LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linuxové hry (3) - Simutrans

Po delší odmlce si představíme v našem nepravidelném seriálu dopravní strategickou hru Simutrans.

8.12.2005 11:00 | Martin Pruša | Články autora | přečteno 12705×

Simutrans je sourozenec i dnes velice populární dopravní hry Transport Tycoon, známe z jiného operačního systému. Zda je tato hra lepší nebo horší, musíte posoudit sami.

Instalace

Jestliže nemáte instalační balíčky přímo obsaženy ve vaši oblíbené distribuci (nebo máte starší balíčky), můžete si je stáhnout ze stránek www.simutrans.de. Současná verze je 0.84.16. Instalace je rozdělená do dvou souborů. První, s názvem simubase, obsahuje veškeré datové soubory. Jeho velikost je pouhých 1,6 MB. Druhý, s velikostí 0,5 MB a názvem simulinux, obsahuje jediný soubor (binárku), který stačí nakopírovat do adresáře s daty a může se hrát. Tudíž není třeba řešit žádné složité závislosti nebo případné problémy s kompilací. Na stránkách projektu je i dostupný soubor určený pro hraní pod operačními systémy firmy Microsoft (datové soubory jsou stejné pro všechny). Jestliže by se Vám nelíbilo rozlišení hry můžete použít volbu -res a číslo rozlišení, při spouštění. Čísla jsou uvedena v souboru readme.txt. V tomto souboru jsou také uvedeny i další volby (pro specifické rozlišení, pro logování do souboru, vypnutí bankrotu, nastavení obnovovací frekvence a spoustu dalších možností). Potřebné soubory také můžete získat z českých stránek www.simutrans.wz.cz, kde je vždy aktuální verze s českým překladem.


Začátek a také možný konec hry

Hra

Při spuštění hry si můžete nastavit jazyk, ve kterém s vámi bude hra komunikovat. Na výběr je i čeština a velice ji doporučuji. Města pak mají pojmenování jako klasická česká, moravská anebo slezská města. Alespoň se v tom člověk lépe orientuje, když ví, že přepravuje materiál například z Hradce Králové do Plzně. Ostatně překlad celé hry je velice zdařilý. No a kdyby vám zde nějaké město chybělo, není problém si ho za 5 miliónu postavit. Jen mu nemůžete změnit název.

Prostřednictvím své společnosti můžete (a je to také vašim úkolem) přepravovat lidi, materiál a hlavně vydělávat. Na výběr máte silniční, železniční a lodní dopravu. Bohužel letecká doprava není k dipozici.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit co kam přepravit, je číst informační zprávy na spodním okraji. Nebo na mapě najet myší například na truhlárnu (každý objekt má na mapě svoji specifickou barvu; zelená – les, černá – uhelný důl atd.) a uvidíte, že truhlárna dodává zboží obchodu s nábytkem a vyžaduje prkna z pily. No a pak se podíváte na pilu a vidíte, že pila potřebuje materiál z lesa. Takže můžete začít stavět silnice a vozit materiál. Rychlejší, ale samozřejmě dražší (alespoň počáteční investice) je transport pomocí železnice. Samozřejmě musíte postupovat od začátku řetězce. Například od lesa, aby pila měla z čeho vyrábět. Nad každým překladištěm se vám bude graficky ukazovat kolik je materiálu vyrobeno a připraveno k transportu.

Přepravovat se dá opravdu ledasco. Od již zmiňovaných kulatin do pily až po např. ropu z ropných polí do rafinérií. Jestliže se například rozhodnete pro silniční dopravu, máte na výběr hned několik cest (od blátivé, přes štěrkovou, až po asfaltovou) rozdělených podle dosažitelných rychlostí. Je například zbytečné aby jste pro koňský povoz (ano i tento druh přepravy zde je) budovali asfaltovou silnici, když například trpíte nedostatkem financí. Aby jste ušetřili, tak za každé nákladní auto, je dobré připojit přívěs. A jelikož vývoj nejde zastavit (tak jako v reálném světě), tak postupem času budete mít k dipozici rychlejší a ekonomičtější dopravní prostředky.

No a nejenom přepravou materiálu je vaše společnost živa. Pro lepší zisky je třeba přepravovat i lidičky. Například mezi městy, nebo třeba jen k turistickým zajímavostem. Někdy je tento transport nejvíce výnosný. Není nad to se podívat jak se řítí do stanice prázdný supermoderní rychlovlak a tam na něj čeká spousta lidí. No a když budete v přepravě lidí, tak si nezapomeňte postavit poblíž zastávky nebo přepraviště poštu a přepravovat i tento sortiment. Je velice důležíte promyslet kam zastávku umístit. Kliknutím na budovu zjistíte kolik poskytuje lidí a pošty. Výhodné je postavit zastávky v blízkostí stadiónů, divadel a turistických atrakcí.

K zjištění jak se vaší firmě finančně daří, slouží velice podrobná statistika. Zde se můžete podívat na grafy např. se ziskem, zůstatkem nebo náklady za provoz. V případě že se vaše společnost dostane do finanční krize a zůstatek se pohybuje v mínusu, tak máte 3 měsíce na napravení dané situace. Například můžete prodat některá málo vydělečná vozidla. Hlavně zpočátku, kdy máte velice málo peněz je velice dobré kontrolovat kolik dané vozidlo vydělává.


Překlad je opravdu zdařilý; Ukázka transportu zboží; Nápověda

Zápory

No ale abych tuto hru stále jen nevychvaloval, tak i tato hra trpí některými nectnostmi. Například nemožnost prostředí rotovat. Opravdu někdy se zastávka nebo překladiště schová za vysokou budovu (která vznikne rozvojem a budováním města) a nemáte přehled co se v těchto místech děje. No a tradičně jako vždy u těchto strategií jsou soupeři velice málo inteligentní. Dá se jim velice lehkými triky zabránit ve stavbě pro vás třeba nějaké důležité dopravní tepny. Toto můžete částečně eliminovat spuštěním několika protivníků. A poslední nectnost, které této hře můžu vytknout a dle mého názoru je to ta největší – nestabilita. Opravdu velice doporučuji často ukládat, protože je to někdy k vzteku, když dobře vybudujete něco důležitého a hra zčistajasna spadne.

Závěr

I přes zmíněné zápory je hra velice kvalitní a doporučuji vyzkoušet. Je také lepší si stáhnout nejnovější verzi, protože novinek je opravdu spousta. V minulých verzích (nemyslím těsně předcházejících) například nebyla betonárka nebo cementárna. Tak jako u každé dobré strategie, i u této hry lze strávit spoustu času, protože člověk chce vydělávat stále víc a víc.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Doplneni 9.12.2005 07:34 Vaclav Lesek
L Re: Doplneni 9.12.2005 14:44 Martin Pruša
Dobra hra 9.12.2005 21:32 Lukáš Váňa
Nova verze - dodatek ke clanku 10.12.2005 09:11 Martin Pruša
tranport tycoon 19.12.2005 12:05 Karel Honzl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze