LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Scorched3D

Dnes se podíváme na největší 3D "nejen tankovou" bitvu všech dob.

16.11.2005 07:00 | Jiří Simon | Články autora | přečteno 10275×

Velká část z vás určitě hrála nebo alespoň viděla hru jménem Scorch Earth v DOSu. Mnozí z vás si jistě vyzkoušeli i jejího linuxového 2D nástupce Atomix tanks neboli Atanks. Podrobnější informace o hře Atomix tanks najdete na její domovské stránce.Screenshoty ze hry Atomix tanks
   

Když jsem nedávno tak nějak procházel záznamy na linuxsoft.cz v sekci hry s cílem najít si nějakou hru na odreagování, padl mi do oka název Scorched3D. Scorched3D je 3D nástupce výše zmiňovaných dvou her s velice pěknou grafikou a mnoha tanky, dělostřeleckými věžemi a jinými zbraněmi a postavami. Můžete hrát třeba za Kennyho ze South Parku. Hra má několik úrovní obtížnosti a může se hrát po místní (domácí) síti LAN nebo i přes Internet. Dále máte možnost nastavit si vlastní obtížnost a vlastní počet protivníků.

   

Tak a pojďme hrát. Na úvodní obrazovce si vybereme Single nebo multiplayer lokální hru proti "botům". Pro začátek zvolíme jenom trénink, aby jsme se naučili hru ovládat a věděli, co na obrazovce k čemu slouží. Po vybrání stroje nebo postavičky za kterou chceme hrát, se můžeme vrhnout hned do bitevní vřavy. Všechny bitvy se odehrávají na ostrovech s různorodým terénem obklopených mořem. A vaše míření na soupeře většinou stěžuje nepříjemný vítr, který vám unáší letící rakety. Proto je třeba s tímto větrem počítat a před výtřelem upravit směr rakety. Vítr má proměnnou sílu v rozsahu "1"–"5", kde 5 je nejsilnější vichr. Sílu a směr větru ukazuje 3D mapka v levém horním rohu. V pravém horním rohu je 2D mapka ukazující tvar ostrovů, terén na ostrově (ostrovech) a rozmístění protivníků (barevné čtverečky). Pokud na této mapce najedete myší na jakéhokoliv protivníka nebo na sebe, tak se vám zobrazí informace o počtu životů, počtu sestřelených a počtu vítězství. Při poklikání na soupeře by se měla kamera přesunout na něj. V pravém dolním rohu naleznete informace o vás. A to kolik zbývá života, jestli jsou aktivovány štíty (pokud je máte koupené), kolik máte padáčků pro případ, že pod vámi někdo odstřelí kus země (tak aby dopad nebyl tak tvrdý). Pád z výšky ubírá stroji život. Dále se tam dozvíte, kolik máte paliva pro pohyb po ostrově (a to dokonce i pro nepohyblivé věci jako je věž) a další. Tyto informace ale uvidíte jen, když jste na řadě se hrou. V levém dolním rohu je zobrazen detail zbraně, kterou máte vybranou, směr a sílu odpálení. Na obrazovku lze dostat ještě další informace. Stisknutím klávesy "s" si například vyvoláte statistiku všech hráčů, kolik kdo sestřelil protivníků, kolik má kdo peněz na nákup zbraní a kolikrát kdo vyhrál. Klávesa "c" zobrazí okno, ve kterém se zobrazuje let právě vystřelených raket. Všechny jmenované a mnohé jiné nabídky se dají vyvolat i z menu, které se objeví vždy, když vyjedete myší pod horní okraj okna. V tréninku proti vám stojí sice mnoho protivníků, ale ti nestřílejí, jsou to jenom terče.

Takto vypadá trénink.
     

K ovládání hry je převážně zapotřebí klávesnice. Hlaveň tanku se natáčí pomocí klasických šipek. Přidávaní a ubírání síly výstřelu je pomocí "+" a "-" na numerické klávesnici. Typ rakety se mění tabulátorem a samotný výstřel je mezerníkem nebo klávesou "f". Pohled na hru si můžete změnit pomocí kláves "1"-"0" nad písmeny, kde třeba "3"- je detailní pohled na váš tank a "4" sleduje vámi (nebo soupeřem) vystřelenou raketu. Pomocí čísel na numerické klávesnici si můžete měnit parametry pohledu.

Nu dost bylo trénování, pustíme se do pořádné hry. Zvolme pro začátek nejlehčí obtížnost, proti vám budou stát dva protivníci, ale jejich inteligence je bohužel na bodu mrazu. Takže je to jenom další trénink s tím rozdílem, že protivníci sice střílí, ale neviděl jsem je trefit něco jiného než planinu nebo sami sebe. A dokonce v této obtížnosti ani nefouká žádný vítr, takže kam namíříte, tam to opravdu letí. Hra je standardně vypsána na 5 soubojů. To znamená, že 5x musí někdo vyhrát souboj, a nebo je ukončena asi po dvaceti kolech pro případ, že by tanky byly v takovém stavu, že by nedostřelily jeden na druhého. To je způsobeno tím, že každý tank ztrácí s životem i sílu střelby. Za každý zásah do protivníka obdržíte určitou finanční částku. Po skončení každého souboje si můžete koupit nové, nebo lepší rakety, štíty, benzín a další věci.     

V dalších obtížnostech přibývá počet protivníků a jejich inteligence, ale to je snad asi u všech her a je to logické :-b.


       

Poslední možnost lokální hry je hra volitelná. Zde si můžete nastavit, kolik protivníků proti sobě chcete mít, jestli budete bojovat s někým v týmu, nebo jenom sám za sebe, kolik soubojů chcete absolvovat a mnohé další věci. Pokud se rozhodnete pro týmovou hru, tak jste součástí červeného nebo zeleného týmu a souboj končí ve chvíli, kdy je jeden tým kompletně zničen.

 

A můj celkový závěrečný dojem z této hry? Podle mě je v této hře velice povedená grafika (zvláště efekty, jako moře s vlnami a plující oblaka) a ani zvuk dopadající munice není špatný. A celkově je hra velice dobře ovladatelná a hratelná, tedy s vyjímkou nejlehčí obtížnosti, protože to je podle mě jenom trošičku pokročilý trénink. Já osobně si myslím, že by tato hra mohla zaujmout nejednoho vášnivého pařana. Navíc tato hra je multiplatformní, a proto si ji můžete zahrát nejen na Linuxu, ale i na FreeBSD, Mac OS, Solarisu a M$ Windows.

Domovská stránka této hry je http://www.scorched3d.co.uk/. Já vám všem tímto přeji příjemnou zábavu a hodně dobrých zásahů. :-P

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze