LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 12/2005

V prosincovém čísle největšího evropském magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o zprovozňování herních serverů, moderních myších, stříhání videa a nebo o portování her v rozhovoru s Ryanem C. Gordonem.

30.11.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 10499×

Obálka Linux+DVD 11/2005

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Stanislav Gráf, Jan Gregor, Jaroslav Luger, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta, Lubomír Peterek; korekci má na starosti Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • editorial
  • obsah
  • popis DVD
 • Aktuality
  • novinky
  • jádro Linuxu
  • Debian
  • Mandriva
  • Aurox
  • Gentoo
 • Zábava
  • Hra po síti – instalace herních serverů
  • Podcast v Linuxu
 • Rozhovor
  • Rozhovor s Ryanem C. Gordonem, nezávislým vývojářem převádějícím hry z Windows do Linuxu
 • Software
  • KDE – DigiKam – správce digitálních fotografií
  • GNOME – Drivel a jiné aplikace pro blogování
  • Linuxfresh
   • Cinelerra – program pro nelineární střih multimédií
   • QGo – klient lokálních a síťových utkání v go
   • Klavaro – program pro výuku psaní všemi deseti
  • Hry – GL-117 – akční letecký simulátor
 • Pro začátečníky
  • MusE – skládáme v Linuxu
  • Tipy a triky
 • Hardware
  • Moderní myši
  • Joysticky pod GNU/Linuxem
 • Test
  • TechniSat SkyStar 2 TV PCI a SkyStar USB
 • Pro programátory
  • Píšeme hru River Raid s použitím enginu Kyra
 • Knihovna
 • Byli jsme tam – LNX03: Bezpečnost systému Linux
 • Distribuce měsíce – Hikarunix

Podrobněji k obsahu čísla

Nové vydání časopisu Linux+DVD s obálkou upozorňující na možnost prožití krvavých vánočních svátků s hrami přináší čtenářům opět několik novinek. Tou důležitější, které si všimnou asi všichni stálí čtenáři, je změna papíru – nejsem na to odborník, ale řekl bych, že papír hodně podobný křídovému byl nahrazen materiálem na omak připomínající běžný kancelářský papír. Kvalita tisku je podle mě stále stejně dobrá a nový papír je na dotek trochu příjemnější. Druhou a méně patrnější změnou je vypuštění rubriky Dopisy čtenářů. Doufám, že to nebylo pouze dočasné řešení v důsledku nedostatku místa, ale skutečné zrušení docela zbytečné rubriky.

Téma měsíce je zábava a na časopisu to je opravdu dost vidět – jeho velká část je věnována hrám, což můžete poznat už z úvodníku šéfredaktora. Začněme ale popisem obsahu DVD, která jsou nedílnou součástí magazínu. Na prvním disku je nyní už freeware Opera 8.50, Cedega 4.2.2 Time Demo, software představovaný v článcích, knihy Programming Linux Games a Version Control with Subversion ve formátu PDF a další různé materiály. Nepřijdete ani o linuxové distribuce – v aktuálním čísle je Mandriva 2006 Free a Slackware 10.2.

Na druhém disku je tak trochu vlajková loď – Linux+ Live DVD 2005.12 Games Edition, speciální live CD, které umožňuje především hraní her (pro podporu 3D akcelerace má binární ovladače pro grafické karty NVIDIA a ATI), kterých je na DVD veliké množství. Samozřejmě a stejně jako jindy na DVD také najdete software představený v článcích.

Dál následují klasické všeobecné aktuality a novinky blíže zaměřené na distribuce Debian, Mandriva, Aurox a Gentoo.

První článek na téma her je docela zajímavý, protože místo věčně omílané situace hráče her na Linuxu se týká provozování linuxových herních serverů včetně úvodu do problematiky multiplayerových online her. Jako příklad je dobře zvolen klasický Counter-Strike a jeho instalace, konfigurace a správa je předvedena přímo na příkladech pro distribuce Slackware, Fedora a SUSE. Pěkný je také rozhovor s Konradem Sierzputowskim, ředitelem GamesNET.pl, společnosti, která se zabývá komerčním provozováním herních serverů na Linuxu.

Do rubriky zábava také spadá druhý článek, který se věnuje Podcastům. Podcast je něco mezi RSS a internetovým rádiem, lze si jej představit třeba jako pravidelný pořad, o kterém se dozvíte díky RSS kanálu.

Příjemně mě překvapil rozhovor, pro který byl vyzpovídán Ryan C. Gordon, který mimo jiné portuje hry z Windows na Linux a Mac včetně například America's Army.

Listováním dále se dostanete k sekci software, ve které je představen správce digitálních fotografií pro desktopové prostředí KDE DigiKam, programy Drivel, LogJam, BloGTK, Gnome Bloxsom a Gnome-Blog vás budou provázet následujícím článkem, který představuje aplikace pro blogování, tentokrát pro prostředí GNOME. Další software je už spíše obecný, bez striktního zaměření na správce oken a to Cinelerra, program pro stříhání multimédií, Qgo, herní klient hry go pro lokální nebo síťová utkání, Klavaro, program pro výuku psaní všemi deseti (nevím, jestli to byla náhoda nebo úmysl, ale na screenshotech programu Klavaro je jako pozadí s téma go) a GL-117, akční letecký simulátor.

Začátečníkům je tentokrát určen článek o skládání hudby v Linuxu pomocí nástroje MusE a samozřejmě pravidelná dávka tipů a triků.

Následující rubrika hardware opět tak trochu pokrývá problematiku her – věnuje se moderním myším a jejich plném zprovoznění v Linuxu. Podobně je to v dalším článku, který se věnuje joystickům. Oba články jsou docela dobře zpracované a po jejich přečtení by vám mělo být jasné, jak na to. O hardwaru se ještě dočtete v sekci testy, kde jsou popsány tunnery DVB-S Skystar 2 a Systar USB.

Programátorům je tentokrát určen článek o vytvoření hry s použitím enginu Kyra. Na závěr časopisu jsou recenze dvou knih a "reportáž" ze školení LNX03 společnosti SOFT-TRONIK zaměřeného na bezpečnost v systému Linux. Časopis uzavírá představení Hikarunixu, distribuce, ketrá je určena speciálně pro hráče hry Go.

Závěr

Prosincové číslo je co se týče gramatických, logických a chyb v sazbě docela v pořádku, i když by se stále našly věci, které by se daly vytknout, sem tam překlepy, chybějící české znaky nebo stále z nějakého podivného důvodu dvě různé stránky nabízející takřka stejné předplatné časopisu.

Jinak je "Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, téměř každý si v něm něco najde a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiloženy dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk), která ale pravděpodobně odpovídá.

Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

1.5.2017 20:31 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: 25.5.2017 proběhne v Praze konference na téma Firemní informační systémy. Hlavními tématy jsou: Informační systémy s vlastní inteligencí, efektivní práce s dokumenty, mobilní přístup k datům nebo využívání cloudu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

5.12.2017 11:50 / Thomas
kitchen renovations

18.9.2017 14:37 / Rojas
high security vault

15.9.2017 7:33 / Wilson
new zealand childcare jobs

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze