LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Scorched3D

Dnes se podíváme na největší 3D "nejen tankovou" bitvu všech dob.

16.11.2005 07:00 | Jiří Simon | Články autora | přečteno 10743×

Velká část z vás určitě hrála nebo alespoň viděla hru jménem Scorch Earth v DOSu. Mnozí z vás si jistě vyzkoušeli i jejího linuxového 2D nástupce Atomix tanks neboli Atanks. Podrobnější informace o hře Atomix tanks najdete na její domovské stránce.Screenshoty ze hry Atomix tanks
   

Když jsem nedávno tak nějak procházel záznamy na linuxsoft.cz v sekci hry s cílem najít si nějakou hru na odreagování, padl mi do oka název Scorched3D. Scorched3D je 3D nástupce výše zmiňovaných dvou her s velice pěknou grafikou a mnoha tanky, dělostřeleckými věžemi a jinými zbraněmi a postavami. Můžete hrát třeba za Kennyho ze South Parku. Hra má několik úrovní obtížnosti a může se hrát po místní (domácí) síti LAN nebo i přes Internet. Dále máte možnost nastavit si vlastní obtížnost a vlastní počet protivníků.

   

Tak a pojďme hrát. Na úvodní obrazovce si vybereme Single nebo multiplayer lokální hru proti "botům". Pro začátek zvolíme jenom trénink, aby jsme se naučili hru ovládat a věděli, co na obrazovce k čemu slouží. Po vybrání stroje nebo postavičky za kterou chceme hrát, se můžeme vrhnout hned do bitevní vřavy. Všechny bitvy se odehrávají na ostrovech s různorodým terénem obklopených mořem. A vaše míření na soupeře většinou stěžuje nepříjemný vítr, který vám unáší letící rakety. Proto je třeba s tímto větrem počítat a před výtřelem upravit směr rakety. Vítr má proměnnou sílu v rozsahu "1"–"5", kde 5 je nejsilnější vichr. Sílu a směr větru ukazuje 3D mapka v levém horním rohu. V pravém horním rohu je 2D mapka ukazující tvar ostrovů, terén na ostrově (ostrovech) a rozmístění protivníků (barevné čtverečky). Pokud na této mapce najedete myší na jakéhokoliv protivníka nebo na sebe, tak se vám zobrazí informace o počtu životů, počtu sestřelených a počtu vítězství. Při poklikání na soupeře by se měla kamera přesunout na něj. V pravém dolním rohu naleznete informace o vás. A to kolik zbývá života, jestli jsou aktivovány štíty (pokud je máte koupené), kolik máte padáčků pro případ, že pod vámi někdo odstřelí kus země (tak aby dopad nebyl tak tvrdý). Pád z výšky ubírá stroji život. Dále se tam dozvíte, kolik máte paliva pro pohyb po ostrově (a to dokonce i pro nepohyblivé věci jako je věž) a další. Tyto informace ale uvidíte jen, když jste na řadě se hrou. V levém dolním rohu je zobrazen detail zbraně, kterou máte vybranou, směr a sílu odpálení. Na obrazovku lze dostat ještě další informace. Stisknutím klávesy "s" si například vyvoláte statistiku všech hráčů, kolik kdo sestřelil protivníků, kolik má kdo peněz na nákup zbraní a kolikrát kdo vyhrál. Klávesa "c" zobrazí okno, ve kterém se zobrazuje let právě vystřelených raket. Všechny jmenované a mnohé jiné nabídky se dají vyvolat i z menu, které se objeví vždy, když vyjedete myší pod horní okraj okna. V tréninku proti vám stojí sice mnoho protivníků, ale ti nestřílejí, jsou to jenom terče.

Takto vypadá trénink.
     

K ovládání hry je převážně zapotřebí klávesnice. Hlaveň tanku se natáčí pomocí klasických šipek. Přidávaní a ubírání síly výstřelu je pomocí "+" a "-" na numerické klávesnici. Typ rakety se mění tabulátorem a samotný výstřel je mezerníkem nebo klávesou "f". Pohled na hru si můžete změnit pomocí kláves "1"-"0" nad písmeny, kde třeba "3"- je detailní pohled na váš tank a "4" sleduje vámi (nebo soupeřem) vystřelenou raketu. Pomocí čísel na numerické klávesnici si můžete měnit parametry pohledu.

Nu dost bylo trénování, pustíme se do pořádné hry. Zvolme pro začátek nejlehčí obtížnost, proti vám budou stát dva protivníci, ale jejich inteligence je bohužel na bodu mrazu. Takže je to jenom další trénink s tím rozdílem, že protivníci sice střílí, ale neviděl jsem je trefit něco jiného než planinu nebo sami sebe. A dokonce v této obtížnosti ani nefouká žádný vítr, takže kam namíříte, tam to opravdu letí. Hra je standardně vypsána na 5 soubojů. To znamená, že 5x musí někdo vyhrát souboj, a nebo je ukončena asi po dvaceti kolech pro případ, že by tanky byly v takovém stavu, že by nedostřelily jeden na druhého. To je způsobeno tím, že každý tank ztrácí s životem i sílu střelby. Za každý zásah do protivníka obdržíte určitou finanční částku. Po skončení každého souboje si můžete koupit nové, nebo lepší rakety, štíty, benzín a další věci.     

V dalších obtížnostech přibývá počet protivníků a jejich inteligence, ale to je snad asi u všech her a je to logické :-b.


       

Poslední možnost lokální hry je hra volitelná. Zde si můžete nastavit, kolik protivníků proti sobě chcete mít, jestli budete bojovat s někým v týmu, nebo jenom sám za sebe, kolik soubojů chcete absolvovat a mnohé další věci. Pokud se rozhodnete pro týmovou hru, tak jste součástí červeného nebo zeleného týmu a souboj končí ve chvíli, kdy je jeden tým kompletně zničen.

 

A můj celkový závěrečný dojem z této hry? Podle mě je v této hře velice povedená grafika (zvláště efekty, jako moře s vlnami a plující oblaka) a ani zvuk dopadající munice není špatný. A celkově je hra velice dobře ovladatelná a hratelná, tedy s vyjímkou nejlehčí obtížnosti, protože to je podle mě jenom trošičku pokročilý trénink. Já osobně si myslím, že by tato hra mohla zaujmout nejednoho vášnivého pařana. Navíc tato hra je multiplatformní, a proto si ji můžete zahrát nejen na Linuxu, ale i na FreeBSD, Mac OS, Solarisu a M$ Windows.

Domovská stránka této hry je http://www.scorched3d.co.uk/. Já vám všem tímto přeji příjemnou zábavu a hodně dobrých zásahů. :-P

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.1.2018 0:51 /František Kučera

První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.


Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

3.9.2017 20:45 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: Dne 21. září 2017 proběhne v Praze konference "Mobilní řešení pro business". Hlavní tématy konference budou: nejnovější trendy v oblasti mobilních řešení pro firmy, efektivní využití mobilních zařízení, bezpečnostní rizika a řešení pro jejich omezení, správa mobilních zařízení ve firmách a další.
Přidat komentář

15.5.2017 23:50 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 18. května od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.5.2017 16:42 /Honza Javorek
PyCon CZ, česká konference o programovacím jazyce Python, se po dvou úspěšných ročnících v Brně bude letos konat v Praze, a to 8. až 10. června. Na konferenci letos zavítá např. i Armin Ronacher, známý především jako autor frameworku Flask, šablon Jinja2/Twig, a dalších projektů. Těšit se můžete na přednášky o datové analytice, tvorbě webu, testování, tvorbě API, učení a mentorování programování, přednášky o rozvoji komunity, o použití Pythonu ve vědě nebo k ovládání nejrůznějších zařízení (MicroPython). Na vlastní prsty si můžete na workshopech vyzkoušet postavit Pythonem ovládaného robota, naučit se učit šestileté děti programovat, efektivně testovat nebo si v Pythonu pohrát s kartografickým materiálem. Kupujte lístky, dokud jsou.
Přidat komentář

2.5.2017 9:20 /Eva Rázgová
Putovní konference československé Drupal komunity "DrupalCamp Československo" se tentokrát koná 27. 5.2017 na VUT FIT v Brně. Můžete načerpat a vyměnit si zkušenosti z oblasti Drupalu 7 a 8, UX, SEO, managementu týmového vývoje, využití Dockeru pro Drupal a dalších. Vítáni jsou nováčci i experti. Akci pořádají Slovenská Drupal Asociácia a česká Asociace pro Drupal. Registrace na webu .
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

31.8.2017 12:11 / Jaromir Obr
Re: ukůládání dat ze souboru

30.7.2017 11:12 / Jaromir Obr
Národní znaky

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze