LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linuxové hry (3) - Simutrans

Po delší odmlce si představíme v našem nepravidelném seriálu dopravní strategickou hru Simutrans.

8.12.2005 11:00 | Martin Pruša | Články autora | přečteno 12907×

Simutrans je sourozenec i dnes velice populární dopravní hry Transport Tycoon, známe z jiného operačního systému. Zda je tato hra lepší nebo horší, musíte posoudit sami.

Instalace

Jestliže nemáte instalační balíčky přímo obsaženy ve vaši oblíbené distribuci (nebo máte starší balíčky), můžete si je stáhnout ze stránek www.simutrans.de. Současná verze je 0.84.16. Instalace je rozdělená do dvou souborů. První, s názvem simubase, obsahuje veškeré datové soubory. Jeho velikost je pouhých 1,6 MB. Druhý, s velikostí 0,5 MB a názvem simulinux, obsahuje jediný soubor (binárku), který stačí nakopírovat do adresáře s daty a může se hrát. Tudíž není třeba řešit žádné složité závislosti nebo případné problémy s kompilací. Na stránkách projektu je i dostupný soubor určený pro hraní pod operačními systémy firmy Microsoft (datové soubory jsou stejné pro všechny). Jestliže by se Vám nelíbilo rozlišení hry můžete použít volbu -res a číslo rozlišení, při spouštění. Čísla jsou uvedena v souboru readme.txt. V tomto souboru jsou také uvedeny i další volby (pro specifické rozlišení, pro logování do souboru, vypnutí bankrotu, nastavení obnovovací frekvence a spoustu dalších možností). Potřebné soubory také můžete získat z českých stránek www.simutrans.wz.cz, kde je vždy aktuální verze s českým překladem.


Začátek a také možný konec hry

Hra

Při spuštění hry si můžete nastavit jazyk, ve kterém s vámi bude hra komunikovat. Na výběr je i čeština a velice ji doporučuji. Města pak mají pojmenování jako klasická česká, moravská anebo slezská města. Alespoň se v tom člověk lépe orientuje, když ví, že přepravuje materiál například z Hradce Králové do Plzně. Ostatně překlad celé hry je velice zdařilý. No a kdyby vám zde nějaké město chybělo, není problém si ho za 5 miliónu postavit. Jen mu nemůžete změnit název.

Prostřednictvím své společnosti můžete (a je to také vašim úkolem) přepravovat lidi, materiál a hlavně vydělávat. Na výběr máte silniční, železniční a lodní dopravu. Bohužel letecká doprava není k dipozici.

Nejjednodušší způsob, jak zjistit co kam přepravit, je číst informační zprávy na spodním okraji. Nebo na mapě najet myší například na truhlárnu (každý objekt má na mapě svoji specifickou barvu; zelená – les, černá – uhelný důl atd.) a uvidíte, že truhlárna dodává zboží obchodu s nábytkem a vyžaduje prkna z pily. No a pak se podíváte na pilu a vidíte, že pila potřebuje materiál z lesa. Takže můžete začít stavět silnice a vozit materiál. Rychlejší, ale samozřejmě dražší (alespoň počáteční investice) je transport pomocí železnice. Samozřejmě musíte postupovat od začátku řetězce. Například od lesa, aby pila měla z čeho vyrábět. Nad každým překladištěm se vám bude graficky ukazovat kolik je materiálu vyrobeno a připraveno k transportu.

Přepravovat se dá opravdu ledasco. Od již zmiňovaných kulatin do pily až po např. ropu z ropných polí do rafinérií. Jestliže se například rozhodnete pro silniční dopravu, máte na výběr hned několik cest (od blátivé, přes štěrkovou, až po asfaltovou) rozdělených podle dosažitelných rychlostí. Je například zbytečné aby jste pro koňský povoz (ano i tento druh přepravy zde je) budovali asfaltovou silnici, když například trpíte nedostatkem financí. Aby jste ušetřili, tak za každé nákladní auto, je dobré připojit přívěs. A jelikož vývoj nejde zastavit (tak jako v reálném světě), tak postupem času budete mít k dipozici rychlejší a ekonomičtější dopravní prostředky.

No a nejenom přepravou materiálu je vaše společnost živa. Pro lepší zisky je třeba přepravovat i lidičky. Například mezi městy, nebo třeba jen k turistickým zajímavostem. Někdy je tento transport nejvíce výnosný. Není nad to se podívat jak se řítí do stanice prázdný supermoderní rychlovlak a tam na něj čeká spousta lidí. No a když budete v přepravě lidí, tak si nezapomeňte postavit poblíž zastávky nebo přepraviště poštu a přepravovat i tento sortiment. Je velice důležíte promyslet kam zastávku umístit. Kliknutím na budovu zjistíte kolik poskytuje lidí a pošty. Výhodné je postavit zastávky v blízkostí stadiónů, divadel a turistických atrakcí.

K zjištění jak se vaší firmě finančně daří, slouží velice podrobná statistika. Zde se můžete podívat na grafy např. se ziskem, zůstatkem nebo náklady za provoz. V případě že se vaše společnost dostane do finanční krize a zůstatek se pohybuje v mínusu, tak máte 3 měsíce na napravení dané situace. Například můžete prodat některá málo vydělečná vozidla. Hlavně zpočátku, kdy máte velice málo peněz je velice dobré kontrolovat kolik dané vozidlo vydělává.


Překlad je opravdu zdařilý; Ukázka transportu zboží; Nápověda

Zápory

No ale abych tuto hru stále jen nevychvaloval, tak i tato hra trpí některými nectnostmi. Například nemožnost prostředí rotovat. Opravdu někdy se zastávka nebo překladiště schová za vysokou budovu (která vznikne rozvojem a budováním města) a nemáte přehled co se v těchto místech děje. No a tradičně jako vždy u těchto strategií jsou soupeři velice málo inteligentní. Dá se jim velice lehkými triky zabránit ve stavbě pro vás třeba nějaké důležité dopravní tepny. Toto můžete částečně eliminovat spuštěním několika protivníků. A poslední nectnost, které této hře můžu vytknout a dle mého názoru je to ta největší – nestabilita. Opravdu velice doporučuji často ukládat, protože je to někdy k vzteku, když dobře vybudujete něco důležitého a hra zčistajasna spadne.

Závěr

I přes zmíněné zápory je hra velice kvalitní a doporučuji vyzkoušet. Je také lepší si stáhnout nejnovější verzi, protože novinek je opravdu spousta. V minulých verzích (nemyslím těsně předcházejících) například nebyla betonárka nebo cementárna. Tak jako u každé dobré strategie, i u této hry lze strávit spoustu času, protože člověk chce vydělávat stále víc a víc.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Doplneni 9.12.2005 07:34 Vaclav Lesek
L Re: Doplneni 9.12.2005 14:44 Martin Pruša
Dobra hra 9.12.2005 21:32 Lukáš Váňa
Nova verze - dodatek ke clanku 10.12.2005 09:11 Martin Pruša
tranport tycoon 19.12.2005 12:05 Karel Honzl
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze