LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (49) - pohledy

Žádné pozdravy z dovolené, nýbrž virtuální tabulky a práce s nimi. To nás čeká v dnešním dílu seriálu o MySQL.

9.12.2005 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 27916×

Komerční sdělení: Pořádáme Kurzy MySQL

Motto: Každý velký systém má časem tendenci být nepřehledný.

Asi to znáte sami. Internet obsahuje spoustu míst, na něž byste se chtěli vrátit, souborový systém obsahuje desítky programů, které čas od času spouštíte a databáze obsahují kvanta dat v mnoha tabulkách. Ta věc má společné řešení - v prohlížeči máte záložky, na ploše zástupce a v databázi? V databázi jsou pohledy. Dnes bude řeč o pohledech v MySQL - co to je, jak to funguje a kdy něco takového použít.

Databáze rostou

Možná máte nějaký malý projekt používající databázi; snad na webu. Často se stává, že takový systém obsahuje relativně málo tabulek - třeba kolem deseti. Větší systémy však mají běžně několik desítek tabulek - a opravdu velké jich mají stovky a tisíce. Takže časem se bude každý, kdo s něčím tak velkým pracuje potýkat nejen s množstvím dat v tabulkách, ale i s počtem tabulek jako takových.

Řešením mohou být pohledy (anglicky views). Pohled je virtuální databázová struktura, která může obsahovat data z nula až více tabulek. Nebo chcete-li obdobnou definici, pak pohledy jsou "statické dotazy, s nimiž lze pracovat, jako by to byly tabulky". To znamená, že z nich lze především vybírat data (k čemuž slouží nejčastěji), a někdy do nich lze i data vkládat. Databázové systémy by se bez pohledů obešly - podobně, jako byste se na ploše obešli bez zástupců nebo v prohlížeči bez záložek. Ale práce s nimi může být mnohem pohodlnější.

Pohledy v MySQL

MySQL má pohledy jako další "trhák" pětkové řady - jsou k dispozici od verze 5.0 a je to velmi žádaná funkce databáze. Přestože jsem uvedl, že pohledy byly vynalezeny jako prostředek, jak se vyznat v tabulkách, mají ještě celou řadu výhod:

 • Mohou sloužit jako jiné pojmenování tabulek
 • Mohou z tabulky vybrat jen určité řádky (nebo sloupce)
 • Pohledy mohou obsahovat výrazy (jako jsou vestavěné funkce MySQL nebo uživatelsky definované funkce).
 • Mohou spojovat data z více tabulek
 • A konečně, pohledy se mohou odkazovat na další pohledy

Jak se pohled vytváří? Velmi jednoduše, a sytaxe v tomto případě stojí za to, abyste se ji naučili zpaměti. Syntaxe je totiž de facto shodná se syntaxí příkazu SELECT s tím, že to celé je pojmenováno. Mějme tedy například tabulku:

create table pracovnici (id int not null auto_increment ,
prijmeni varchar(50) not null , zamestnanod date not null ,
zamestnando date null , vek tinyint not null ,
primary key ( id )) type = myisam ;

s daty:

insert into pracovnici (prijmeni, vek, zamestnanod, zamestnando) values
('Novák',38,'2004-02-01',NULL),
('Horák',23,'2005-01-01','2005-11-30'),
('Votočková',28,'2004-11-01',NULL),
('Bízová',26,'2005-03-01','2005-10-30'),
('Přikryl',39,'2005-12-01',NULL);

Nejjednodušší pohled, vytvořený "nad" touto tabulkou by potom mohl vypadat nějak takto:

create view vwPracovnici
as
select * from pracovnici;

Od tohoto okamžiku můžete pohled použít jako tabulku, ve smyslu:

select * from vwPracovnici;

Ovšem, jak jsme uvedli, lze vytvořit i pohled s funkcemi. Takže, následující ukázky jsou všechny v pořádku:

create view vwPrumernyVek as select avg(vek) as prumer from pracovnici;

Vrátí průměrný věk (výsledek bude obsahovat vždy jen jeden řádek). Neboli pohled může obsahovat agregační funkci.

create view vwDobaNeurcita as select * from pracovnici where zamestnando is null;

Vrátí pracovníky, kteří nemají v tabulce údaj o datu ukončení pracovního poměru a jsou zaměstnáni na dobu neurčitou (za předpokladu, že to tak chápeme, údaj zamestnando by taky mohl znamenat datum vyhazovu). Neboli pohled může obsahovat podmínku.

create view vwSeznamLidi as select prijmeni from pracovnici order by prijmeni;

Vrátí prostě jen seřazený seznam jmen. Ukázka je zde proto, abyste si uvědomili, že dotaz nemusí vracet z tabulky všechny sloupce a že může obsahovat řazení. To v některých DBMS není tak samozřejmé a jinde to dokonce vůbec nejde. Uvádět daší příklady pohledů asi nebude příliš přínosné - jen dodejme, že pohledy mohou rovněž vracet data z více tabulek spojených pomocí LEFT JOIN nebo INNER JOIN.

Praxe

Všeho moc škodí. Pokud budete mít na ploše osmdesát zástupců, zřejmě ztratí svou původní funkci - rychle najít a spustit program. Stejně tak pokud budete mít v databázi příliš mnoho dotazů, nejspíš se mezi nimi ztratíte. Nezapomeťe, že když budete v aplikaci mít výběr z dotazu a ne z tabulky, tak si tím vytvoříte mnohem méně čitelný kód. Následující postřehy by Vám tedy mohly přijít vhod:

Používejte pohledy, pokud

 • si tím subjektivně zjednodušíte práci
 • se stejný dotaz opakuje
 • vám to usnadní psaní vícenásobných spojení
 • potřebujete mít v dotazu SELECT nějaké výrazy

Nepoužívejte pohledy, pokud

 • se dotazy, které by byly v definici pohledů nebudou opakovat
 • jich už máte v databázi spoustu a místo hledání existujícího si "pro jistotu" vytvoříte nový
 • "vrstvíte" dotaz na dotaz a nejste schopni poznat, z jaké tabulky vlastně data pocházejí

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

abstrakce a modularita 9.12.2005 15:16 Johann von Nepomuk
L Re: abstrakce a modularita 9.12.2005 18:13 Petr Zajíc
  L Re: abstrakce a modularita 10.12.2005 12:29 Petr Čermák
    |- Re: abstrakce a modularita 10.12.2005 14:36 Petr Zajíc
    L Re: abstrakce a modularita 10.12.2005 18:30 Johann von Nepomuk
      L Re: abstrakce a modularita 11.12.2005 13:45 Petr Zajíc
a co vykon 12.12.2005 23:54 Filip Krejčí
  L Re: a co vykon 13.12.2005 12:22 Petr Zajíc
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze