LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (43) - Uložené procedury

Jak je na tom MySQL s uloženými procedurami? Nová verze je umí, takže se ta to pojďme podívat.

21.10.2005 07:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 35741×

Komerční sdělení: Pořádáme Kurzy MySQL

Uložené procedury jsou jednou z věcí, kterou se liší "malé" databáze od "velkých" a spousta lidí si myslí, že MySQL nic takového nepodporuje. To byla pravda až do čtyřkových verzí MySQL; od verze 5.0 jsou uložené procedury normálně ve výbavě tohoto databázového systému. Takže pozor, všechno co dnes budu popisovat platí až od verze 5.0 databáze. A pokud si to budete chtít vyzkoušet, měli byste si "pětku" nainstalovat.

Uložené procedury

Nejprve malá poznámka k instalaci MySQL 5. V době psaní tohoto článku existuje ke stažení release candidate 5.0.13 MySQL. Release candidate verze nejsou připraveny pro ostré nasazení a proto byste je měli instalovat pouze ke zkušebním účelům. Instalace pětky by nicméně měla být velmi podobná jako u předchozích verzí, takže by měly jít využít poznatky z dílů o instalaci (první, druhý). Je potřeba rovněž zmínit se o tom, že současná existence více MySQL serverů na jednom stroji vyžaduje trochu konfigurace, takže pokud se chystáte něco takového udělat, ujistěte se, že to zvládnete. Například je důležité, aby každý z více současně existujících serverů naslouchal na jiném portu, takže do příslušného konfiguračního souboru (my.cnf na Linuxu, my.ini na Windows) bude zapotřebí napsat něco jako:

[client]
port=3306 # nebo jiný pro druhý server

[mysqld]
port=3306 # nebo jiný pro druhý server

Více o konfiguračních souborech se dočtete zde, nyní ale zpět k uloženým procedurám.

Definice

Uložená procedura je sada příkazů SQL, které jsou:

 • Uložené na serveru
 • Zkompilované pro rychlejší použití

Proč se k něčemu takovému tvůrci DBMS a jejich uživatelé vůbec uchylují? Jedním důvodem je fakt, že některé databázové operace se neustále opakují. Pokud je taková databázová operace provedena jako dávka na serveru, nemusejí se jednotlivé příkazy (kterých klidně mohou být desítky) vypisovat pokaždé, když je chcete provést. Hodně vzdáleně se to může podobat filozofii maker ve vašem (doufám) oblíbeném OpenOffice.org writeru - takže je to jednoduché, protože sada příkazů je provedena najednou.

Dalším dobrým důvodem pro zavedení uložených procedur je jistá unifikace požadavků od jednotlivých klientů. Jestliže chce několik databázových klientů vykonávat stejnou (nebo hodně podobnou) práci, bude pro ně příjemné zjištění, že něco takového již server "umí" díky uložené proceduře, kterou má k dispozici.

Uložené procedury rovněž mohou podstatným způsobem ulehčovat správu databázových aplikací. Mějme jako příklad server, který ukládá a zpracovává data. Pokud to celé poběží pomocí uložených procedur, mohou se shodným způsobem vůči databázi chovat klienti pocházející z nejrůznějšího prostředí - desktopová aplikace napsaná v Javě, webový klient v PHP nebo třebas vzdálený server, který s tím "naším" komunikuje. Jestliže je potřeba uloženou proceduru upravit (nebo opravit), může se to udělat na jednom místě a tato změna je ihned použitelný pro všechny aplikace, které s databází komunikují.

Dalším významným rysem uložených procedur je to, že přispívají k zabezpečení serveru (respektive mohou to dělat, pokud jsou dobře napsány). Když mluvíme o bezpečnosti v souvislosti s uloženými procedurami, můžeme mít na mysli dvě věci:

 1. Procedury mohou být v databázových systémech nastaveny tak, že je smí spouštět pouze někdo
 2. Procedury mohou samy kontrolovat počet, typ, velikost a některé jiné charakteristiky parametrů, jež jsou jim posílány. To je v praxi velmi významné, protože to umožňuje vyhnout se fenoménu SQL injection.

Je ale zajímavé, že ani jeden z uvedených argumentů není pro nasazení uložených procedur ten nejvýznamnější. Zdaleka nejdůležitějším argumentem pro nasazení uložených procedur na server bývá to, že jsou obecně schopny běžet rychleji, než kdyby se příslušný kód vykonával příkaz po příkazu z klientské aplikace. Důvodem je fakt, že uložené procedury, jak jsme již uvedli, jsou na serveru zkompilovány.

Zkompilování uložené procedury neznamená, že je tato procedura převedena do spustitelné, binární formy, ani to, že je uložena do samostatného souboru. Zkompilováním je myšleno to, že server si pro uloženou proceduru vytvoří a spravuje tzv. prováděcí plán. Díky tomu je subsystém serveru zvaný optimalizátor obvykle schopen najít nejrychlejší způsob, jak uloženou proceduru provést, a potom tento způsob opakovaně používat při jednotlivých voláních této uložené procedury.

Co mohou dělat

Zjednodušeně se dá říci, že uložené procedury mohou dělat většinu z toho, co "běžné" příkazy. Mezi nejčastější činnosti, které taková uložená procedura vykonává, patří zejména:

 • Vybírání dat
 • Vkládání, aktualizace, odstraňování dat
 • Vytváření, používání a rušení dočasných tabulek
 • Matematické a statistické výpočty

Uložené procedury a MySQL

MySQL, jak jsme již uvedli, umožňuje tvorbu uložených procedur od verze 5.0. Každá uložená procedura je v MySQL s konkrétní databází, takže kdybyste toto databázi odstranili, přijdete rovněž o definici uložené procedury.

Uložené procedury se obecně vytvářejí příkazem CREATE PROCEDURE. Pojďme si dnes na úvod vytvořit alespoň tu nejjednodušší uloženou proceduru, abyste viděli, jak to celé funguje. Mějme tedy v MySQL 5 následující tabulku:

create table software (id int, nazev varchar(50));

s následující sadou dat:

insert into software (id, nazev) values (1, 'Firefox');
insert into software (id, nazev) values (2, 'Mozilla');
insert into software (id, nazev) values (3, 'OpenOffice.org');

Uloženou proceduru, která vrátí všechny záznamy z této tabulky pak můžeme vytvořit pomocí následujícího kódu:

create procedure sp_VratSoftware()
begin
  select * from software;
end

A zavolat pomocí příkazu:

call sp_VratSoftware()

K tomu by se slušelo říci pár postřehů:

 1. Tohle je sice jeden z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit a použít uloženou proceduru, neplatí však o něm, že bude rychlejší než prosté volání SELECT. To platí až o složitějších procedurách.
 2. Uložené procedury mohou mít parametry, k nimž se dostaneme. Tahle je ale nemá. Přesto se při definici musejí použít prázdné závorky.
 3. Již jednou vytvořenou proceduru lze volat pomocí příkazu CALL. I zde je potřeba použít závorky
 4. Tělo procedury je uloženo mezi klíčovými slovy BEGIN a END

Asi vás napadá, jak takovou proceduru napsat pomocí řádkového klienta, když tělo procedury obsahuje středník. Odřádkování v takovém případě způsobí odeslání neúplné definice, příkaz skončí chybou a procedura nebude vytvořena. Naštěstí lze v řádkovém klientovi změnit sekvenci znaků ukončujících příkaz za něco jiného než je středník. Provedete to takto:

delimiter //

K uloženým procedurám se toho dá říci ještě mnoho. A protože ucelený materiál v češtině k tomuto tématu zatím chybí, můžete se těšit na další informace v příštích dílech našeho seriálu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Jazyk stored procedur 21.10.2005 08:09 MaReK Olšavský
L Re: Jazyk stored procedur 22.10.2005 10:45 Petr Zajíc
Mysql to ale bude umět 25.10.2005 00:17 Miloslav Ponkrác
|- Re: Mysql to ale bude umět 25.10.2005 17:11 Petr Zajíc
| L Re: Mysql to ale bude umět 26.10.2005 07:07 MaReK Olšavský
L Re: Mysql to ale bude umět 26.10.2005 07:10 MaReK Olšavský
Nefunguje 25.3.2006 22:03 Aleš Dostál
L Re: Nefunguje 25.3.2006 22:23 Aleš Dostál
Jak vypsat uložené procedury? 8.11.2007 16:10 Mintaka
  L Re: Jak vypsat uložené procedury? 8.11.2007 16:25 Mintaka
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

15.4.2017 15:20 /František Kučera

Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Zajímá tě IoT a radiokomunikace? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve středu 19. dubna od 18:30 v Šenkovně (Sokolská 60, Praha 2).


Přidat komentář

5.3.2017 19:12 /Redakce Linuxsoft.cz
PR: 23. března proběhne v Praze konferenci na téma Cloud computing v praxi. Hlavními tématy jsou: Nejžhavější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, Moderní cloudové služby, Infrastruktura současných cloudů, Efektivní využití cloudu, Nástrahy cloudových řešení a jak se jim vyhnout.
Přidat komentář

27.2.2017 22:12 /František Kučera
Pozvánka na 137. sraz OpenAlt – Praha: Tentokrát jsme si pro vás připravili neobvyklou akci. Ve středu 1.3. v 17:30 nás přivítá sdružení CZ.NIC ve svých prostorách v Milešovské ulici číslo 5 na Praze 3, kde si pro nás připravili krátkou prezentaci jejich činnosti. Následně navštívíme jejich datacentrum pod Žižkovskou věží. Provedou nás prostory, které jsou běžnému smrtelníkovi nedostupné!
Po ukončení prohlídky se všchni odebereme do hostince U vodoucha, Jagelonská 21, Praha 3 pochutnat si na některém z vybraných piv či dát si něco na zub. Rezervaci máme od 19:30, heslo je OpenAlt.
Ale pozor! Do prostor datového centra máme omezený přístup, dostane se tam pouze 10 lidí! Takže kdo přijde dříve, ten má přednost, a občanky s sebou! Kdo nebude chtít na prohlídku datového centra, může se pomalu přesunout do hostince U vodoucha a u nepřeberné nabídky piv počkat na ostatní.
Přidat komentář

18.1.2017 0:49 /František Kučera
Členové a příznivci spolku OpenAlt se pravidelně schází v Praze a Brně. Fotky z pražských srazů za uplynulý rok si můžete prohlédnout na stránkách spolku. Příští sraz se koná už 19. ledna – tentokrát je tématem ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. Také budete mít příležitost si prohlédnout pražský hackerspace Brmlab.
Přidat komentář

8.1.2017 17:51 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 19. ledna od 18:30 v pražském hackerspacu Brmlab. Tentokrát je tématem srazu ergonomie ovládání počítače – tzn. klávesnice, myši a další zařízení. K vidění bude mechanická klávesnice dasKeyboard, trackball Logitech nebo grafický tablet (a velký touchpad) Wacom. Přineste i vy ukázat svoje zajímavé klávesnice a další HW. V 18:20 je sraz před budovou, v 18:30 jdeme společně dovnitř, je tedy dobré přijít včas. Podle zájmu se později přesuneme do nějaké restaurace v okolí.
Přidat komentář

1.12.2016 22:13 /František Kučera
Máš rád svobodný software a hardware nebo se o nich chceš něco dozvědět? Přijď na sraz spolku OpenAlt, který se bude konat ve čtvrtek 8. prosince od 18:00 v Radegastovně Perón (Stroupežnického 20, Praha 5). Sraz bude tentokrát tématický. Bude retro! K vidění budou přístroje jako Psion 5mx nebo Palm Z22. Ze svobodného hardwaru pak Openmoko nebo čtečka WikiReader. Přijďte se i vy pochlubit svými legendami, nebo alespoň na pivo. Moderní hardware má vstup samozřejmě také povolen.
Komentářů: 1

4.9.2016 20:13 /Pavel `Goldenfish' Kysilka
PR: Dne 22.9.2016 proběhne v Praze konference Cloud computing v praxi. Tématy bude např. nejnovější trendy v oblasti cloudu a cloudových řešení, provozování ERP v cloudu, o hostování různých typů softwaru, ale třeba i o zálohování dat nabízeném podnikům formou služby.
Přidat komentář

1.9.2016 11:27 /Honza Javorek
Česká konference o Pythonu, PyCon CZ, stále hledá přednášející skrz dobrovolné přihlášky. Máte-li zajímavé téma, neváhejte a zkuste jej přihlásit, uzávěrka je již 12. září. Konference letos přijímá i přednášky v češtině a nabízí pomoc s přípravou začínajícím speakerům. Řečníci mají navíc vstup zadarmo! Více na webu.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

17.4.2017 19:15 / Jakub shoop
chyba

7.4.2017 15:43 / Som
foreign car repair

31.3.2017 18:33 / David Ostrovsky
Dotazník na obeznámenost s hummusem.

24.3.2017 11:54 / Hui
country cottages

16.3.2017 16:33 / BezvaDesign.cz
Re: Hledám grafika do teamu

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2017) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze