LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Austrumi

Austrumi logoA máme tu další live minidistribuci na pouhých 50MB, kterou lze vypálit na vizitku a nosit ji "všude" s sebou.

14.12.2005 10:00 | Jiří Simon | Články autora | přečteno 13101×

Austrumi je Lotyšská distribuce založená na Slackware GNU Linux. Je velice nenáročná na hardware a k běhu jí stačí procesor pentium a 128 MB paměti. Po vložení CD do mechaniky a nastartování úvodní bootovací obrazovky jsou na výběr dvě možnosti: "al text", pomocí této volby Austrumi nastartuje pouze do textového režimu a "al nocdcache" nastartuje systém z CD a nenahrává komplet vše do paměti. Protože Austrumi se standardně chová tak, že se kompletně natáhne do paměti a vysune CD (ve chvíli, kdy jsou v počítači dvě mechaniky, tak vždy vysune jenom tu první v pořadí, nezávisle na tom, jestli z ní bylo bootováno nebo ne). To má tu výhodu, že systém je velice rychlý a pokud je v počítači jenom jedna CD machanika, tak je ji možno používat pro další práci, třeba na zhlédnutí nějakého filmu.

 
 

Když Austrumi nastartuje do grafického režimu, tak vás přivítá okenní manažer Openbox 3.2. Openbox je velice jednoduchý a přehledný, ale i graficky povedený window manažer, kde se přepínání mezi plochami zajišťuje "Ctrl+Alt+levá/pravá šipka" a zobrazení minimalizovaných programů přes prostřední tlačítko myši (pro anglické prostředí). Jako spodní panel je použit lehký fbpanel založen na GTK2.

Hned po spuštění jsem narazil na jeden drobný problém, a to jak už jsem psal, že Austrumi je Lotyšská distribuce. Autoři dali za defaultní nastavení jazyka v Xech právě Lotyštinu, takže jsem ničemu nerozumněl. Po chvilce hledání v hlavním menu jsem naštěstí narazil na položku "Anglu" a tím jsem se přepnul na angličtinu (ve chvíli, kdy je Austrumi v Lotyštině a spustí se jakýkoliv program, tak i po přepnutí do anglického prostředí zůstane v Lotyštině. To je způsobeno tím, že se nastavení programů ukládají do "home" uživatele. Standardně je přihlášen uživatel root, proto bude všechno uloženo v adresáři /root/ ). V anglickém prostředí se úplně změnil vzhled fbpanelu. Srazil se jen doprostřed obrazovky a zmizely z něj informace o plochách, spuštěných aplikacích a čas. Austrumi automaticky nedetekuje žadný DHCP server a tak při potřebě připojení je třeba síť nastavit. Proto zde slouží nástroj netconfig pomocí kterého to jde velice jednoduše. Spustit se dá buď z konzole nebo z menu->system->network. Netconfig je textový, proto ho lze spustit i bez Xek. Dále lze přenastavit parametry obrazovky v grafice programem monitor_setup, který je v menu->desktop. Tuto aplikaci se nevyplatí spouštět z textu, protože dostane Xorg do nějakého prapodivného stavu, že se stále restartuje dokola a nezbyde nic jiného, než systém restartovat.

 
 

V Austrumi je mnoho zajímavých a pro práci užitečných programů. Některé jsou sice starších verzí, například gimp 1.2.5, ale většinou je to z důvodu ušetření místa. Austrumi lze využít na kancelářské práce, protože menu kancelář obsahuje vše, co je pro práci potřeba (textový editor, tabulkový procesor , prohlížeč pdf a další). Bohužel nelze nastavit jinou klávesnici, než anglickou, takže vše by bylo bez diakritiky. Nebo lze Austrumi využít na sledování filmů, protože jeho součástí je i mplayer. Já jsem si to bohužel nemohl užít v plném rozsahu, protože při startu nebyla rozpoznána moje zvuková karta, a tak jsem měl vše bez zvuku.

Některé užitečné programy v Austrumi

 • Kanclář: Textový editor - Abiword, tabulkový editor - Gnumeric, html editor - Bluefish
 • Grafika: Editor obrázků - Gimp, prohlížeč obrázků - Gimv(gimgview), SVG editor - Inkscape.
 • Internet: Web browser - Firefox a Dillo, Ftp client - gftp, Mailový klient - Web-mail.
 • Síť: Ssh client - Gputty, samba client - LinNeighborhood, scanner síťe - nmap.
 • Multimédia: Přehrávač multimédií - Mplayer, vypalování a práce s audiem - Simplecdrx
 • Ostatní: Xterminál - rxvt, utility pro práci s oddíly disku - partimage, souborový manažer - Emelfm2, atd.
 • Samozřejmě Austrumi obsahuje i nějaké hry

Klady:

 • Množství programů
 • Rychlost
 • Vzhled

Zápory:

 • Defaultní jazyk -- lotyština
 • Žádný klasický konzolový textový editor

Závěr

Austrumi je malá a velice rychlá live distribuce s možností instalace. Je nenáročná a přehledná i pro začátečníka. Bohužel v ní chybí pár důležitých aplikací, a proto bych Austrumi nepoužil jako záchrannou distribuci při pádu nějakého systému. Dále jsem se setkal s tím, že na některých LCD monitorech X server vůbec nechtěl naběhnout, protože základní konfigurace má příliš vysoké nároky na rozlišení a frekvenci. Ale i přes všechny její nedostatky se dá bez problémů použít jako notebook pro chudé (Austrumi + Flash disk).

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze