LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Hakin9 6/2005 (13)

V aktuálním čísle Hakin9u, hard core IT security magazine, se tentokrát dozvíte mimo jiné o portknockingu, sniffování v přepínaných sítích, útocích na datovou vrstvu v sítích se směrovači Cisco a třeba o rozpoznávání VPN v síťovém provozu.

14.11.2005 07:00 | Ondřej Čečák | Články autora | přečteno 9224×

Obálka Hakin9 #13

Haking, jak se bránit (v l33t Hakin9) je polský mezinárodní časopis, který v současné době vychází v 7 jazycích a v papírovém vydání ve více než 18 zemích. Je vydáván společností Software-Wydawnictvwo Sp. z o.o. a do češtiny je překládán (nejspíše z polštiny; jako překladatelé jsou v čísle pro listopad-prosinec uvedeni Stanislav Gráf, Jan Gregor, Jaroslav Luger, Nina Sajdoková, Svatopluk Vít, Lubomír Peterek, Luděk Vašta a jako korektor je uveden David Kredba).

Obsah čísla

 • Úvodní rubriky
  • Editorial, obsah
  • Ve zkratce
  • hakin9.live – Obsah CD
  • Nástroje – ArpAlert 0.4.10
 • Téma čísla
  • Klepání na porty aneb Port Knocking
 • Pod lupou
  • Útoky na druhou vrstvu síťového modelu OSI
 • V praxi
  • Války síťových robotů – jak fungují sítě botnets
 • Technika
  • Odhalování sniffingu v přepínaných (switchovaných) sítích
  • Odhalení a fingerprinting systémů IPsec VPN
 • Programování
  • Vše pod kontrolou aneb nízkoúrovňový přístup na síť
  • Vytváření polymorfního shell kódu
 • Závěrečné rubriky
  • Fejeton – Nechte si doma jen malou hotovost
  • V příštím čísle mimo jiné najdete

Podrobněji k obsahu čísla

Aktuální číslo magazínu hakin9 opět přichází s novinkou – design časopisu byl znovu revidován a zase myslím, že k lepšímu; téměř úplně se vytratil old-style a naopak, u každého článku je nyní stupeň obtížnosti, který by měl charakterizovat náročnost probíraných technik.

Na přiloženém CD, které samozřejmě nechybí ani u aktuálního čísla, najdete jako vždy distribuci hakin9.live (ve verzi 2.7-ng, založené na Gentoo; právě na této live distribuci si můžete snadno vyzkoušet v časopise probírané techniky), která má oproti minulé verzi trochu přehlednější strukturu. Na CD také naleznete příklady, tutoriály a další dokumentaci, o různých užitečných programech nemluvě.

Úvodní rubriky (až na editorial, který je tentokrát z pera Tomasze Nideckiho) jsou stejné jako minule – v sekci Ve zkratce si přečtete krátké i delší novinky, převážně na téma bezpečnost, nechybí ani obsah CD. Úvodní část uzavírá představení nástroje ArpAlert, který sleduje dotazy ARP a podle konfigurace dokáže například na podezřelé aktivity reagovat.

První článek je vzhledem ke stupni 1/3 pravděpodobně na rozehřátí, i když téma otevírání portů po zachycení předem definované "klepací sekvence" na firewallu je popsáno docela dobře – kromě klasického vysvětlení principu nechybí ani implementační detaily a vzhledem k tomu, že hakin9 se často zabývá bezpečností, tak také představení programů a nastavení vedoucí k bezpečnému klepání na porty – ať už pomocí jednorázových sekvencí nebo šifrování. Pěkný je také přehled jednotlivých programů, které lze k port knockingu použít, včetně jejich autentizačních metod nebo dalších bezpečnostních a funkčních vlastností.

Druhý článek, tentokrát s o stupeň větší obtížností, pojednává o útocích na druhou vrstvu OSI – což pod možná trochu tajemným názvem znamená útok na datové spoje, především mezi síťovými zařízeními Cisco. Probírány jsou vlastnosti a především slabiny a útoky na Spanning Tree Protocol, Cisco Discovery Protocol, Dynamic Trunking Protocol, IEEE 802.1Q a VLAN Trunking Protocol. Na závěr nechybí ani alespoň částečné představení možných protiopatření.

Článek "z praxe" je tentokrát odlehčující – čeká na vás povídání o botnets, sítích botů na napadených počítačích (které bývají označovány za zombie), které jsou typicky řízeny přes IRC (dostupný, anonymní a relativně vhodný protokol) a jejich častých činnostech, ať už jde o rozesílání spamu, (D)DoS útocích nebo sniffingu. V článku jsou sice zmíněny typy jednotlivých programů, ale trochu mi chybělo to hlavní – totiž jak se takový bot nejčasněji dostane na "hostitelský" systém, co na něm dělá (například jestli se snaží nějak krýt, získávat práva superuživatele a podobně), než jak takového bota upravit nebo nakonfigurovat.

Pojďme se ale podívat na další rubriku, techniky. Ta první je svým zaměřením spíše pro "whitehats", jedná se o odhalování sniffingu v přepínaných sítích (tedy o zjišťování odposlouchávání na sítích, ve kterých jsou především switche). Vše se točí kolem dvou hlavních metod – ARP-spoofingu a MAC-floodingu. Dozvíte se o programech k útoku a především obraně a hlavně, můžete si snadno uvědomit, že i na lokální sítí MÁ smyl komunikovat šifrovaně a ověřovat fingerprint k certifikátu.

Když už jsme u fingerprintů, druhý "význam" toho slova naplno objevíte alespoň pro IPsec VPN. I když se jedná o designově bezpečně vypadající technologii, z článku se dozvíte, jak odlišovat jednotlivé verze a implementace a jejich rozdíly ke svému (z pohledu útočníka) prospěchu – pokud znáte (třeba i přibližně) verzi programu, na který útočíte, máte o dost usnadněné další snažení. Článek je sympaticky dlouhý a podrobný – jen tak dál ...

Programátory, nebo alespoň ty, kteří se zajímají o nízkoúrovňové dění na síti, potěší další článek, ze kterého se mohou naučit, jak si s pomocí "sniffovacích knihoven" (především WinPcap) podrobně analyzovat dění na sítii.

Programování se tak trochu věnuje i další článek, který je zaměřen na vytváření polyformních shell kódů – zjednodušeně řečeno takových, které svojí odlišností nevzbuzují pozornost například IDS (ty mají ve svých databázích často signatury pro snadné rozeznávání shell kódů).

Na závěr časopisu je samozřejmě připravený fejeton, který vás tentokrát v ideálním případě přivede k zamyšlení nad vlastním přístupem k elektronickému bankovnictví.

Závěr

Magazín hakin9 je rozhodně kvalitním a zajímavým zdrojem informací o bezpečnosti a nejen to. Navíc spolu s ním dostanete bootovací CD, na kterém si můžete probíraná témata snadno vyzkoušet.

Časopis hakin9, jak se bránit s podtitulem Hard Core IT Security Magazine vychází každé dva měsíce, má 80 stran a s přiloženým CD si ho můžete koupit za 199 Kč (359 Sk) např. v Linux Shopu nebo v internetovém obchodě vydavatele.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Nejsou žádné diskuzní příspěvky u dané položky.Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze