LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Linux+DVD 12/2005

V prosincovém čísle největšího evropském magazínu o GNU/Linuxu si přečtete mimo jiné o zprovozňování herních serverů, moderních myších, stříhání videa a nebo o portování her v rozhovoru s Ryanem C. Gordonem.

30.11.2005 06:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 10803×

Obálka Linux+DVD 11/2005

Linux+DVD je původem polský časopis; vydáván je společností Software-Wydawnictwo Sp. z o.o. Do češtiny je zřejmě z polštiny překládán, jako překladatelé jsou uvedeni Stanislav Gráf, Jan Gregor, Jaroslav Luger, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Luděk Vašta, Lubomír Peterek; korekci má na starosti Martin Kysela.

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • editorial
  • obsah
  • popis DVD
 • Aktuality
  • novinky
  • jádro Linuxu
  • Debian
  • Mandriva
  • Aurox
  • Gentoo
 • Zábava
  • Hra po síti – instalace herních serverů
  • Podcast v Linuxu
 • Rozhovor
  • Rozhovor s Ryanem C. Gordonem, nezávislým vývojářem převádějícím hry z Windows do Linuxu
 • Software
  • KDE – DigiKam – správce digitálních fotografií
  • GNOME – Drivel a jiné aplikace pro blogování
  • Linuxfresh
   • Cinelerra – program pro nelineární střih multimédií
   • QGo – klient lokálních a síťových utkání v go
   • Klavaro – program pro výuku psaní všemi deseti
  • Hry – GL-117 – akční letecký simulátor
 • Pro začátečníky
  • MusE – skládáme v Linuxu
  • Tipy a triky
 • Hardware
  • Moderní myši
  • Joysticky pod GNU/Linuxem
 • Test
  • TechniSat SkyStar 2 TV PCI a SkyStar USB
 • Pro programátory
  • Píšeme hru River Raid s použitím enginu Kyra
 • Knihovna
 • Byli jsme tam – LNX03: Bezpečnost systému Linux
 • Distribuce měsíce – Hikarunix

Podrobněji k obsahu čísla

Nové vydání časopisu Linux+DVD s obálkou upozorňující na možnost prožití krvavých vánočních svátků s hrami přináší čtenářům opět několik novinek. Tou důležitější, které si všimnou asi všichni stálí čtenáři, je změna papíru – nejsem na to odborník, ale řekl bych, že papír hodně podobný křídovému byl nahrazen materiálem na omak připomínající běžný kancelářský papír. Kvalita tisku je podle mě stále stejně dobrá a nový papír je na dotek trochu příjemnější. Druhou a méně patrnější změnou je vypuštění rubriky Dopisy čtenářů. Doufám, že to nebylo pouze dočasné řešení v důsledku nedostatku místa, ale skutečné zrušení docela zbytečné rubriky.

Téma měsíce je zábava a na časopisu to je opravdu dost vidět – jeho velká část je věnována hrám, což můžete poznat už z úvodníku šéfredaktora. Začněme ale popisem obsahu DVD, která jsou nedílnou součástí magazínu. Na prvním disku je nyní už freeware Opera 8.50, Cedega 4.2.2 Time Demo, software představovaný v článcích, knihy Programming Linux Games a Version Control with Subversion ve formátu PDF a další různé materiály. Nepřijdete ani o linuxové distribuce – v aktuálním čísle je Mandriva 2006 Free a Slackware 10.2.

Na druhém disku je tak trochu vlajková loď – Linux+ Live DVD 2005.12 Games Edition, speciální live CD, které umožňuje především hraní her (pro podporu 3D akcelerace má binární ovladače pro grafické karty NVIDIA a ATI), kterých je na DVD veliké množství. Samozřejmě a stejně jako jindy na DVD také najdete software představený v článcích.

Dál následují klasické všeobecné aktuality a novinky blíže zaměřené na distribuce Debian, Mandriva, Aurox a Gentoo.

První článek na téma her je docela zajímavý, protože místo věčně omílané situace hráče her na Linuxu se týká provozování linuxových herních serverů včetně úvodu do problematiky multiplayerových online her. Jako příklad je dobře zvolen klasický Counter-Strike a jeho instalace, konfigurace a správa je předvedena přímo na příkladech pro distribuce Slackware, Fedora a SUSE. Pěkný je také rozhovor s Konradem Sierzputowskim, ředitelem GamesNET.pl, společnosti, která se zabývá komerčním provozováním herních serverů na Linuxu.

Do rubriky zábava také spadá druhý článek, který se věnuje Podcastům. Podcast je něco mezi RSS a internetovým rádiem, lze si jej představit třeba jako pravidelný pořad, o kterém se dozvíte díky RSS kanálu.

Příjemně mě překvapil rozhovor, pro který byl vyzpovídán Ryan C. Gordon, který mimo jiné portuje hry z Windows na Linux a Mac včetně například America's Army.

Listováním dále se dostanete k sekci software, ve které je představen správce digitálních fotografií pro desktopové prostředí KDE DigiKam, programy Drivel, LogJam, BloGTK, Gnome Bloxsom a Gnome-Blog vás budou provázet následujícím článkem, který představuje aplikace pro blogování, tentokrát pro prostředí GNOME. Další software je už spíše obecný, bez striktního zaměření na správce oken a to Cinelerra, program pro stříhání multimédií, Qgo, herní klient hry go pro lokální nebo síťová utkání, Klavaro, program pro výuku psaní všemi deseti (nevím, jestli to byla náhoda nebo úmysl, ale na screenshotech programu Klavaro je jako pozadí s téma go) a GL-117, akční letecký simulátor.

Začátečníkům je tentokrát určen článek o skládání hudby v Linuxu pomocí nástroje MusE a samozřejmě pravidelná dávka tipů a triků.

Následující rubrika hardware opět tak trochu pokrývá problematiku her – věnuje se moderním myším a jejich plném zprovoznění v Linuxu. Podobně je to v dalším článku, který se věnuje joystickům. Oba články jsou docela dobře zpracované a po jejich přečtení by vám mělo být jasné, jak na to. O hardwaru se ještě dočtete v sekci testy, kde jsou popsány tunnery DVB-S Skystar 2 a Systar USB.

Programátorům je tentokrát určen článek o vytvoření hry s použitím enginu Kyra. Na závěr časopisu jsou recenze dvou knih a "reportáž" ze školení LNX03 společnosti SOFT-TRONIK zaměřeného na bezpečnost v systému Linux. Časopis uzavírá představení Hikarunixu, distribuce, ketrá je určena speciálně pro hráče hry Go.

Závěr

Prosincové číslo je co se týče gramatických, logických a chyb v sazbě docela v pořádku, i když by se stále našly věci, které by se daly vytknout, sem tam překlepy, chybějící české znaky nebo stále z nějakého podivného důvodu dvě různé stránky nabízející takřka stejné předplatné časopisu.

Jinak je "Největší evropský magazín o GNU/Linuxu" Linux+DVD dle mého názoru docela povedený časopis, který informuje o novinkách, téměř každý si v něm něco najde a nejen pro lidi s pomalým připojením jsou přiloženy dvě DVD. Jedinou drobnou vadou na kráse může být cena 179 Kč (299 Sk), která ale pravděpodobně odpovídá.

Časopis můžete získat v Linux CD Shopu nebo třeba v internetovém obchodě nakladatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze