LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (44) - parametry uložených procedur

MySQL, procedury a jejich uložené parametry.

28.10.2005 08:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 22666×

Uložené procedury v jakékoli databázi by měly je pramalý význam, kdyby se jim nedaly posílat parametry. My se dnes podíváme na to, jak se to dělá, jaké to má výhody a taky nezapomeneme na nějaké typické scénáře, kdy se parametry uložených procedur používají.

Aktuálně

Třebaže to nesouvisí jen s uloženými procedurami, dovolím si připomenout, že v době psaní tohoto článku vyšla OSTRÁ verze MySQL 5.0. Takže stahujte, čtěte co je nového nebo upgradujte stávající verzi na novou.

Pozn.: Nemůžete však čekat, že se MySQL 5 objeví zakrátko na všech systémech, k nimž snad máte přístup. Administrátoři bývají s nasazováním nových verzí opatrní a nechávají uběhnout několik verzí, než nasadí novou řadu produktu na "svůj" server. Asi vědí proč.

Parametry uložených procedur

Podobně jako funkce v programovacích jazycích, mohou i uložené procedury v MySQL přebírat parametry. Možná si ještě vzpomínáte na proceduru z minulého dílu:

create procedure sp_VratSoftware()
begin
  select * from software;
end

Moc užitečná nám skutečně není, protože vždy vrátí celou tabulku. Možná byste ale chtěli vrátit jen jeden jediný řádek - vybraný například podle identifikátoru. Se vstupním parametrem je to hračka:

delimiter $$
create procedure sp_vratradek (radek int)
begin
  select * from software where id = radek;
end $$
delimiter ;

Jak vidíte, je vstupní parametr předán v závorkách za názvem procedury. Každý ze vstupních parametrů uložené procedury musí mít specifikovaný typ. Když říkám každý, znamená to, že vstupních parametrů může být i více. V takovém případě jsou odděleny čárkou. To hezky dokresluje následující příklad:

delimiter $$
create procedure sp_vratradky (od int, do int)
begin
  select * from software where id between od and do;
end $$
delimiter ;

Volání procedur s parametry

Rovněž velmi jednoduché je uloženou proceduru s parametry zavolat. Naši proceduru s jedním parametrem bychom zavolali takto:

call sp_vratradek(1)

A tu druhou, se dvěma parametry pomocí něčeho jako:

call sp_vratradek(10, 20)

Je potřeba si uvědomit, že MySQL testuje počet předaných parametrů, takže si musíte při volání uložené procedury být jisti, že jste zadali právě tolik parametrů, kolik jich procedura skutečně má (!) a ne méně ani více. K mojí velké nelibosti však zároveň musím dodat, že MySQL netestuje typ předaných parametrů, takže následující příkaz:

call sp_vratradek('Tohle přece není číslo');

mi funguje tak, že vstupní parametr je zkonvertován na číslo a příkaz je proveden (s jedním warning). Mnohem raději bych viděl to, že příkaz skončí chybou, protože pokus o předání řetězce namísto čísla signalizuje obvykle nějaký problém a nemělo by to být v tichosti ignorováno.

Vynechání parametru

Přestože jsem o pár řádků výše tvrdil, že parametry nemůžete vynechat, lze je "skoro" vynechat, pokud namísto nich dosadíte hodnotu NULL. Při psaní procedury s tím však musíte počítat a sestavit logiku tak, aby hodnota NULL dělala to, co chcete. Například volání

call sp_vratradek(NULL);

bude sice syntakticky správně, ale procedura v takovém případě nikdy nic nevrátí (jedna hodnota NULL se nikdy nemůže rovnat ničemu jinému včetně jiné hodnoty NULL). Možná je to to, co byste zamýšleli, možná ne. Je třeba na to při návrhu procedury myslet.

Typické použití vstupních parametrů

Jak jsme již viděli, vstupní parametr může být použit pro podmínku WHERE příkazu SELECT. To je dosti typické. Stejně tak jej lze použít v klauzuli ORDER BY k nastavení sloupce, podle něhož se bude řadit:

delimiter $$
create procedure sp_vratradkypodle(sloupec int)
begin
  select * from software order by sloupec;
end $$
delimiter ;

To už tak typické není, protože o této možnosti někteří programátoři neví. Připomeňme, že to celé může fungovat díky tomu, že klauzule ORDER BY přijímá číslo sloupce jako parametr. Procedury tohoto typu bývají ideálními kandidáty na řazení tabulek při klepnutí na záhlaví, protože obyčejně není problém zjistit si pořadové číslo sloupce, na nějž se kliklo.

Pozn.: Má to i nevýhody. Při pokusu seřadit výsledek pomocí neexistujícího sloupce celý dotaz selže, takže pozor na to.

Další obvyklou technikou je použít uloženou proceduru na vkládání dat do nějaké tabulky. Ilustruje to následující příklad:

delimiter $$
create procedure sp_vlozradek(id int, nazev varchar(50))
begin
  insert into software (id, nazev) values (id, nazev);
end $$
delimiter ;

Jakou to má výhodu oproti prostému příkazu INSERT? Především, při opakovaném spuštění bude tento příkaz rychlejší než prostá sada INSERTů. Podle mých zkušeností o 25-30%. A navíc, časem se můžeme rozhodnout, že při vložení nového řádku chceme udělat ještě něco jiného (protokolovat, například) a není problém to do procedury dopsat.

Mnohem širší uplatnění uložených procedur však souvisí s faktem, že mohou obsahovat určitou logiku - podmínky, smyčky, lokální proměnné a tak dále. O těchto věcech bude řeč v dalším díle našeho seriálu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

predavany parameter ako nazov tabulky 3.10.2011 13:28 Charles Bukowski
  L Re: predavany parameter ako nazov tabulky 3.10.2011 20:13 Pavel Stěhule
    L Re: predavany parameter ako nazov tabulky 4.10.2011 09:43 Charles Bukowski
      L Re: predavany parameter ako nazov tabulky 10.10.2011 08:50 Charles Bukowski
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

13.2.2018 0:41 /František Kučera
Únorový pražský sraz OpenAltu se koná 15. 2. 2018 a tentokrát se vydáme na návštěvu do jednoho pražského datacentra. Sejdeme se v 17:50 v severovýchodní části nástupiště tramvajové zastávky Koh-I-Noor. Po exkurzi se přesuneme do restaurace U Pštrosa (Moskevská 49), kde probereme tradiční témata (svobodný software a hardware, DIY, CNC, SDR, 3D tisk…) a tentokrát bude k vidění i IoT brána od The Things Network.
Přidat komentář

11.2.2018 23:11 /Petr Ježek
Hledáte lehký a rychlý prolížeč PDF souborů? Pokud vás již omrzelo čekat na načítání stránek či jiné nešvary, zkuste xreader.
Přidat komentář

11.2.2018 20:35 /Redakce Linuxsoft.cz
Třetí ročník odborné IT konference na téma Cloud computing v praxi proběhne ve čtvrtek 1. března 2018 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 16 hod. odpoledne. Konference o trendech v oblasti cloud computingu nabídne i informace o konkrétních možnostech využívání cloudů a řešení vybraných otázek souvisejících s provozem IT infrastruktury.
Přidat komentář

15.1.2018 0:51 /František Kučera
První letošní pražský sraz se koná již tento čtvrtek 18. ledna od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Vítáni jsou všichni příznivci svobodného softwaru a hardwaru, ESP32, DIY, CNC, SDR nebo dobrého piva. Prvních deset účastníků srazu obdrží samolepku There Is No Cloud… just other people's computers. od Free Software Foundation.
Přidat komentář

14.11.2017 16:56 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tradičně první čtvrtek před třetím pátkem v měsíci: 16. listopadu od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

12.11.2017 11:06 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 4. ročník odborné IT konference na téma Datová centra pro business proběhne již ve čtvrtek 23. listopadu 2017 v konferenčním centru Vavruška, v paláci Charitas, Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00. Konference o návrhu, budování, správě a efektivním využívání datových center nabídne odpovědi na aktuální a často řešené otázky, např Jaké jsou aktuální trendy v oblasti datových center a jak je využít pro vlastní prospěch? Jak zajistit pro firmu či jinou organizaci odpovídající služby datových center? Podle jakých kritérií vybrat dodavatele služeb? Jak volit součásti infrastruktury při budování či rozšiřování vlastního datového centra? Jak efektivně spravovat datové centrum? Jak eliminovat možná rizika? apod.
Přidat komentář

13.9.2017 8:00 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě DIY, CNC, SDR nebo morseovka? Přijď na sraz spolku OpenAlt – tentokrát netradičně v pondělí: 18. září od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5).
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze