LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Austrumi

Austrumi logoA máme tu další live minidistribuci na pouhých 50MB, kterou lze vypálit na vizitku a nosit ji "všude" s sebou.

14.12.2005 10:00 | Jiří Simon | Články autora | přečteno 12933×

Austrumi je Lotyšská distribuce založená na Slackware GNU Linux. Je velice nenáročná na hardware a k běhu jí stačí procesor pentium a 128 MB paměti. Po vložení CD do mechaniky a nastartování úvodní bootovací obrazovky jsou na výběr dvě možnosti: "al text", pomocí této volby Austrumi nastartuje pouze do textového režimu a "al nocdcache" nastartuje systém z CD a nenahrává komplet vše do paměti. Protože Austrumi se standardně chová tak, že se kompletně natáhne do paměti a vysune CD (ve chvíli, kdy jsou v počítači dvě mechaniky, tak vždy vysune jenom tu první v pořadí, nezávisle na tom, jestli z ní bylo bootováno nebo ne). To má tu výhodu, že systém je velice rychlý a pokud je v počítači jenom jedna CD machanika, tak je ji možno používat pro další práci, třeba na zhlédnutí nějakého filmu.

 
 

Když Austrumi nastartuje do grafického režimu, tak vás přivítá okenní manažer Openbox 3.2. Openbox je velice jednoduchý a přehledný, ale i graficky povedený window manažer, kde se přepínání mezi plochami zajišťuje "Ctrl+Alt+levá/pravá šipka" a zobrazení minimalizovaných programů přes prostřední tlačítko myši (pro anglické prostředí). Jako spodní panel je použit lehký fbpanel založen na GTK2.

Hned po spuštění jsem narazil na jeden drobný problém, a to jak už jsem psal, že Austrumi je Lotyšská distribuce. Autoři dali za defaultní nastavení jazyka v Xech právě Lotyštinu, takže jsem ničemu nerozumněl. Po chvilce hledání v hlavním menu jsem naštěstí narazil na položku "Anglu" a tím jsem se přepnul na angličtinu (ve chvíli, kdy je Austrumi v Lotyštině a spustí se jakýkoliv program, tak i po přepnutí do anglického prostředí zůstane v Lotyštině. To je způsobeno tím, že se nastavení programů ukládají do "home" uživatele. Standardně je přihlášen uživatel root, proto bude všechno uloženo v adresáři /root/ ). V anglickém prostředí se úplně změnil vzhled fbpanelu. Srazil se jen doprostřed obrazovky a zmizely z něj informace o plochách, spuštěných aplikacích a čas. Austrumi automaticky nedetekuje žadný DHCP server a tak při potřebě připojení je třeba síť nastavit. Proto zde slouží nástroj netconfig pomocí kterého to jde velice jednoduše. Spustit se dá buď z konzole nebo z menu->system->network. Netconfig je textový, proto ho lze spustit i bez Xek. Dále lze přenastavit parametry obrazovky v grafice programem monitor_setup, který je v menu->desktop. Tuto aplikaci se nevyplatí spouštět z textu, protože dostane Xorg do nějakého prapodivného stavu, že se stále restartuje dokola a nezbyde nic jiného, než systém restartovat.

 
 

V Austrumi je mnoho zajímavých a pro práci užitečných programů. Některé jsou sice starších verzí, například gimp 1.2.5, ale většinou je to z důvodu ušetření místa. Austrumi lze využít na kancelářské práce, protože menu kancelář obsahuje vše, co je pro práci potřeba (textový editor, tabulkový procesor , prohlížeč pdf a další). Bohužel nelze nastavit jinou klávesnici, než anglickou, takže vše by bylo bez diakritiky. Nebo lze Austrumi využít na sledování filmů, protože jeho součástí je i mplayer. Já jsem si to bohužel nemohl užít v plném rozsahu, protože při startu nebyla rozpoznána moje zvuková karta, a tak jsem měl vše bez zvuku.

Některé užitečné programy v Austrumi

 • Kanclář: Textový editor - Abiword, tabulkový editor - Gnumeric, html editor - Bluefish
 • Grafika: Editor obrázků - Gimp, prohlížeč obrázků - Gimv(gimgview), SVG editor - Inkscape.
 • Internet: Web browser - Firefox a Dillo, Ftp client - gftp, Mailový klient - Web-mail.
 • Síť: Ssh client - Gputty, samba client - LinNeighborhood, scanner síťe - nmap.
 • Multimédia: Přehrávač multimédií - Mplayer, vypalování a práce s audiem - Simplecdrx
 • Ostatní: Xterminál - rxvt, utility pro práci s oddíly disku - partimage, souborový manažer - Emelfm2, atd.
 • Samozřejmě Austrumi obsahuje i nějaké hry

Klady:

 • Množství programů
 • Rychlost
 • Vzhled

Zápory:

 • Defaultní jazyk -- lotyština
 • Žádný klasický konzolový textový editor

Závěr

Austrumi je malá a velice rychlá live distribuce s možností instalace. Je nenáročná a přehledná i pro začátečníka. Bohužel v ní chybí pár důležitých aplikací, a proto bych Austrumi nepoužil jako záchrannou distribuci při pádu nějakého systému. Dále jsem se setkal s tím, že na některých LCD monitorech X server vůbec nechtěl naběhnout, protože základní konfigurace má příliš vysoké nároky na rozlišení a frekvenci. Ale i přes všechny její nedostatky se dá bez problémů použít jako notebook pro chudé (Austrumi + Flash disk).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze