LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> RR4 - recenze distribuce

RR4 logo RR4 linux je zástupcem Live-DVD distribucí, které však lze instalovat i na pevný disk. Dnes jsme se mu podívali trochu na zoubek.

22.11.2005 06:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 12026×

Dnes se podíváme na zoubek jedné z méně známých distribucí distribucí, a tou je RR4. Přestože je na žebříčku popularity distrowatch na 15 místě (za poslední měsíc), uvidíme, že i relativně neznámá distribuce má šanci příjemně překvapit.

Gentoo - based

Když se mezi linuxovou komunitou vysloví Gentoo, většinou mezi přítomnými dojde k rozdělení na dva tábory. Protože distribuce, kterou chci popisovat je na Gentoo založena, bylo by asi poctivé, abych uvedl, jaký názor na celou věc mám já, aby mě pak laskavý čtenář nepodezíral ze zaujatosti předem. Jak asi víte, Gentoo patří do rodiny těch distribucí, které si zkompilujete ze zdrojového kódu přímo na počítači, na němž pak poběží. Což má samozřejmě svoje výhody a nevýhody. Výhoda je, že zkomilujete celý systém "na míru" svému stroji, nevýhoda pak to, že to docela trvá. Mezi odpůrci se traduje takový vtip, že časem budou Gentoo příznivci kompilovat s použitím parametrů typu --weekday=monday.

Můj názor je, že Gentoo funguje velmi dobře především jako studnice vědomostí o "vnitřnostech" linuxu. Čím více si toho musíte sami nastavit, tím lépe pochopíte, jak to celé funguje. Ke Gentoo je opravdu velmi dobrá dokumentace, z níž čerpám i když zrovna pracuji s jinými distribucemi (kdo nevěří, ať se podívá třeba na  kapitolu o dělení disků).

RR4

Nicméně s popisovanou distribucí RR4 nebudete muset kompilovat nic. Je to Live-CD (přesněji tedy Live-DVD) s tím, že pokud se Vám líbí, můžete si jej nainstalovat i na disk. Ale abych nepředbíhal. RR4 (domovská stránka) je původem z Itálie a má docela šmrnc. Autor na stránkách projektu uvádí:

Live DVD je zvláštní DVD, které můžete použít abyste rozběhli, otestovali nebo opravili počítač, aniž byste cokoli změnili na jeho pevném disku (data, instalovaný systém apod.) nebo dokonce aniž byste nějaký disk měli. Toto DVD můžete použít jako kompletní prostředí bez toho, aniž byste data kamkoli ukládali nebo cokoli instalovali na svůj počítač. Toto LiveDVD je založeno na GNU/Linuxu, což znamená, že v něm nenajdete nic od Microsoftu. Je to dostatečná svoboda?

Stahovat ISO obraz můžete z čerstvého mirroru ftp://mudrii.mine.nu, ale moc Vám to nedoporučuji, zkuste spíš torrent. Osobně si myslím, že časem pro stahování obrazů DVD přestaneme FTP servery používat úplně, protože jejich přetížení při vydání nové verze čehokoli je opravdu značné. Čímž se dostávám k další věci - verze 2.65 RR4 je totiž v době psaní tohoto článku jen pár dnů stará. Asi právě proto je na ní mnoho nových kousků software, jak za chvíli uvidíme.

Live - DVD

Bootování probíhá celkem pohodově, jen mi subjektivně přijde pomalejší než bootování třeba takového Knoppixu; možná to ale je jen pocit.

Detekce hardware proběhla alespoň na mém stroji naprosto hladce. Byla nadetekována a správně nastavena grafická karta nVidia FX 5200, disky, a dokonce i USB bluetooth adaptér. To je samozřejmě u LIVE-DVD celkem důležitá věc. Trochu jsem při startu zaváhal a nechal počítač nastavit síťovou kartu automaticky, s DHCP, což v mé ručně konfigurované domácí síti vedlo k tomu, že jsem se k internetu nepřipojil. Naštěstí funguje script net-setup eth0 (je to přece Gentoo) a manuální nastavení karty je pak dílem okamžiku. Níže tedy můžete vytrpět obligátní screenshot linuxsoftu v prohlížeči, v němž bystrý čtenář pozná Konqueror.

Protože je distribuce nová, je nový i použitý software. Můžete se tedy těšit na věci typu kernel 2.6.14, OpenOffice.org 2.0, Firefor 1.5. RC1 a další lahůdky. Na své si přijdou i programátoři. Na DVD jsou (namátkou) GCC 3.4.4, Perl 5.8.7, Python 2.4.1, Java 1.4.2_09, Apache 1.3.34, PHP 4.4.0 a MySQL 4.1.14

Pohled na desktop: Upoutalo mě několik věcí. Především na ploše najdete ikonu pro připojení (případného) Windows oddílu, což je jistě super. Dále pak jsou zde věci, které tuto distribuci předurčují jako opravnou či záchrannou - a tím mám na mysli ikonu Klamav Antiviru (správně to ovšem má být ClamAntiVirus) a Partition editoru GParted. Anitivirus jsem vyzkoušel a fungoval velmi obstojně (nahrál si nové definice virů, otestoval připojený Windows oddíl, co víc si můžeme přát).

rr4-desktop rr4-konqueror rr4-gparted

KDE 3.4 má švih *** Linuxsoft v konqueroru *** GParted aneb máte to názorně

Na ploše je rovněž ikona "Update Gentoo Linux installer", která přes internet zaktualizuje prográmek, starající se o instalaci RR4 na pevný disk. Samozřejmě že nejen KDE je desktop živ, takže přijměte níže nasosané screenshoty jako důkaz, že nemám nic zásadního ani proti Gnome, ani proti Fluxboxu, ani proti Xfce. Ty všechny jsou na DVD obsaženy a to je dobře - začátečník má tak možnost si vybrat hned na Live DVD, jaký že to desktop se mu bude líbit.

rr4-gnome rr4-fluxbox rr4-xfce

Gnome *** Fluxbox *** Xfce

Instalace na disk

K instalaci na pevný disk je použit Gentoo Linux Installer, a ten na mě působí velmi dobrým dojmem. Žádné zbytečné dotazy, jen průvodce o cca 14 obrazovkách v nichž nastavíte "drobnosti" typu rozdělení disku, kernel, bootloader, čas, síť, jaké chcete démony. Protože distribuce RR4 je založena na Gentoo, můžete si v průvodci rovněž zvolit, co všechno budete chtít kompilovat, případně s jakými parametry.

Leč pohleďme, nakolik se zdál instalátor přívětivý, nakonec zklamal.

GLI: June 24 2005 11:05:09 - Setting root password.
GLI: November 18 2005 09:50:48 - Setting root password.
GLI: November 18 2005 09:50:49 - Livecd root password set.
GLI: November 18 2005 09:50:50 - Portmap started.
GLI: November 18 2005 10:01:40 - This is a bad thing. An exception occured outside of the normal install errors. The error was: 'partition not found'
GLI: November 18 2005 10:01:40 - Traceback (most recent call last):
GLI: November 18 2005 10:01:40 - File "/opt/installer/GLIClientController.py", line 151, in run self._install_steps[self._install_step][0]() GLI: November 18 2005 10:01:40 - File "/opt/installer/templates/x86ArchitectureTemplate.py", line 124, in partition parted_part = parted_disk.get_partition(part) GLI: November 18 2005 10:01:40 - error: partition not found

Zkušeného uživatele to pochopitelně nezastaví. Je mnoho možností jak něco takového řešit - od "ruční" úpravy diskových oddílů až třeba po použití GParted, který je v distribuci obsažen - nic z toho ale není vhodné pro začínající uživatele; zejména pokud jim mají na disku zůstat nějaká data (třeba z Windows oddílu).

Závěr

Distribuci bych rozhodně doporučil jako LIVE-DVD nabušené relativně novým softwarem. Rovněž jako palivo pro "záchranné mise" díky existenci antiviru a diskových nástrojů. Instalace na pevný disk však nefunguje tak, jak má - alespoň u mě - a to je veliká škoda.

Tato recenze mě rovněž vedla k hlubší úvaze na téma výběru distribucí. Mám takový pocit, že časem nebude při volbě distribuce rozhodovat skutečně nic jiného, než kvalita a rozsah podpory a způsob, jakým jsou do systému dopraveny záplaty či aktualizace. Takže budeme mít zastánce systémů "apt", "yum" "portage" a těch několika dalších. Kdo nebo co vyhraje? To je zajímavá otázka; troufám si tvrdit, že vznikne distribuce, která bude tak nějak podporovat většinu dostupných "balíčkovacích" technologií a že bude velmi úspěšná. Toto je zajímavé téma pro diskusi, takže se pod článkem můžete do sytosti vyřádit.

Komerční oznámení:
RR4 verze 2.65 máme v našem Linux PC Shopu na DVD za 100 Kč.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze