LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> Ubuntu 5.10 - Breeze Badger

UbuntuUbuntu je africké slovo pro "lidskost ostatním", ale také jedna z celosvětově nejpopulárnějších distribucí Linuxu. Za velmi krátkou dobu své existence se dostala na vrchol žebříčku na serveru Distrowatch.com. Je tam oprávněně?

27.10.2005 09:00 | MaReK Olšavský | Články autora | přečteno 29718×

Distribuce Ubuntu je vychází z Debianu (podle verzí software z pravděpodobně z větve testing a nedodržuje náhodný a dlouhý vydávací cyklus Debianu). První verze vyšla 20. října 2004, s 6 měsíčním cyklem vydávání a 18 měsíční podporou. První verze byly pro procesory architektur x86, AMD64 (funguje i na 64 bitovém intelu) a PowerPC. Verze 5.10 je nově i pro počítače osazené procesory UltraSPARC, HPPA a IA64. Od Ubuntu existují i "deriváty" pojmenované Kubuntu (s desktopem KDE) a Edubuntu (uzpůsobené pro školství). Číslování verzí má poměrně jednoduchý klíč, první (major) číslo je z roku, kdy vyšlo a druhé číslo (minor) je číslo měsíce, kdy Ubuntu vyšlo a při šestiměsíčním cyklu vydávání se dá odvodit, že další verze budou mít čísla 06.04, 06.10, ...

Plné Kubuntu Konqueror Krita

Plná plocha programů, zde Kubuntu. *** S Kubuntu na web, a svůj oblíbený hokejový team vidím správně. *** Kreslítko v KDE.

Zakladatelem distribuce je jihoafrický miliardář a první afronaut (přesněji řečeno kosmický turista) Mark Shuttleworth. Distribuce jako taková by měla být vždy free. Sponzoruje jí dokonce tak dalece, že jednotlivé verze je možně objednat, zdarma, na originálních CD, která Vám příjdou za několik týdnů, ale vzhledem k tomu, že doručení trvá obvykle několik týdnů, je nepoměrně rychlejší si distribuci sám stáhnout, nebo se obrátit na někoho z okolí, kdo má k dispozici rychlé připojení k internetu. Případně využít některou z mnoha firem, které se linuxem a jeho šířením zabývají. Kromě již zmíněných verzí pro různé počítače a derivátů, jsou k dispozici 3 druhy médií. Jsou to instalační CD, live CD (bohužel z něj nejde instalovat) a DVD, které spojuje obě předchozí média dohromady. Při objednávce CD zdarma Vám přijde v digipacku (papírový obal na CD) dvojice instalačního a live CD.

Ubuntu je postavené na Gnome (verze 2.12.1) desktopu, Kubuntu a Edubuntu na KDE (verze 3.4.3), ale není problém doinstalovat kterýkoliv z existujících desktopů/windows managerů. Já používám Ubuntu na postarším notebooku Apple iBook G3/366MHz/192MB RAM. Z obou testovaných (Ubuntu, Kubuntu) verzí tomuto stroji více vyhovovala Gnome verze a alternativně je nainstalován i Window Maker (Steve Jobs vlastnil firmu, která vytvořila OS NextSTEP, ten vypadal víceméně stejně, čiže k Apple počítači toto prostředí spíše sedí a patří :-)). Edubuntu je optimalizováno pro použití ve školství, jeden z počítačů by měl být výkonější, coby server a ostatní jsou klienti (tato verze obsahuje v základu i KDE-edu, Gcompris, Scribus, Blende3D a Dia). Kubuntu a Edubuntu nejsou v plném rozsahu součástí této recenze, Kubuntu jsem testoval pouze v live verzi.

Instalace

Před tím, než se uživatel pustí do instalace je třeba vědět, cože to vlastně stáhl. Ubuntu se velice liší od Knoppix based distribucí linuxu kde na live CD je i instalátor. Distribuce Ubuntu má zvlášť CD instalační a zvlášť live verzi (upozorňuji na to ještě jednou, abyste dávali pozor, co chcete a co stahujete), případně existuje i DVD, které tyto verze kombinuje. Pro instalaci a poinstalační kroky skvěle poslouží příručka, která je sice psána pro verzi 5.04, ale platí i pro verzi 5.10, s jedinou výjimkou není nutné napřed instalovat anglickou verzi a tu pak počešťovat, jak je psáno v dokumentaci, ale je možné instalovat rovnou v češtině. Pokud má někdo nainstalovánu předchozí verzi Ubuntu, postačí v /etc/apt/sources.list změnit výskyty řetězce hoary (v případě přechodu z verze 4.10 'warty') za breezy a spustit apt-get s patřičnými parametry. Tj. zadat (trocha automatizace, jak je klasika v Unix*ch):

sudo cp /etc/apt/sources.list /etc/apt/sources.list.zaloha
sudo sed -e "s/hoary/breezy/" < /etc/apt/sources.list > /etc/apt/sources.list.new
sudo mv /etc/apt/sources.list.new /etc/apt/sources.list
sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade

Instalace jako taková je velice podobná instalaci Debianu a lze ji instalovat v podstatě dvoucestně, jednako jako server, kdy se neinstalují Xorg, kancelářské, multimediální a další příslušenství a jako desktop. Pokud Vás trochu více zajímá, jak provozovat Ubuntu jako server, vyšel na serveru howtoforge.com poměrně obsažný článek, který popisuje potřebná nastavení. Pokud budete instalovat desktop v češtině, budete dotázáni na stažení některých lokalizací z internetu.

Výrazným rysem této distribuce, jak bylo zmíněno již v recenzi verze 5.04 je to, že je bez superuživatele root (nemá nastavené heslo), respektive uživatel vykonává veškeré potřebné administrátorské akce prostřednictvím sudo. Pokud jste zastánci klasického přístupu, lze heslo superuživatele vytvořit pomocí sudo passwd root.

Podle návodu v české dokumentaci doporučuji v souboru /etc/apt/sources.list odkomentovat zdroje software. V tom se skrývá menší problém. Repozitáře jsou defaultně nastaveny na cz, zaměňte je za us, protože na 2 počítačích (tzn. na dvou arcitekturách - i386 a PowerPC) jsem narazil na chybějící seznamy, sekce backports nefungovali vůbec. Bez úpravy tohoto souboru není možné nainstalovat ani tak základní věc, jako je Midnight Commander. Po úpravě zadejte apt-get update a máte k dispozici velikou nabídku software. Pokud ještě neznáte distribuci Debian (nebo jiné na ní založené), můžete použít nadstavby Synaptic (pokud jste v grafickém gui), případně aptitude v konzoli/terminálu.

Ještě v části o instalaci bych si neodpustil jednu menší připomínku, pokud je někde v dokumentaci zmíněna editace souboru, je všude zmiňován editor gedit, pro začátečníka pravděpodobně výhoda, ale zkušenější uživatel se nemusí bát místo editoru gedit použít vi. Je to ale jen malé rýpnutí ode mne, jakožto malinko zkušeného uživatele ;-).

Další záležitostí, na kterou jsem narazil byla přítomnost jádra pro i386 (napoví Vám příkaz uname -r), takže jsem hned nainstaloval jádro, které bylo přeložené pro rodinu mikroprocesorů, kam patří i můj Athlon, i686 pomocí příkazu apt-get install linux-686. Co trochu pobavilo je možnost nainstalovat wine v distribuci na PowerPC, neměl jsem dost času a odvahy zkusit pod ním pustit program, ale protože se jedná o rozdílnou architekturu mikroprocesorů, lze téměř s jistotou říci, že to nepůjde.

Zkušenosti z provozu

Distribuce je po instalaci v podstatě připravena k práci. K dispozici pro kancelářskou práci je balík OpenOffice2 (respektive jedna z jeho beta verzí, konkrétně 1.9.192), která má proti starší generaci 1.1.x mnohem menší problémy s importem souborů z nejrozšířenějšího kancelářského balíku na majoritním systému MS Windows. Protože občas je to trochu zbytečně komplexní nástroj, jsou v balících připraveny pro instalaci i AbiWorld a Gnumeric. Pro přípravu grafiky je nainstalován bitmapový editor Gimp, v Kubuntu je tím startovním editorem Krita.

Pro práci s internetem je k dispozici prohlížeč Mozilla Firefox, poštovní klient Evolution mail, jako messenger je Gaim. Dalších mnoho programů je v repozitářích a lze je nainstalovat způsobem popsaným výše. Her pro ukrácení času je v Ubuntu dost. V Kubuntu je výchozím prohlížečem Konqueror, jako messenger je zvoleno Kopete a pravděpodobně (na live CD nebylo) mailovým klientem je Kmail.

Potěšující pro webové vývojáře bude přítomnost Apache v obou dnes majoritních verzích, tj. 1.3 a 2.0, PHP řad 3, 4 i 5, MySQL 4.1 i PostgreSQL 7.4 a 8.0. Programy gFtp, gvim, Emacs, BlueFish, Quanta+ je možné doinstalovat. Pro vývoj newebařský je možné doinstalovat javu, gcc řady 3.4 i 4.0, Perl a Python (ty jsou nainstalovány ihned, přeci jen je řada systémových scriptů v těchto jazycích), nebo poněkudsi exotický Fortran. V Ubuntu byla možnost použít komfortní prostředí Anjuta a v Kubuntu výborný KDevelop.

Ubuntu vychází víceméně z větve Debian Testing, proto je k dispozici místo XFree86 server XOrg. Druhou, možná významější, změnou je použití UTF-8 v celém systému. S UTF-8 jsou však menší problémy při práci v terminálu/konzoli. Jednako některé výstupy byly hodně nesprávné a druhak je mc (midnight commander) bez opatchování téměř nepoužitelný.

Systém jako takový, zejména Ubuntu díky Gnome, se chová velmi svižně, není to dáno tím, že Ubuntu mám nainstalované a Kubuntu, jako liveCD, obojí mám odzkoušené jako liveCD. Pokud nejste vývojář budete mít k dispozici vše potřebné, pokud jste, lze všechno velmi pohodlným způsobem doinstalovat.

Links Update Krita

Tak na web se dá i jinak, než pomocí velkého browseru, zde grafický Links v akci. *** Update manager. Na potřebu jeho spuštění budete informováni symbolem v trayi. *** Synaptic byl v článku o Ubuntu 5.04, instalovat lze pohodlně i z konzole pomocí aptitude.

Závěr?

Ubuntu/Kubuntu je poměrně slušná distribuce pro Linuxového newbie, protože se jedná v podstatě o Debian, neměl by být problém upravit /etc/apt/sources.list na repozitáře Debianu a systém udržovat již jako Debiana. Začátečník bude sice na jednu stranu chráněn při brouzdání po internetu, před viry, trojskými koni a další havětí, protože ta pro Linux téměř neexistuje, ale protože má jako uživatel administrátorská práva, může si systém snadno "rozvrtat". Přechod na utf-8 je dost unáhlený a když už ho udělali mohli by mít opatchované programy (třeba zmíněný Midnight Commander), aby to plně fungovalo. Zkušený Linuxář pravděpodobně takto nastavenou distribuce nepřijme, nesžije se s ní plně, ale pro začátečníka to může být ideální distribuce ze které pak přejde k plnému Debianu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

africké slovo 27.10.2005 13:35 llook
|- Re: africké slovo 27.10.2005 14:16 Ivan Majer
L Re: africké slovo 27.10.2005 14:55 Ondřej Surý
Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 13:37 Ondřej Surý
L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 14:19 MaReK Olšavský
  L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 14:31 Ondřej Surý
    |- Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 14:36 Ivan Majer
    | L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 14:47 Ondřej Surý
    |   L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 14:55 MaReK Olšavský
    |     L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 14:59 Ondřej Surý
    L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 14:45 MaReK Olšavský
      L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 14:51 Ondřej Surý
        L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 15:11 MaReK Olšavský
          |- Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 15:17 Ondřej Surý
          | L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 15:23 MaReK Olšavský
          |   L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 15:28 Ondřej Surý
          |     L Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 15:37 MaReK Olšavský
          |       |- Re: Český mirror ubuntu.cz 27.10.2005 15:54 Ondřej Surý
          |       L Re: Český mirror ubuntu.cz 28.10.2005 15:07 Michal Spáda
          L Re: Český mirror ubuntu.cz 31.10.2005 09:08 Martin Bajer
kodeky 31.10.2005 13:11 Vaclav Lesek
:=) 10.11.2005 11:33 Michal Bořek
L Re: :=) 10.11.2005 12:03 o.k.
64bit 29.11.2005 15:42 František Hucek
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

27.8.2016 8:55 /Delujek
Dnes po 4 letech komunitního vývoje vyšla diaspora 0.6.0.0
diaspora* je open-source, distribuovaná sociální síť s důrazem na soukromý
Více v oficiálním blog-postu
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

9.3.2017 11:44 / Jaromir Obr
Re: chyba

18.1.2017 20:18 / martin horky
Spolupraca linuxu a microsoftu

17.1.2017 9:57 / Pavel Hrubeš
Re: Externí USB televizní karta

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze