LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Softwarové novinky (5)

Pojďme se po delší době podívat co nového se událo ve světě software.

20.12.2005 06:00 | Lukáš Váňa | Články autora | přečteno 8526×

Co nového v distribucích?

Objevila se nová verze Ark Linuxu s označením 2005.2. Tato distribuce je podle autorů určena pro nováčky a technicky nezdatné jedince toužící používat Linux. To se však podle článku na distrowatch.com nedaří, protože jeho instalace ve všech případech není bezchybná (i když byl přepracován instalátor). Nicméně tato nová verze 2005.2 obsahuje nejnovější software jako je např. nový Firefox 1.5, KDE 3.5.0, X.Org 6.9 či OpenOffice.org 2.0. Ark Linux má tedy ještě co dělat, než se stane opravdu přívětivou distribucí pro začátečníky, která je od dalšího používání Linuxu neodradí.

Jako zajímavost v kategorii distribucí uvedu Wolwix Linux. Jedná se o live distribuci Linuxu obsahující více než 50 her z různých kategorií. S tím samozřejmě souvisí řada obsažených emulátorů. Distribuce však obsahuje i další programy pro běžné využití. Seznam her (ale i dalších programů a emulátorů) si můžete přečíst zde.

Co nového v software?

NVidia vydala novou verzi linuxových ovladačů pro své grafické karty. Byla přidána podpora pro nové karty GeForce 6100, GeForce 6150 a GeForce 7800 GTX 512 a pro nVidia SLI. Binární ovladače naleznete zde.

Všichni už asi vědí, že vyšel Firefox 1.5. Pokud chcete o kvalitách Firefoxu přesvědčit někoho, kdo ho ještě nepoužívá můžete ho díky projektu Portable Firefox nahrát na svůj USB flash disk a předvédst ho bez nutnosti instalace na jeho počítač. Thunderbird novou verzi teprve chystá. Její Release Candidate 1 můžete pro testování stahovat zde. Na RC2 se podle vývojářů můžete těšit do konce roku a finální verze je plánována na leden 2006. Zajímavostí je upravená verze Thunderbirdu, která umožňuje prohlížení zpráv v tabech jako ve Firefoxu.

Minulý týden bylo na czilla.cz lokalizováno 125-té rozšíření pro Firefox a Thunderbird. Několik rozšíření, které používám a připadají mi dobré: Sage - RSS a ATOM čtečka zabudovaná do Firefoxu (v postranní liště také umožňuje práci např. se stahováním, historií atp.), Web Developer - lišta, kterou ocení tvůrci webů (vypínání a prohlížení CSS, validace stránek, zmenšování okna prohlížeče na různé velikosti, ...), Tab mix plus - rozšiřuje možnosti práce s taby ve Firefoxu

Nové verze 0.9.3 se dočkal i známý emulátor Windowsových programů Wine. Pokud používáte pro stahování pošty fetchmail měli byste vědět, že vyšla verze 6.3.1 opravující některé chyby.

Projekt TinyMCE dospěl k verzi 2.0. Jedná se o webový wysiwyg editor na formátování textu vkládaného do stránek pomocí textarei (jak vidíte na screenshotu). Umí vkládat obrázky, vytvářet tabulky, odkazy, nastavovat velikosti a typy písem a mnoho dalších užitečných věcí. Funguje v prohlížečích Mozilla, Firefox, Opera, Netscape, MSIE a částečně v Safari. Je přeložen do mnoha jazyků (včetně Češtiny) a můžete si ho přizpůsobit pomocí volitelných témat a pluginů. Nová verze byla vydána u příležitosti nového Firefoxu 1.5. V něm podle autorů nemusí správně fungovat 1.x verze TinyMCE.

TinyMCE

Žhavou novinkou na poli komunikace je Gaim 2.0.0beta1. Pokud chcete testovat můžete stahovat zde. Nejdřív byste si však měli přečíst tuto větu z domovské stránky Gaimu: Again, this is a beta release and should not be used by those with a heart condition, if you are pregnant, or if you are under the age of 8. Side-effects include awesomeness, dumbfoundedness, dry mouth and lava. Consult your doctor to find out if Gaim 2.0.0beta1 is right for you. :-) Také je dobré udělat si zálohu .gaim ve vašem domovském adresáři.

Tipy na zajímavý software

V poslední době přišla v nejrůznějších tištěných médiích do módy křížovka zvaná Sudoku. Pokud vás nebaví luštit ji s pomocí tužky a gumy můžete zkusit některý z následujících prográmků: Python Sudoku (možnost exportu do pdf, tvorba vlastních Sudoku), Gnome-Sudoku (hezky zpracovaná možnost tisku více sudoku na jednu stránku). Pro milovníky textového režimu je tu například sudokut.

Pokud nejste příznivci toho, aby vám při příchodu nového e-mailu zahrál nějaký zvuk (nebo nemáte zvukovou kartu, či máte puštěnou muziku) můžete zkusit Mozilla New Mail Icon. Tento program vám na liště vytvoří ikonku malé obálky, která vás o nové poště bude informovat. Program je určen (jak je jasné z názvu) pro e-mailové klienty Mozilla nebo Mozilla Thunderbird. Podporuje lišty, které jsou standardizovány podle FreeDesktop.org (GNOME, KDE, IceWM)

Mozilla New Mail Icon

Vlastníte-li věcičku na přehrávání mp3 zvanou iPod od Apple můžete pro její obsluhu využívat program gtkpod, který pracuje s GTK2. Ten vám nabízí spoustu věcí: Nahrávat a mazat písničky (i videa) z, nebo do iPodu, nahrávat vaši iTunes databázi, editovat ID3 tagy, připravit si iTunesDB a později si ji do iPodu přetáhnout, hledat duplikáty při nahrávání hudby atp. Pokud máte radši KDE můžete se podívat na KPod, který umožní k paměti iPodu přistupovat pomocí programů Konqueror a Amarok. (iPod bohužel nevlastním, tak nemohu testovat, ale přišlo mi to zajímavé. Možná ho totiž objevím pod vánočním stromečkem)

Přeji hezké Vánoce a bohatého Ježíška :-)

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

15.12.2017 15:11 / Petit
freehold nj

15.12.2017 15:06 / Petit
nj freehold

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze