LINUXSOFT.cz Přeskoč levou lištu
Uživatel: Heslo:  
   CZUKPL

> MySQL (43) - Uložené procedury

Jak je na tom MySQL s uloženými procedurami? Nová verze je umí, takže se ta to pojďme podívat.

21.10.2005 07:00 | Petr Zajíc | Články autora | přečteno 37519×

Uložené procedury jsou jednou z věcí, kterou se liší "malé" databáze od "velkých" a spousta lidí si myslí, že MySQL nic takového nepodporuje. To byla pravda až do čtyřkových verzí MySQL; od verze 5.0 jsou uložené procedury normálně ve výbavě tohoto databázového systému. Takže pozor, všechno co dnes budu popisovat platí až od verze 5.0 databáze. A pokud si to budete chtít vyzkoušet, měli byste si "pětku" nainstalovat.

Uložené procedury

Nejprve malá poznámka k instalaci MySQL 5. V době psaní tohoto článku existuje ke stažení release candidate 5.0.13 MySQL. Release candidate verze nejsou připraveny pro ostré nasazení a proto byste je měli instalovat pouze ke zkušebním účelům. Instalace pětky by nicméně měla být velmi podobná jako u předchozích verzí, takže by měly jít využít poznatky z dílů o instalaci (první, druhý). Je potřeba rovněž zmínit se o tom, že současná existence více MySQL serverů na jednom stroji vyžaduje trochu konfigurace, takže pokud se chystáte něco takového udělat, ujistěte se, že to zvládnete. Například je důležité, aby každý z více současně existujících serverů naslouchal na jiném portu, takže do příslušného konfiguračního souboru (my.cnf na Linuxu, my.ini na Windows) bude zapotřebí napsat něco jako:

[client]
port=3306 # nebo jiný pro druhý server

[mysqld]
port=3306 # nebo jiný pro druhý server

Více o konfiguračních souborech se dočtete zde, nyní ale zpět k uloženým procedurám.

Definice

Uložená procedura je sada příkazů SQL, které jsou:

 • Uložené na serveru
 • Zkompilované pro rychlejší použití

Proč se k něčemu takovému tvůrci DBMS a jejich uživatelé vůbec uchylují? Jedním důvodem je fakt, že některé databázové operace se neustále opakují. Pokud je taková databázová operace provedena jako dávka na serveru, nemusejí se jednotlivé příkazy (kterých klidně mohou být desítky) vypisovat pokaždé, když je chcete provést. Hodně vzdáleně se to může podobat filozofii maker ve vašem (doufám) oblíbeném OpenOffice.org writeru - takže je to jednoduché, protože sada příkazů je provedena najednou.

Dalším dobrým důvodem pro zavedení uložených procedur je jistá unifikace požadavků od jednotlivých klientů. Jestliže chce několik databázových klientů vykonávat stejnou (nebo hodně podobnou) práci, bude pro ně příjemné zjištění, že něco takového již server "umí" díky uložené proceduře, kterou má k dispozici.

Uložené procedury rovněž mohou podstatným způsobem ulehčovat správu databázových aplikací. Mějme jako příklad server, který ukládá a zpracovává data. Pokud to celé poběží pomocí uložených procedur, mohou se shodným způsobem vůči databázi chovat klienti pocházející z nejrůznějšího prostředí - desktopová aplikace napsaná v Javě, webový klient v PHP nebo třebas vzdálený server, který s tím "naším" komunikuje. Jestliže je potřeba uloženou proceduru upravit (nebo opravit), může se to udělat na jednom místě a tato změna je ihned použitelný pro všechny aplikace, které s databází komunikují.

Dalším významným rysem uložených procedur je to, že přispívají k zabezpečení serveru (respektive mohou to dělat, pokud jsou dobře napsány). Když mluvíme o bezpečnosti v souvislosti s uloženými procedurami, můžeme mít na mysli dvě věci:

 1. Procedury mohou být v databázových systémech nastaveny tak, že je smí spouštět pouze někdo
 2. Procedury mohou samy kontrolovat počet, typ, velikost a některé jiné charakteristiky parametrů, jež jsou jim posílány. To je v praxi velmi významné, protože to umožňuje vyhnout se fenoménu SQL injection.

Je ale zajímavé, že ani jeden z uvedených argumentů není pro nasazení uložených procedur ten nejvýznamnější. Zdaleka nejdůležitějším argumentem pro nasazení uložených procedur na server bývá to, že jsou obecně schopny běžet rychleji, než kdyby se příslušný kód vykonával příkaz po příkazu z klientské aplikace. Důvodem je fakt, že uložené procedury, jak jsme již uvedli, jsou na serveru zkompilovány.

Zkompilování uložené procedury neznamená, že je tato procedura převedena do spustitelné, binární formy, ani to, že je uložena do samostatného souboru. Zkompilováním je myšleno to, že server si pro uloženou proceduru vytvoří a spravuje tzv. prováděcí plán. Díky tomu je subsystém serveru zvaný optimalizátor obvykle schopen najít nejrychlejší způsob, jak uloženou proceduru provést, a potom tento způsob opakovaně používat při jednotlivých voláních této uložené procedury.

Co mohou dělat

Zjednodušeně se dá říci, že uložené procedury mohou dělat většinu z toho, co "běžné" příkazy. Mezi nejčastější činnosti, které taková uložená procedura vykonává, patří zejména:

 • Vybírání dat
 • Vkládání, aktualizace, odstraňování dat
 • Vytváření, používání a rušení dočasných tabulek
 • Matematické a statistické výpočty

Uložené procedury a MySQL

MySQL, jak jsme již uvedli, umožňuje tvorbu uložených procedur od verze 5.0. Každá uložená procedura je v MySQL s konkrétní databází, takže kdybyste toto databázi odstranili, přijdete rovněž o definici uložené procedury.

Uložené procedury se obecně vytvářejí příkazem CREATE PROCEDURE. Pojďme si dnes na úvod vytvořit alespoň tu nejjednodušší uloženou proceduru, abyste viděli, jak to celé funguje. Mějme tedy v MySQL 5 následující tabulku:

create table software (id int, nazev varchar(50));

s následující sadou dat:

insert into software (id, nazev) values (1, 'Firefox');
insert into software (id, nazev) values (2, 'Mozilla');
insert into software (id, nazev) values (3, 'OpenOffice.org');

Uloženou proceduru, která vrátí všechny záznamy z této tabulky pak můžeme vytvořit pomocí následujícího kódu:

create procedure sp_VratSoftware()
begin
  select * from software;
end

A zavolat pomocí příkazu:

call sp_VratSoftware()

K tomu by se slušelo říci pár postřehů:

 1. Tohle je sice jeden z nejjednodušších způsobů, jak vytvořit a použít uloženou proceduru, neplatí však o něm, že bude rychlejší než prosté volání SELECT. To platí až o složitějších procedurách.
 2. Uložené procedury mohou mít parametry, k nimž se dostaneme. Tahle je ale nemá. Přesto se při definici musejí použít prázdné závorky.
 3. Již jednou vytvořenou proceduru lze volat pomocí příkazu CALL. I zde je potřeba použít závorky
 4. Tělo procedury je uloženo mezi klíčovými slovy BEGIN a END

Asi vás napadá, jak takovou proceduru napsat pomocí řádkového klienta, když tělo procedury obsahuje středník. Odřádkování v takovém případě způsobí odeslání neúplné definice, příkaz skončí chybou a procedura nebude vytvořena. Naštěstí lze v řádkovém klientovi změnit sekvenci znaků ukončujících příkaz za něco jiného než je středník. Provedete to takto:

delimiter //

K uloženým procedurám se toho dá říci ještě mnoho. A protože ucelený materiál v češtině k tomuto tématu zatím chybí, můžete se těšit na další informace v příštích dílech našeho seriálu.

Verze pro tisk

pridej.cz

 

DISKUZE

Jazyk stored procedur 21.10.2005 08:09 MaReK Olšavský
L Re: Jazyk stored procedur 22.10.2005 10:45 Petr Zajíc
Mysql to ale bude umět 25.10.2005 00:17 Miloslav Ponkrác
|- Re: Mysql to ale bude umět 25.10.2005 17:11 Petr Zajíc
| L Re: Mysql to ale bude umět 26.10.2005 07:07 MaReK Olšavský
L Re: Mysql to ale bude umět 26.10.2005 07:10 MaReK Olšavský
Nefunguje 25.3.2006 22:03 Aleš Dostál
L Re: Nefunguje 25.3.2006 22:23 Aleš Dostál
Jak vypsat uložené procedury? 8.11.2007 16:10 Mintaka
  L Re: Jak vypsat uložené procedury? 8.11.2007 16:25 Mintaka
Příspívat do diskuze mohou pouze registrovaní uživatelé.
> Vyhledávání software
> Vyhledávání článků

16.7.2018 1:05 /František Kučera

Červencový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 7. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát bude přednáška na téma: automatizační nástroj Ansible, kterou si připravil Martin Vicián.


Přidat komentář

18.6.2018 0:43 /František Kučera
Červnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 21. 6. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: F-Droid, aneb svobodný software do vašeho mobilu. Kromě toho budou k vidění i vývojové desky HiFive1 se svobodným/otevřeným čipem RISC-V.
Přidat komentář

23.5.2018 20:55 /Ondřej Čečák
Od pátku 25.5. proběhne na Fakultě informačních technologií ČVUT v Praze openSUSE Conference. Můžete se těšit na spostu zajímavých přednášek, workshopů a také na Release Party nového openSUSE leap 15.0. V na stejném místě proběhne v sobotu 26.5. i seminář o bezpečnosti CryptoFest.
Přidat komentář

20.5.2018 17:45 /Redakce Linuxsoft.cz
Ve čtvrtek 31. května 2018 připravuje webový magazín BusinessIT ve spolupráci s Best Online Média s.r.o. pátý ročník odborné konference Firemní informační systémy 2018. Akce proběhne v kongresovém centru Vavruška (palác Charitas), Karlovo náměstí 5, Praha 2 (u metra Karlovo náměstí) od 9:00 hod. dopoledne do cca 15 hod. odpoledne. Konference je zaměřena na efektivní využití firemních informačních systémů a na to, jak plně využít jejich potenciál. Podrobnější informace na webových stránkách konfrence.
Přidat komentář

14.5.2018 7:28 /František Kučera
Květnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 17. 5. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tentokrát na téma: Audio – zvuk v GNU/Linuxu.
Přidat komentář

7.5.2018 16:20 /František Kučera
Na stránkách spolku OpenAlt vyšla fotoreportáž Pražské srazy 2017 dokumentující srazy za uplynulý rok. Květnový pražský sraz na téma audio se bude konat 17. 5. 2018 (místo a čas ještě upřesníme).
Přidat komentář

17.4.2018 0:46 /František Kučera
Dubnový pražský sraz spolku OpenAlt se koná již tento čtvrtek – 19. 4. 2018 od 18:00 v Kavárně Ideál (Sázavská 30, Praha), kde máme rezervovaný salonek. Tématem tohoto srazu bude OpenStreetMap (OSM) aneb svobodné mapy.
Přidat komentář

16.3.2018 22:01 /František Kučera
Kulatý OpenAlt sraz v Praze oslavíme klasicky: u limonády a piva! Přijďte si posedět, dát si dobré jídlo a vybrat z mnoha piv do restaurace Kulový blesk, který najdete v centru Prahy nedaleko metra I. P. Pavlova na adrese Sokolská 13, Praha 2. Sraz se koná ve čtvrtek 22. března a začínáme v 18:00. Heslo: OpenAlt. Vezměte s sebou svoje hračky! Uvítáme, když si s sebou na sraz vezmete svoje oblíbené hračky. Jestli máte nějaký drobný projekt postavený na Arduinu, nějakou zajímavou elektronickou součástku, či třeba i pěkný úlovek z crowdfundingové akce, neváhejte. Oslníte ostatní a o zábavu bude postaráno.
Přidat komentář

   Více ...   Přidat zprávičku

> Poslední diskuze

20.2.2018 18:48 / Ivan Majer
portal

20.2.2018 15:57 / Jan Havel
Jak využíváte služby cloudu v podnikání?

16.1.2018 1:08 / Ivan Pittner
verejna ip od o2 ubuntu

15.1.2018 17:26 / Mira Harvalik
Re: Jak udělat HTML/Javascript swiping gallery do mobilu?

30.12.2017 20:16 / Michal Knoll
odmocnina

Více ...

ISSN 1801-3805 | Provozovatel: Pavel Kysilka, IČ: 72868490 (2003-2018) | mail at linuxsoft dot cz | Design: www.megadesign.cz | Textová verze