včetně Češtiny) a můžete si ho přizpůsobit pomocí volitelných témat a pluginů. Nová verze byla vydána u příležitosti nového Firefoxu 1.5. V něm podle autorů nemusí správně fungovat 1.x verze TinyMCE.

TinyMCE

Žhavou novinkou na poli komunikace je Gaim 2.0.0beta1. Pokud chcete testovat můžete stahovat zde. Nejdřív byste si však měli přečíst tuto větu z domovské stránky Gaimu: Again, this is a beta release and should not be used by those with a heart condition, if you are pregnant, or if you are under the age of 8. Side-effects include awesomeness, dumbfoundedness, dry mouth and lava. Consult your doctor to find out if Gaim 2.0.0beta1 is right for you. :-) Také je dobré udělat si zálohu .gaim ve vašem domovském adresáři.

Tipy na zajímavý software

V poslední době přišla v nejrůznějších tištěných médiích do módy křížovka zvaná Sudoku. Pokud vás nebaví luštit ji s pomocí tužky a gumy můžete zkusit některý z následujících prográmků: Python Sudoku (možnost exportu do pdf, tvorba vlastních Sudoku), Gnome-Sudoku (hezky zpracovaná možnost tisku více sudoku na jednu stránku). Pro milovníky textového režimu je tu například sudokut.

Pokud nejste příznivci toho, aby vám při příchodu nového e-mailu zahrál nějaký zvuk (nebo nemáte zvukovou kartu, či máte puštěnou muziku) můžete zkusit Mozilla New Mail Icon. Tento program vám na liště vytvoří ikonku malé obálky, která vás o nové poště bude informovat. Program je určen (jak je jasné z názvu) pro e-mailové klienty Mozilla nebo Mozilla Thunderbird. Podporuje lišty, které jsou standardizovány podle FreeDesktop.org (GNOME, KDE, IceWM)

Mozilla New Mail Icon

Vlastníte-li věcičku na přehrávání mp3 zvanou iPod od Apple můžete pro její obsluhu využívat program gtkpod, který pracuje s GTK2. Ten vám nabízí spoustu věcí: Nahrávat a mazat písničky (i videa) z, nebo do iPodu, nahrávat vaši iTunes databázi, editovat ID3 tagy, připravit si iTunesDB a později si ji do iPodu přetáhnout, hledat duplikáty při nahrávání hudby atp. Pokud máte radši KDE můžete se podívat na KPod, který umožní k paměti iPodu přistupovat pomocí programů Konqueror a Amarok. (iPod bohužel nevlastním, tak nemohu testovat, ale přišlo mi to zajímavé. Možná ho totiž objevím pod vánočním stromečkem)

Přeji hezké Vánoce a bohatého Ježíška :-)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera
Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.
Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze